Direktor Srbijagasa: Čekamo četvrti krug razmene papira NIS i OFAK, Vučić i Putin će razgovarati
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da od američke kancelarije OFAK, sa kojom Naftna industrija Srbije (NIS) ulazi u četvrti krug razmene papira, zavisi da li ćemo dobiti još 90 dana ili će sve morati da bude gotovo do 27. februara.
Naglasio je i to da da će u vezi sa NIS i sankcijama razgovarati predsednici Srbije i Rusije Aleksandar Vučić i Vladimir Putin.
"Mi ne znamo šta je uradio OFAK (američka Kancelarija za upravljenje imovinom u inostranstvu koja donosi odluku o sankcijama). Da li sve moramo da završimo do 27. februara ili ćemo imati još 90 dana. Ja to stvarno ne znam. Znam samo drugu stvar - za 45 dana izvesti takvu transformaciju sa drugom velesilom nije moguće", rekao je Bajatović gostujući u emisiji "Oko" na RTS i govoreći o tome da je ostalo još dve nedelje do primene američih sankcija.
Bajatović očekuje da će Srbija dobiti novi gasni sporazum sa Rusijom i dodaje da tek treba da počnu formalni pregovori.
Generalni direktor Srbijagasa kaže da su razmenjena tri kruga papira između OFAK i NIS, kao i da ne zna kojom brzinom će se stvari dešavati.
OFAK, kako kaže, ima vrlo širok dijapazon diskrecionih ovlašćenja.
"Svi oni znaju veoma dobro šta NIS znači za Srbiju - 12 odsto uticaja na privredu, i pet odsto puni budžet", rekao je Bajatović.
Istakao je i to da je najavažnije to što Srbija mora da zadrži preradu derivata jer će u suprotonom biti plen okolnih energetskih kompanija.
"Mogu da vam kažem da, ako Rusi neće da prodaju, imamo do 25 odsto srpske nafte za potrebe Naftne industrije Srbije.To je 80 odsto veleprodaje, 60 odsto maloprodaje, 370 benzinski pumpi u Srbiji. NIS nije finansirao rat u Ukrajini i neku rusku moć, najveći deo novca su reinvestirali kada se sve sabere mislim 3,6 milijardi", naveo je Bajatović.
Na pitanje ko će popustiti - SAD ili Rusija, Bajatović kaže da ne možete da očekujete od Rusije da nešto što vredi četiri milijarde sada proda za 600 miliona.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je izmene kolektivnog ugovora sa predstavnicima poslovodstva i reprezentativnog sindikata JP "Srbijagas" kojim je omogućeno povećanje zarada u tom preduzeću za sedam odsto.
Vlada Srbije formirala je na sednici timove za pregovore sa Rusima o dugoročnom ugovoru za snabdevanje gasom i za pregovore o kompaniji NIS, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da uskoro očekuje velike probleme u vezi sa Naftnom industrijom Srbije, pošto se stavovi SAD i Rusije, kako je rekao, sve više razilaze, kao i da je januar mesec bio najgori mesec za srpsku ekonomiju zbog blokada.
Podsetio je da je Trampov specijalni izaslanik sleteo u Moskvu i dodao da ne zna o čemu pričaju.
"Ovo je vrlo kompleksno", rekao je Bajatović i dodao da će se možda ograničiti koliko se nafte kupuje, koliko prodaje i kako će se plaćati.
"To je najveća opasnost. Da biste sada mogli da plaćete recimo rusku naftu, morate da radite ili ukršteno plaćanje prema arapskim zemljama pa tamo neko da plaća u rubljama, ili biste morali ovde imate neku banku koja će pristati da radi bez svifta ili da radi u dinarima i rubljama", rekao je direktor Srbijagasa.
Naći će se rešenje ako postoji volja
Bajatović je ocenio da, ako postoji volja da se nađe rešenje za NIS, ono može da se nađe kao što se našlo i za druge kompanije širom Evrope.
"SAD drže šapu na Evropi. Bogatiji prodaju siromašnim i to je uvek tako, ali rešenje gasne jednačine u narednih 20 godina nije moguće bez Rusije", ocenio je Bajatović.
Dodao je i to da se pitanje NIS neće brzo rešiti.
"Ono što je problem je plaćanje i nafte i gasa, jer ne možete da radite sa zapadnim bankama kao korespodentima, ali da se rešenje uvek nađe i da dok god redovno plaćamo gas imaćemo i redovno snabdevanje", zaključio je Bajatović.
Naftna industrija Srbije (NIS) uputila je zvaničan zahtev Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) SAD za odlaganje sankcija, saopštila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Ovaj zahtev podržale su Vlade Srbije i Mađarske.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu 2025. godine, u poređenju sa istim mesecom prošle godine, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Vrednost bitkoina je u petak porasla na više od 118.000 dolara i oborila novi istorijski rekord, pre svega zbog većeg interesovanja investitora i povoljne političke klime za sektor kriptovaluta u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine, pokazuju podaci koje je objavio Republički zavod za statistiku (RZS).
Železnička stanica Beograd Centar u Prokopu bezbedna je za korišćenje i funkcionisanje železničkog saobraćaja, a planirani radovi na ojačanju peronskih greda odnose se na grede koje su izgrađene 1997. godine, saopštila je Infrastruktura železnice Srbije.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne olakšice od 4,5 odsto i kreditne olakšice od sedam odsto, objavila je centralna banka.
Velika potražnja za sezonskim radnicima u Beogradu, ali i u domaćim planinskim centrima i banjama, uticala je i na povećano rentiranje smeštaja. Cena kirije po osobi najviše zavisi od lokacije i broja stanara u jednom prostoru.
Aerodrom "Nikola Tesla" ulazi u letnju sezonu sa rekordnom ponudom i znatno unapređenom infrastrukturom, spreman da putnicima pruži bržu, bezbedniju i udobniju uslugu.
Od 1. avgusta SAD uvodi nove carinske stope za više od 10 država, a među njima se nalazi i Srbija. Samo direktnom diplomatijom tarife mogu da se koriguju, navodi profesor Miloš Laban, dok profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić kaže da će tarife negativno uticati na izvoz srpskih privrednika.
Komentari (0)