Bajatović: Srbija ne mora da brine do kraja grejne sezone, gasa imamo i više nego dovoljno
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da Srbija ima redovno i stabilno snabdevanje gasom, da će cene za domaćinstva ostati iste, dok će za privredu, zbog rasta cena na berzi, biti nešto povećane.
Zbog obustave tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu rastu tenzije, pre svega Evropi. Dok Brisel uverava da snabdevanje članica Unije nije dovedeno u pitanje Slovačka traži od Evropske unije podršku. Ruski gas ne stiže ni u Moldaviju gde je već vidljiva energetska kriza.
Bajatović je za RTS naveo da se trenutno povlači 11 miliona preko Turskog, odnosno Balkanskog toka i dodao da su to direktne isporuke iz Rusije gasa.
"Mogle bi biti i veće, ali u ovom momentu nema potrebe. Imamo u Mađarskoj 100 miliona metara kubnih zaliha i povlačimo po potrebi. Ima 353 miliona metara kubnih ruskog gasa u Banatskom dvoru i ima 333 miliona metara kubnih srpskog gasa, onog koji smo mi već platili. Trenutno iz Banatskog dvora povlačimo milion i po metara kubnih ruskog gasa, Banatski dvor ne diramo, 100 miliona u Mađarskoj ne diramo, osim ako je baš jako hladno kao što je sada", rekao je Bajatović.
Slovačka će izgubiti 500 miliona evra godišnje od naknada za tranzit gasa, zbog odluke ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da obustavi isporuke ruskog gasa preko Ukrajine, izjavio je slovački premijer Robert Fico.
Evropska infrastruktura za gas je fleksibilna, snabdevanje je obezbeđeno alternativnim rutama preko Nemačke i Italije, kao i povlačenjem iz skladišta, saopšteno je iz Evropske komisije (EK).
Dodao je da Srbija može da ima do dva miliona kubnih gasa do kraja sezona.
Prema njegovim rečima, povlači se do dva miliona metara kubnih iz Azerbejdžana.
"Srbija može kada je hladno da isporuči 19 miliona metara kubnih dnevno, a ako treba i 21 milion metara kubnih. Naša procena je da eventualni pikovi koji se budu javili u Srbiji zbog povećane industrijske potrošnje mogu biti do 17 miliona metara kubnih i mi nemamo nikakav problem", pojasnio je direktor Srbijagasa.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
dokumentarni
13:30
BG BERZA
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
PERSPEKTIVA
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Odbornici Skupštine Gradske opštine Vračar podneli su krivičnu prijavu protiv direktorke osnovne škole "Sveti Sava" Jovane Milenković, zbog sumnje da je izvršila krivično delo Neotklanjanje opasnosti u produženom trajanju.
Roditelji učenika Devete beogradske gimnazije koji se nalaze u blokadi nastave okupili su se ispred te škole kako bi pružili podršku svojoj deci kojoj su, kako tvrde, pojedini nastavnici pretili i govorili im da su ekstremisti i teroristi.
Vlada u tehničkom mandatu nastavlja sa represivnim merama prema direktorima škola, a nas kao roditelje brine što se veoma malo pitamo u celoj ovoj situaciji, kažu sagovornice Newsmax Balkans iz Udruženih roditelja Srbije.
Novinarka Deana Pavlović je na ulici nemačkog grada Bona, gde živi sa svojom porodicom, ugledala potpuno nago dete koje se smrzava i sedi na klupi i pritekla mu u pomoć, dok su ostali prolazili pored njega. O tome je pričala u emisiji Tražim reč.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je od SAD stigla i pismena potvrda o odlaganju sankcija Naftnoj industriji Srbije do 28. aprila
Ako sankcije Naftnoj industriji Srbije ipak budu uvedene, situacija će biti ozbiljna, ali ne i katastrofalna. Građani treba da znaju da imamo rezerve. Procenjujem da smo do 200 dana apsolutno bezbrižni, izjavio je analitičar Nebojša Obrknežev za Newsmax Balkans.
Kompanija EMX Royalty, partnerska korporacija kompanije Ziđin majning, objavila je da je kineska firma otkrila novo nalazište zlata i bakra na projektu Timok u istočnoj Srbij - Malka Golaja.
Kineski proizvođač automobila BID (BYD) nadmašio je američkog rivala Teslu prvi put 2024. i postao vodeći svetski proizvođač električnih automobila, dostignuće koje je prevazišlo čak i očekivanja generalnog direktora Vang Čuanfua, koji je predvideo da će ove godine nadmašiti najžešćeg konkurenta.
Ovogodišnji 56. Međunarodni salon automobila i 17. Međunarodni sajam motocikala, kvadova, skutera i opreme "Motopassion" posetilo je rekordnih 124.297 ljudi između 20. i 26. marta, saopštio je Beogradski sajam.
U fabrici FIAT-Krajsler automobili Srbija u Kragujevcu, koja je u sastavu Stelantisa, proizvedeni su prvi probni primerci električnog automobila citroen C3, saznaje Tanjug.
Poslodavci iz Hrvatske i Crne Gore već aktivno traže sezonske radnike iz Srbije, posebno u turizmu i ugostiteljstvu, gde plate dostižu i do 3.000 evra, pokazuju podaci Infostuda. Kako je navedeno, najtraženiji su kuvari, konobari, barmeni i recepcioneri, a mnogi poslodavci nude i smeštaj.
Komentari (0)