(VIDEO) Nove carine za privrednike iz Srbije: Koliko će morati da plaćaju za izvoz u Evropsku uniju
Uvode se nove carine za privrednike Srbije, ali i regiona, koji izvoze u Evropsku uniju. Tu obavezu, koja će prema prvim procenama iznositi od 80 do 100 evra po toni proizvoda, imaće oni izvoznici u čijoj proizvodnji dolazi do emisija ugljenika.
Carine su deo evropskog sitema prekograničnog prilagođavanja ugljenika, kojima Evropska unija štiti konkurentnost i stabilnost svog tržišta. Procenjuje se da će nove carine morati da plaća oko 10.000 srpskih preduzeća.
Na udaru novih nameta su preduzeća energetskog, petrohemijskog sektora, izvoznici đubriva, proizvoda od čelika, aluminijuma. Spisak je podugačak.
Podnosiće se i godišnji izveštaji
Osim plaćanja takse, svi koji izvoze u EU moraće da podnose i godišnje izveštaje o emisijama ugljenika u proizvodnji.
Za evropsko tržište to je način da zaštite konkurentnost svojih proizvođača, za našu privredu, izazov koji treba prevazići tako da ne ostavi štetne posledice na privrednu aktivnost i obim izvoza.
Ministarka spoljne i unutrašnje trgovine Jagoda Lazarević smatra da dosta odgovora leži u dijalogu koji treba da imamo sa EU.
"Ipak su oni ti koji treba da odluče da se donekle koriguje taj tranzicioni period koji nas najviše opterećuje jer su rokovi mali, i početak primene od 2026. godine, to je zapravo sutra", rekla je Lazarević za Newsmax Balkans.
Šta još čeka privrednike?
Koliko će novca za ove carine privrednici morati da izdvoje nije jednostavno utvrditi, jer će to zavisiti od količine emisije ugljenika po metričkoj toni proizvoda.
Advokat Bogdan Gecić istakao je da će izdvajati otprilike od 80 do 100 evra po metričkoj toni.
"To su značajne cifre ako pogledamo cenu koštanja proizvodnje, za mnoge. Krenuće da se zaračunava od 1. januara, a kako stvari stoje da se plaća od 2027. Ali već sama činjenica da će morati da se odvajaju rezerve da bi postojala sredstva za plaćanje od 2026. će značajno promeniti poslovanje mnogima", objasnio je naš sagovornik.
Ono što čeka privrednike, ne samo iz Srbije, već i sa područja celog Zapadnog Balkana je kupovina sertifikata, obuke o načinu obračunavanja nove carine i sve to uporedo sa borbom za opstanak na evropskom tržištu.
Prema ovom mehanizmu EU namenjenom regulisanju emisija ugljenika u međunarodnoj trgovini (CBAM), koji je predstavljen na regionalnoj konferenciji u Beogradu, mala preduzeća biće izuzeta od ove obaveze. Makar zasad.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
11:00
DIJAGNOZA ( R )
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
Nastavljene su blokade ulica u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i drugim gradovima Srbije. U toku dana došlo je do privođenja studenata i srednjoškolaca na brojnim lokacijama u Beogradu.
Petog dana građanske neposlušnosti grupe studenata i građani blokirali su pojedine raskrsnice i ulice u Beogradu i drugim gradovima. Studenti u blokadi najavili su za petak totalnu blokadu u nekoliko gradova. Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorilo je da će reagovati u skladu sa zakonom.
Nakon vidovdanskog protesta, talas blokada usled nezadovoljstva zbog privođenja studenata prokomentarisali su sagovornici Newsmax Balkans. Pravnik Milan Antonijević ističe da u organizovanju blokada nedostaje odgovornosti, dok politikolog Nikola Parun smatra da pritisak ulice može dati rezultat.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da ja lažna vest koja je objavljena na društvenim mrežama u vezi sa smrću 22-godišnjeg mladića i navelo da je taj mladić počinio samoubistvo.
Vlada Srbije usvojila je uredbu o prestanku važenja uredbe o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, kao i izmenjenu uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna T-500 kojom se koriguje cena te namirnice, budući da su porasli troškovi proizvodnje, pre svega cene energenata.
Bankarski stručnjak Vladimir Vasić u Preseku je rekao da Međunarodni monetarni fond (MMF) pozitivnom ocenom o Srbiji izražava podršku stabilnom putu privrednog rasta, podsećajući da je prognoza rasta BDP do tri osto u ovoj godini ipak projekcija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je na otvaranju fabrike nemačke PWO grupe da je u Čačak došla najmodernija tehnološka kompanija koja će u drugoj fazi zaposliti ukupno do 800 ljudi. On je naveo i da očekuje da se u naredna tri do četiri dana pusti u saobraćaj deonica auto-puta do Požege.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da je operativni profit kompanije porastao za više od 250 miliona evra, dok je neto dobit uvećana za skoro 50 odsto.
Er Srbija je u junu prevezla 476.000 putnika, a najveće interesovanje bilo je za Crnu Goru, Grčku, Tursku i Španiju, saopštio je srpski avio prevoznik.
Beogradska berza je najavila ambiciozne planove za njeno oživljavanje i modernizaciju, kao i integrisanje sa trgovačkom platformom Atinske berze, a do kraja godine dobiće novi vizuelni i komunikacijski identitet, kako bi osavremenila svoj rad i bila dostupnija i tehnički opremljenija za investitore.
U Srbiji je u aprilu bilo 1.657.668 penzionera, što je za 119 više nego u decembru 2024. godine, a za 6.353 više nego u decembru 2023. godine, kada ih je bilo 1.651.315, navodi se u najnovijem broju "Glasa osiguranika", glasila Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO).
Od 4. jula primenjivaće se nova Odluka o visini putarina, u skladu sa godišnjim indeksom potrošačkih cena i porastom cena na malo, saopštilo je danas Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Er Srbija je prevezla dvomilionitog putnika u 2025. godini. Taj rezultat nacionalna avio-kompanija Republike Srbije ostvarila je ranije nego prethodne godine, kada je isti broj putnika zabeležen tek u julu.
Komentari (0)