Ministarka građevine: Železnička stanica u Novom Sadu biće srušena, rekonstruisana ili delimično korišćena
Železnička stanica u Novom Sadu, gde je zbog pada nadstrešnice život izgubilo 16 ljudi, biće nakon ispitivanja statike zgrade srušena, rekonsutrisana ili delimično korišćena gde je potpuno bezbedna, izjavila je ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević.
Napomenula je da ispitivanje statike objekta fizički još nije moguće sprovesti zbog zabrane ulaska u staničnu zgradu. Kako je rekla, dok se ne reše sva pitanja, stanična zgrada ostaje u statusu kvo bez mogućnosti ulaska i provere kompletne statike postojeće zgrade.
"U cilju uspostavljanja saobraćaja postoje neke varijante rešenja o kojima se razmišlja i sve će zavisiti od nalaza struke u kom je postojećem stanju zgrada. Tražiće se rešenja kada se dobije zvanično izveštaj šta možemo od te zgrade. Da li je za rušenje, da li je za rekonstrukciju, što u ovom trenutku ne možemo znati. Međutim, razmatraju se i neka druga rešenja, a to je da deo koji je potpuno bezbedan, a to je peronski deo sa prolazom ispod hodnika, da se možda iskoristi kao stajalište kad se dve države (Srbija i Mađarska) dogovore o puštanju (brze pruge) u putnički saobraćaj u nekom roku", precizirala je Sofronijevićeva.
Foto: Tanjug/Nenad Mihajlović
To je, dodaje, deo koji je nesporan, ali ima i drugih predloga. Svi predlozi će biti razmotreni, a biće izabrano ono rešenje koje je najsigurnije i najkvalitetnije, poručila je ministarka.
Na pitanje kada će biti otvorena brza pruga od Novog Sada do Subotice, ministarka je navel da je građevinski pruga završena kada su u pitanju donji i gornji stroj pruge, kao i da će pruga biti otvorena kada bude završena provera svih staničnih zgrada ili samo pruga bez svih stanica, a što bi moglo da se dogodio već u narednih mesec ili meseci i po dana.
Napomenula je da će otvaranje pruge zavisiti i od usklađivanja sa Mađarskom, koja završava svoju deonicu.
"Svi smo svesni koliko je bila teška i velika tragedija koja se desila prošle godine u Novom Sadu i to je naravno zaustavilo puštanje u saobraćaj ove deonice od Novog Sada do Subotice. Fizička realizacija na toj pruzi, kad je donji i gornji stroj pruge u pitanju, iznosi 100 odsto. Tu nema šta više da se radi. Kada su stanične zgrade u pitanju, posle ove tragedije koja se desila, dat je nalog da se provere sve stanične zgrade i taj postupak je trenutno u toku", istakla je ministarka.
"Neće se pustiti voz u saobraćaj bez izdate upotrebne dozvole"
Naglasila je da je izgrađena i nova stanična zgrada Vrbas Nova koja je, kako je rekla, zaista na ponos, jako lepa, moderna, opremljena svim potrebnim uređajima da putnici kvalitetno provedu vreme do polaska na svoju destinaciju, dok se ostale stanice na tom potezu trenutno proveravaju.
"Nadam se da će u nekom najskorijem roku od 10, 15 dana biti završeni i ti radovi jer je angažovana firma koja već vrši te provere i zavisno od njihovog nalaza biće ili preduzimani neki radovi ili ćemo dobiti izveštaj da su one potpuno sigurne i bezbedne u konstruktivnom smislu, pa će i one moći da se nađu u upotrebnoj dozvoli", dodala je.
Naglasila je da se neće pustiti voz u saobraćaj bez izdate upotrebne dozvole.
"Šta to znači? Da su svi radovi izvedeni u skladu sa tehničkom dokumentacijom i da je njihovo puštanje u saobraćaj sigurno i bezbedno. Izuzetan je interes da se ova pruga što pre pusti i spremni smo. I ja mislim da ćemo za mesec, mesec i po dana moći da pustimo bar prugu i sigurna sam će železnička stanica Subotica, gde se već izvode radovi, i železnička stanica Vrbas biti spremne", rekla je Sofronijević.
Istakla je da će se od Beogada do Budimpešte stizati za oko tri sata ili tri sata i 15 minuta, kao i da se sada radi na tome da se omogući carinska i pasoška kontrola u Beogradu ili Budimpešti odnosno dok traje vožnja, kako se ne bi gubilo vreme.
Foto: Tanjug/Jadranka Ilić
"Sa mađarskom stranom se pregovara o puštanju u saobraćaj. U realizaciji ovih projekata uobičajeno je da se prvo pusti teretni saobraćaj, a da za njim dođe i putnički. O tačnom terminu puštanja putničkog i teretnog saobraćaja još pregovaramo sa mađarskom stranom, jer je ideja da se pruga pusti istovremeno", rekla je ministarka.
Na pitanje li je cilj da naš deo pruge bude otvoren, kao što je ranije najavljeno, do 7. jula, Sofronijevićeva je rekla da se radi na tome, ali da dosta toga zavisi i od mađarske strane, jer je to zajednički projekat.
"Mi se usaglašavamo sa mađarskom stranom i ako pitate da li smo spremni - železnička pruga uključujući i TTSS sisteme spremna je 100 odsto", naglasila je minsiatrka.
Dodala je da će do tada možda biti spremne i sve stanice, ali da će to zavisiti od izveštaja struke.
Komesarka EU za proširenje Marta Kos posetila je Železničku stanicu Novi Sad i položila cveće na mestu gde se nadstrešnica stanice srušila 1. novembra prošle godine, kada je 16 ljudi poginulo.
Viši sud u Beogradu potvrdio je optužnicu protiv Slobodanke K, menadžera za razvoj investicija AD "Infrastruktura Železnica Srbije" sa sedištem u Beogradu.
Evropsko javno tužilaštvo sprovodi istragu povodom moguće zloupotrebe EU fondova kada je reč o nesreći u Novom Sadu. Advokat Stefan Ćorda rekao je da Srbija nema potpisan međunarodni ugovor sa nadležnim telom EU, zbog čega Evropsko javno tužilaštvo ne može da sprovodi radnje na njenoj teritoriji.
Kada je reč o izgradnji brze pruge od Beogada ka Nišu, ona je rekla da je to veliki, složen i vredan projekat za koji je EU dala grant Srbiji od 600 miliona evra za i da je u toku priprema tehničke dokumentacije i neki pripremni radovi.
Poručila je da to treba da bude princip za realizaciju svih projekata i da se nijedan projekat ne počinje bez da ima građevinsku dozvolu, prijavu radova, urednu tehničku dokumentaciju i izabran stručni nadzor.
"I podvući ću koliko je važna uloga stručnog nadzora. Vi od ove tragedije koja se desila možete da pročitate razne stvari po raznim medijima, neću ih kvalifikovati, ali kako da kažem, neko ko je investitor nije šef gradilišta, on ima stručni nadzor, koji predstavlja oči i uši investitora. Mi ih platimo da oni vode računa o tome, da se radovi izvode u skladu sa tehničkom dokumentacijom, da se ugrađuju atestirani materijali, da se vodi računa o bezbednosti na samom gradilištu. Dakle, sve ono što je zakon propisao, stručni nadzor mora da isprati. I njihova uloga u procesu izgradnje je ogromna", naglasila je.
"Novi zakon o planiranju izgradnje"
Na pitanje kada se očekuje da sve pripreme za gradnju brze pruge od Beograda do Niša budu završene, rekla je da je vrlo teško davati procene.
"Onog trenutka kada budemo imali kompletnu tehničku dokumentaciju, kada budemo imali izabranog izvođača, nadzor i sve, tada će radovi i početi", istakla je Sofornijević.
Dodala je da ministarstvo namerava da pripremi novi zakon o planiranju izgradnji i da će jedna od stvari koje će biti promenjene, a za koje se struka i ministarstvo zalažu, jeste da se vrati obaveza tehničke kontrole na projekat o izvođenju.
Foto: Tanjug/Jadranka Ilić
"Jer to je u suštini, da pojasnim, onaj glavni projekat, raniji glavni projekat, po kome su zaista izvođeni radovi. Sada mi imamo samo tehničku kontrolu na projekat za građevinsku dozvolu, a projekat za izvođenje praktično niko ne kontroliše. To ćemo promeniti, a to će samo povećati sigurnost i bezbednost i izvođenja radova, ali i korišćenja objekta po njihovom završetku", navela je ona.
Očekuje da će predlog novog zakona biti pripremljen do kraja godine.
"Radi se o ozbiljnom zakonskom tekstu koji se tiče skoro pa svih nas, jer svi mi nešto rekonstruišemo ili gradimo ili smo zainteresovani da vidimo kakva su rešenja. Ideja ministarstva i mene kao ministra jeste da taj zakon prođe najširu, stručnu i svaku drugu raspravu, praktično da sva zainteresovana lica imaju mogućnost da vide šta su predložena rešenja i eventualno daju svoje sugestije u cilju poboljšanja kvaliteta samog propisa", rekla je Sofronijevićeva.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Pripadinici Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala MUP Srbije uhapsili su M. J. (37) iz Beograda jer je pre nekoliko dana uputio pretnje glavnom tužiocu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenadu Stefanoviću.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu ove godine, u poređenju sa istim mesecom lani, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa potpredsednikom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Mateom Patroneom o rastućem obimu aktivnosti i investicija EBRD u Srbiji, kao i o zajedničkim projektima koji doprinose daljem privrednom razvoju Srbije.
Minimalna cena rada u Srbiji od oktobra će biti veća za 9,4 odsto i iznosiće više od 500 evra dogovoreno je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta (SES) Srbije.
Cene stanova u Beogradu i Novom Sadu dosegle su istorijski maksimum i ne nazire se pad. Kako kaže Dušan Mirkulovski u razgovoru za Newsmax Balkans, gotovo 80 odsto kupoprodaja obavljaju domaći građani, a ne strani investitori, dok mladi najčešće do prve nekretnine dolaze uz pomoć porodice.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu ove godine, u poređenju sa istim mesecom lani, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Bitkoin (bitcoin) je prvi put premašio vrednost od 120.000 američkih dolara, što je prekretnica za najveću svetsku kriptovalutu u trenutku kada se ove sedmice investitori klade na političke pobede u tom sektoru, javlja Rojters.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović pustila je u Kostolcu u probni rad solarnu elektranu "Petka", snage 10 megavata, ističući da se sada na mestu starog rudarskog odlagališta proizvodi čista i zelena energija.
Dok Srbija polako, ali oprezno ulazi u razgovor o mogućoj gradnji svoje prve nuklearne elektrane, postavlja se niz pitanja - od bezbednosti i ekonomske opravdanosti, do stručnih kapaciteta i političke volje.
U Palati Srbija počela je javna rasprava o leks specijalisu prezentacijom Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO Beograd 2027. kao i rasprava o tekstu Nacrta zakona.
Komentari (0)