Bliži se rok za uvođenje sankcija NIS: "Srbija ne bi trebalo da ima problema sa snadbevanjem u narednih nekoliko meseci"

Situacija oko uvođenja sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) postaje sve napetija, rok za njihovo uvođenje je 27. februar, a krajnje rešenje se ni ne nazire.

Autor:  

Ivana Bisenić

|  

25.02.2025. 21:37

Bliži se rok za uvođenje sankcija NIS: "Srbija ne bi trebalo da ima problema sa snadbevanjem u narednih nekoliko meseci"

U poslednjim razgovorima između Advokatskih kancelarija koji zastupaju NIS i Ministarstva finansija SAD razmatraju se dve pravne opcije - delistiranje i licenciranje, što znači da se NIS izuzme iz sankcije, odnosno izdavanje prava da licencirate sopstveni brend.

Rusija je za sada suzdržana i ne komentariše. 

"Kremlj se do sada sada prilično racionalno ponašao. Pratili su svoje lične interese i to su poprilično dobro radili. Drugim rečima, nekom hipotezom da kažem, Srbija u budućnosti  ne bi trebalo da ima problema sa snadbevanjem svog tržišta i sa sankcijama u narednih nekoliko meseci. Ako se do tada ne sklopi sporazum koji Tramp najavljuje sa Rusijom, a samim tim i potencijalno ukidanje sankcija, onda možemo da pričamo o tome da li će Rusija i dalje da insistira na svom delu ili će da ugrozi naftno snabdevanje u Srbiji", objasnio je za Newsmax Balkans stručnjak za energetiku Miodrag Kapor. 

Sankcije i Poštanskoj štedionici

Dok se čeka zvanični odgovor američkog odeljenja za kontrolu strane imovine OFAK, banke već preduzimaju prve konkretne korake. 

"Govorimo o sistemu koji broji blizu 400 pumpi. Nemoguća je misija da ga preko noći isključite i da pređete na nekog drugog distributera. Otvorili su se računi u Poštanskoj štedionici, ali treba da budemo svesni da u onom momentu, čim to i pređe na tu banku, sankcije će se udariti i njoj", istakao je za Newsmax Balkans ekonomista i profesor Ivan Arnautović.

Kako je objasnio, istog trenutka stupanja sankcija ne važe više ni master, ni viza kartice.

"Poštanska štedionica može preko dine da to da obavi ali i ona ima određene klijente sa inostranstvom. Nisam siguran koliko to ide na ruku i koliko će biti izvodljiv projekat. Možda na neke kratke staze, ali tog momenta se izlazi iz sistema svifta međunarodnog plaćanja. Nije nimalo jednostavna situacija ako to ostane kao što su najavili", naveo je profesor.

Konačni ishod zavisiće od političkih pregovora između Moskve i Vašingtona, ali i sposobnosti Srbije da pronađe odgovarajući izlaz. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)