Lučić: Velika diplomatska aktivnost Telekoma da dobije licencu za rad na čitavom Kosovu
Generalni direktor Telekoma Srbije Vladimir Lučić najavio je da će u naredne tri nedelje posetiti Prištinu u okviru velike diplomatske aktivnosti da se Telekomu dodeli najbitniji frekventni opseg za razvoj 5G mobilne mreže na Kosovu i Metohiji (KiM), kao i licenca za rad na čitavoj teritoriji KiM.
Lučić je rekao za Tanjug da bi to omogućilo i da se poboljša kvalitet mobilne mreže na teritoriji južne srpske pokrajine gde žive Srbi.
On je istakao da je Telekom već pokrenuo veliku diplomatsku aktivnost, u okviru koje je u petak imao važne sastanke u Vašingtonu.
"Iskoristio sam sastanke u Stejt departmanu i predstavio sve probleme koje imamo u funkcionisanju u poslednjih godinu dana, kao i o jednom dosta lošem odnosu prištinske administracije prema MTS-u", rekao je Lučić.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da je Telekom najveća srpska kompanija na Kosovu i Metohiji i najavio da će uskoro ponovo otići u Prištinu, povodom predstojeće podele dela spektra za 4G i 5G mrežu, na šta imamo pravo po Briselskom sporazumu.
Generalni direktor "Telekoma Srbije" Vladimir Lučić izjavio je da je kompanija osigurala stabilan prihod u budućnosti, kao i da ništa ne može da uzdrma njenu dominaciju, koju ima kao broj jedan u regionu.
Naveo je da je sada u toku novi pokušaj prištinskog regulatora da podeli 5G opseg koji je najbitniji za razvoj 5G na 700 MHz.
"To je za nas velika šansa da konačno i dobijemo potvrdu da možemo da budemo operator na čitavoj teritoriji Kosova i Metohije. Zato što smo se mi prijavili za podelu tog opsega i taj regulator mora do 26. septembra da objavi ko se sve prijavio i na koji način će da podeli frekventi opseg. Potpuno smo ubeđeni, a voleo bih ga grešim, da je bila namera regulatora u Prištini da dodeli njima, dva postojeća prištinska operatera, 5G opseg", rekao je Lučić.
Očekuje da, ipak, uz jednu dobru podršku međunarodne zajednice i uz minimum razuma sa druge strane, kako je rekao, shvate u Prištini da je potpuno nelogično da ako već hoće da podele 5G opseg zaobiđu Telekom na Kosovu i Metohiji.
"Mi ćemo u sledeće tri nedelje biti dole, opet ćemo otići u Prištinu da posetimo ambasade. Mi smo već u kontaktima i u velikoj diplomatskoj aktivnosti da se i nama podeli taj najbitniji opseg za razvoj 5G tehnologije na teritoriji čitavog KiM i samim tim mi da konačno kao operator dobijemo licencu i dozvolu da može da radi na čitavoj teritoriji KiM s jedne strane i da poboljša kvalitet mobilne mreže gde Srbi žive, što nam je izuzetno bitno", naglasio je Lučić.
Kaže da je Telekom kao operater na KiM dosta ograničen sa brojem repetitora i frekventnim opsegom, ali i da su sve veći zahtevi za mobilnim internetom zbog čega tu nije dobar kvalitet mobilne mreže.
Briselskim sporazumom predviđena treća licenca
Lučić je rekao da je to što je inicirala prištinska agencija za dodelu frekventnog opsega bio odličan povod da Telekom konačno izvrši pritisak u okviru aktivnosti koje sprovodi u poslednjih godinu dana i naglasio da je i Briselskim sporazumom predviđena dodela treće licence na KiM.
Dodao je da MTS doo na KiM zapošljava 250 ljudi i da bi Telekom sa dozvolom za rad na čitavoj teritoririji KiM tamo bio glavni operator i da bi većina stanovništva koristila našu mrežu.
"Jer mi jedini u ovom regionu imamo snagu da razvijamo kvalitetnu mrežu", naglasio je Lučić.
Kako je rekao, prištinska administracija bi do kraja oktobra trebalo da završi sve oko podele tog frekventnog spektra.
"Oni, kako bih rekao, kao i do sada, sve akcije koje imaju veze sa Telekomom, obično pokreću u augustu. Očegledno, kada računaju da su briselska i američka administracija na odmoru. Tako je i ovo krenulo tokom avgusta, sa idejom podele frekventnog opsega, ali mi naravno uvek pratimo svaki njihov potez, tako da sam potpuno ubeđen, mogu da kažem unapred, da ćemo mi izaći kao pobednici. Prosto ne mogu da verujem da će prištinska administracija dozvoliti, ne samo da krši Briselski sporazum već i sopstvene zakone koje su oni sami napisali i da imaju drugačiji tretman isključivo zato što smo mi srpska kompanija", naveo je Lučić.
Izrazio je uverenje da će, ipak, pre svega američka i EU ambasada izvršiti dodatni pritisak da se to reši na jedini normalan način.
Sastanak sa predsednicom Eksim banke
Kada je reč o sastancima prošle nedelje u Vašingtonu, Lučić je rekao da je ima veoma dobre susrete među kojma je bio i sastanak sa predsednicom Eksim banke.
"Cilj nam je da dovedemo njihovu izvoznu banku u Srbiju i da Telekom Srbije bude prvi operator u Evropi koji će imati takav ugovor, što mislim da je dosta bitno i možda privuče i druge američke investitore u Srbiji, kada se vidi da se ima podrška američke izvozne banke, koji podržavaju izvoz američke robe. Tako da smo nekako napravili dinamiku i potpuno je sigurno da ćemo u sledećih nekoliko meseci završiti taj dogovor. I imali smo više sastanaka zato što mi tamo već sad formirali firmu i radimo kao televizijski operator, i treba do kraja godine da pustimo i mobilnu mrežu", naveo je Lučić.
Naglasio je da je posebno zadovoljan sastankom u Stejt departmentu gde smo, kako je rekao, opet pokazali pravo lice Telekom.
"Da je Telekom jedna multinacionalna kompanija koja ima za cilj širenje na Zapadnu Evropu i Ameriku, kojoj je cilj da ostavi što bolje relacije i sa kompanijama kao što recimo Vodafon i Amazon i finansijskim institucijama kao što je EIB i Eksim. I drago mi je što su sa druge strane stvarno izuzetno pozitivne reakcije na razvoj Telekoma Srbije u zadnjih šest godina. I zato sam uveren da će nam pomoći u ovom slučaju i da ćemo mi konačno postati operator koji će poslovati na čitavoj teritoriji KiM", naveo je Lučić za Tanjug.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Komentari (0)