Rast prometa nekretnina u odnosu na 2023: Najskuplji stanovi u Beogradu, koštaju i do milion evra
Vrednost prometa nekretnina u drugom kvartalu ove godine iznosila je 1,8 milijardi evra i bila je veća za 8,2 odsto u odnosu na drugi kvartal 2023. godine, saopštio je Republički geodetski zavod i naveo da je broj kupoprodaja nepokretnosti porastao za 0,6 odsto i iznosio 30.837.
Najveće cene za stanove su postignute u Beogradu, gde je najskuplji kvadrat prodat po ceni od 9.125 evra na lokaciji Beograd na vodi, dok je najveća suma izdvojena za stan, ukupne površine 145 kvadratnih metara, 955.000 evra na istoj lokaciji.
Od 1,8 milijardi evra, 446,4 miliona evra dolazi sa delimično regulisanog tržišta. Najveći udeo u ukupnom prometu nepokretnosti zauzima prodaja stanova, 979,5 miliona evra, sa učešćem od 56 odsto od ukupno prometovane vrednosti.
Za kuće je izdvojeno 150,2 miliona evra, 9,0 odsto od ukupne vrednosti, za građevinsko zemljište 147,2 miliona evra, 8 odsto od ukupne vrednosti, za poslovne prostore 77 miliona evra, 4 odsto a za poljoprivredno zemljište 52,5 miliona evra ili 3 odsto od ukupne vrednosti.
Julske neto plate u gradovima i opštinama Srbije, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, kretale su se u rasponu od 66.219 dinara u Bojniku, do 172.873 dinara u beogradskoj opštini Stari grad.
Kada je reč o načinu plaćanja, 10 odsto svih prometovanih nepokretnosti finansirano je putem kredita, što predstavlja povećanje od tri procentna poena u odnosu na prethodnu godinu.
Kreditna sredstva su najviše korišćena za kupovinu stanova, pri čemu je 23 odsto svih kupovina realizovano na ovaj način, što je primetan rast u odnosu na isti period prošle godine kada je taj procenat iznosio 16,5.
U drugom kvartalu broj kupoprodajnih ugovora značajno je porastao u odnosu na isti period prošle godine u Novom Sadu, 22,5 odsto, u Kragujevcu, 22,9 odsto i Nišu 15,6 odsto, dok je u Beogradu zabeležen blagi pad od 1,1 odsto.
Za stanove u Beogradu u ovom periodu je izdvojeno 555,6 miliona evra. Najskuplja kuća prodata je u gradskoj opštini Savski venac u Beogradu za 1,5 miliona evra, dok je najskuplje parking mesto plaćeno je 60.000 evra.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Komentari (0)