Đedović Handanović o sankcijama kompaniji NIS: Nema razloga za brigu, država će osigurati stabilnost tržišta
Povodom uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da građani i privreda Srbije nemaju nikakvih razloga za brigu, kao kao i da će raditi na tome da ne dođe do bilo kakvih oscilacija na tržištu.
"Očekujem racionalno ponašanje svih učesnika na tržištu, kompanija u naftnom sektoru, ali i finansijskih institucija i banaka", rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, NIS je bio i biće dobar partner, kao i pouzdan klijent, podsetivši da je država drugi najveći akcionar u toj kompaniji.
"Naš prioritet je da NIS nastavi odgovorno da posluje. Imamo prelazni period koji služi upravo za to da se pronađu rešenja. Računamo da administracija SAD pomogne da sankcije ne utiču na Srbiju i da uveri investitore da će tako biti. To je za nas od apsolutnog značaja", istakla je Đedović Handanović za RTS.
"Tri meseca smo apsolutno bezbedni"
Đedović Handanovieva je istakla da treba da dobijemo dodatna pojašnjenja u vezi sa sankcijama, jer je u ovom slučaju "svaka reč bitna".
"Ove sankcije će imati posledice po 30 zemalja, kao i na više od 300 kompanija. Jako je važno da dobijemo dodatna pojašnjenja, a onda u odnosu na njih da razgovaramo sa prijateljima iz Rusije. Najvažniji je razgovor predsednika Aleksandra Vučića i ruskog Vladimira Putina. Rusija je naš energetski parnter poslednjih decenija i moramo da dođemo do rešenja", naglasila je ministarka.
Američke sankcije su uperene protiv Rusije, a ne Srbije, istakao je, posle razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma. Vučić je potvrdio da će biti svih derivata, ali i rekao da postoje nejasnoće oko sankcija.
Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je da, iako je uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) od strane SAD veliki izazov i problem, građani Srbije ne treba da brinu, jer imamo dovoljno dizela, benzina i svih naftnih derivata, tako da snabdevanje ne može da bude ugroženo.
Govoreći o rezervama sirove nafte i derivata, Đedović Handovićeva kaže da Srbija svega ima dovoljno, kao i da građani nemaju razloga za brigu.
"Da ništa ne kupimo u naredna tri meseca, apsolutno smo bezbedni, ali na to ne računamo. Pričaćemo i nastaviti dijalog za svim uključenim na tržištu i ovom sektoru. Važno je da nadgledamo stanje i snabdevenost, ali ćemo podizati rezerve", dodala je.
"Nikakvih kanistera neće biti"
Na pitanje da li imamo rezerve mazuta zbog grejne sezone, Đedović Handovićeva ističe da je "sve pod kontrolom", kao i da imamo tri puta više rezervi u odnosu na potrebe.
"Nema mesta panici i brizi, nikakvih kanistera neće biti", poručuje ministarka i dodaje i da sa Hrvatskom slede razgovori.
Podseća da se nalazimo na prelazu između dve američke administracije, pa će Srbija i zbog toga tražiti određenu fleksibilnost u rokovima.
Komentarišući probleme sa isporukama gasa iz Azerbejdžana, gošća Jutarnjeg dnevnika navodi da je azerbejdžanska kompanija ima probleme tehničke prirode, te da nema prostora nikakvim interpretacijama.
"Dobijamo ove zimske sezone dodatne količine gasa iz Azerbejdžana, dok primarne količine dobijamo Turskim i Balkanskim tokom, koji nesmetano funkcioniše. Dodatne količine iz Ruske Federacije smo dogovorili i za ovu zimu. Imamo popunjena skladišta. Evropa, na primer, ima 10 odsto manje rezerve ove zime nego prethodne. Srbija ima 426 miliona metara kubnih u rezervama", objašnjava Đedović Handovićeva.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
17:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRICE PRIRODE
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA BEST I
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV NEDELJE
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
19:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-SPOMENICI SRBIJE ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izašao je posle skoro dva i po sata iz Uprave kriminalističke policije, gde je bio pozvan u svojstvu građanina radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
Televizija Newsmax Balkans se pridružila apelu televizije Euronews Srbija koja je u saopštenju zatražila da se omogući rad Radio televizije Srbije (RTS), čije zgrade u Beogradu su blokirane od ponedeljka uveče.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Dečak Marek iz Bačkog Petrovca četvrtu godinu zaredom pred Vaskrs, uz pomoć mame i bake, organizuje humanitarnu akciju prodaje kolača. Ove godine prikupljeni novac doniraće Teodori povređenoj u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
I dalje traje blokada zgrada Radio-televizije Srbije u Beogradu, u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. RTS prilagođava programsku šemu zbog otežanih okolnosti rada uz reči da rade "u do sada najtežim uslovima".
Vlasnici evropskih kompanija luksuzne robe Lui Viton i Guči suočavaju se sa poslovnim poteškoćama u Kini zbog "trgovinskog rata" Pekinga i Vašingtona i pada cena na kineskom tržištu nekretnina.
Dok za većinu građana praznici znače odmor i vreme provedeno sa porodicom, za mnoge zaposlene oni predstavljaju redovan radni dan - često bez adekvatne naknade. Da li zaposleni koji rade tokom državnih i verskih praznika imaju pravo na duplu dnevnicu, odgovara advokatica Dušica Dukanac.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
U Nišu vlada veliko interesovanje za stambene kredite za mlade. S druge strane, postoji problem zbog malog broja dostupnih stanova koji mogu da se kupe na taj način. Zbog takve situacije došlo je do povećanja prodaje stanova u starogradnji.
U vremenima ekonomske nestabilnosti, dok mnogi biznisi beleže pad, pojavljuje se nova klasa preduzeća koja uspeva uprkos krizi. Fenomen takozvanih "anti-kriznih preduzeća" pokazuje koliko brzo promene u ponašanju potrošača mogu otvoriti vrata inovacijama.
Ambasador Kine u Beogradu Li Ming izjavio je da ne očekuje da će američke carine uticati na poslovanje dve velike kineske kompanije u Srbiji Ziđin i HBIS, niti da će trgovinski rat koji SAD vodi protiv Kine na bilo koji način uticati na saradnju Kine i Srbije.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da je ta kompanija od početka direktno pregovarala sa United Group i kompanijom e&Etisalat PPF Telecom Grupe, koja je sada vlasnik SBB-a i Yettela u Srbiji, o preuzimanju Total TV-a (EON Sat).
Komentari (0)