Blumberg: Privreda Srbije pokazala da je otporna na šokove, u istom rangu sa Mađarskom i Rumunijom
Analizirajući vest da je Srbija po prvi put dobila investicioni rejting agencija Blumberg ukazuje na mere koje je država preduzela da bi ostvarila taj uspeh, pre svega na stabilnost valute i kontrolu javnog duga, kao i na uspeh srpskih obveznica na međunarodnom tržištu.
U tekstu agencije Blumberg kaže se da je S&P Global Ratings podigao kreditni rejting Srbije u stranoj valuti na BBB-, čime je zemlja izašla iz kategorije "đubre" i dobila svoj prvi investicioni rejting. Ova ocena stavlja Srbiju u isti rang sa Mađarskom i Rumunijom i jedan stepen ispod Meksika, dok su ekonomski izgledi stabilni.
"Verujemo da će otporna domaća potražnja, akumulirani fiskalni i eksterni rezervni kapaciteti, kao i mudre fiskalne i monetarne politike, omogućiti Srbiji da se odupre tekućim slabostima evrozone i potencijalnim budućim šokovima", saopštili su iz S&P-a.
Ovaj potez sledi nakon napora Srbije da ojača javne finansije i sustigne susede nakon godina izgubljenih u ratu i nemirima. Iako Srbija ostaje u spekulativnom razredu kod Fič-a i Mudis-a, postoji pozitivan trend za unapređenje rejtinga, navodi se u tekstu.
Vučić: Srbija prva zemlja Zapadnog Balkana sa ovim rejtingom
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, u izjavi za Blumberg, rekao da je Srbija prva zemlja Zapadnog Balkana sa ovim rejtingom i jedina kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji koja je izašla iz spekulativne kategorije.
"Prinos na poslednju srpsku emisiju u dolarima, obveznicu koja dospeva 2034. godine, pao je za 70 baznih poena od vrhunca u junu, dostigavši 5,63% u petak. Strani dug Srbije doneo je investitorima povraćaj od 7% od kraja juna, što je više od 5,8% koliko je iznosio napredak indeksa Blumberg-a za zemlje u razvoju", piše Blumberg.
Ministar finansija Siniša Mali kaže da to što je Agencija za ocenu kreditnog rejtinga "S&P" Global Ratings povećala kreditni rejting Srbije na investicioni, na nivou "BBB-" sa stabilnim izgledima za njegovo dalje poboljšanje, znači da se otvara novo poglavlje u daljem ubrznom razvoju naše ekonomije.
Blumberg ističe da je guvernerka Narodne banke Srbije (NBS), Jorgovanka Tabaković, igrala ključnu ulogu u ostvarenju ovog cilja, održavajući finansijsku stabilnost i povećavajući devizne rezerve zemlje na rekordnih 28,1 milijardu evra na kraju jula.
"Tokom poslednje decenije, restrukturisali smo i ojačali temelje posrnule ekonomije", rekla je Tabaković za Blumberg.
"Izgradili smo novu i jaču zemlju koja je postala jedna od omiljenih destinacija za investitore u ovom delu Evrope".
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Komentari (0)