Otkriveno 3.840 lažnih novčanica u 2024. godini: Najčešće se falsifikuju one od 50 evra i 100 dolara
U Srbiji je u prošloj godini otkriveno 3.840 lažnih novčanica, a najčešće se falsifikuju novčanice od 100 dolara i 50 evra, izjavio je direktor odeljenja za borbu protiv falsifikovanja i analizu novčanica i kovanog novca u sektoru za poslovanje gotovinom u Srbiji Miroslav Jeremić.
Naglasio je da je taj broj možda i veći, ali da nije otkriven.
"Ovde govorimo o konstatovanim falsifikatima koji su uočeni u prometu kao sumnjivi. Banka ili policija je dostavljala sumnjive novčanice Narodnoj banci Srbije, mi smo uradili ekspertizu, napisali izveštaj i konstatovali da je u pitanju falsifikat", rekao je Jeremić za Tanjug.
Naglasio je da lažni novac cirkuliše, da će pre ili kasnije doći do neke menjačnice ili banke gde će se posumnjati u njegovu ispravnost, nakon čega će biti analiziran.
Istakao je da ne postoji ograničenje kada je reč o vremenu koje je potrebno da se lažni novac otkrije.
Po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u saradnji sa policijskim službenicima UKP i SBPOK i nadležnih državnih organa Republike Severne Makedonije, Evropolom i Eurojustom, u zajedničkoj akciji pod nazivom "Vardar" uhapšeno je 11 članova međunarodne organizovane kriminalne grupe.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za suzbijanje kriminala-Odeljenja za suzbijanje ekološkog kriminala i PU u Nišu, u saradnji sa Upravom za veterinu i Osnovnim javnim tužilaštvom u Nišu, uhapsili su M. J. (35) zbog sumnje da je izvršio krivično falsifikovanje isprave.
"Najčešće se u ispravnost novčanice posumnja tako što to uradi menjač, banka ili policija, s tim što policija ima svoj operativni rad, pa se tako povremeno dešava da otkriju štamparije novca i zaplene velike količine", objasnio je Jeremić.
Istakao je da, kada se pojavi novi tip falsifikata koji prolazi kontrolu uređaja, prvo se u Narodnoj banci Srbije konstatuje da je reč o falsifikatu, a zatim se pozivaju firme koje se bave servisiranjem uređaja koji proveravaju autentičnost novca da se izvrši nadogradnja softvera kako bi uređaji mogli da prepoznaju novi tip falsifikata.
"Kada falsifikator pravi novčanicu, on ima jedan od dva cilja. Jedan je da prevari živu osobu, a drugi cilj je da prevari uređaj", rekao je Jeremić.
Kvalitet papira odaje lažnu novčanicu
On je istakao da kvalitet papira može ukazati na to da li je novčanica original ili falsifikat, a i pozicija žiga nije ista na originalnoj i falsifikovanoj novčanici.
"Falsifikator nema neku veliku razliku u troškovima izrade ovog ili onog apoena novčanica, ali je besmisleno da falsifikuje novčanicu od deset ili dvadeset dinara", objasnio je Jeremić.
Naglasio je da bi građanin koji poseduje sumnjivu novčanicu obavezno morao da ode do policijske stanice ili banke, preda novčanicu i dobije potvrdu, nakon čega se vrši ekspertiza.
Čuvajte potvrde od menjačnica
Naglasio je i da je falsifikatora uvek bilo, da će ih uvek biti, ali da se države trude da preko svojih centralnih banaka na vreme otkriju falsifikate i spreče njihovo cirkulisanje.
Istakao je da je važno prilikom kupovine stranih valuta u menjačnici da se u potvrdi o izvršenoj transakciji navedu apoen, valuta i serijski broj svake novčanice kako bi se građani zaštitili od falsifikata.
"Važno je tu potvrdu sačuvati, jer ako se ispostavi da je neka novčanica falsifikovana, imate dokaz od koga ste taj novac kupili", zaključio je Jeremić.
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
17:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-IZA BIOGRAFIJE
Umesto standardnog prikaza postignuća i titula, ovaj serijal pruža dubinski uvid u njihove životne puteve, izazove, unutrašnje borbe i trenutke koji su oblikovali njihov karakter.
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA BEST II
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
U Beogradu se održava veliki narodni skup "Ne damo Srbiju", sabor u organizaciji Pokreta za narod i državu, koji će trajati do 13. aprila. Centralni događaj počeo je u 19 časova, a okupljenima se obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je izneo pet zahteva sabora.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na saboru "Ne damo Srbiju" u Beogradu da je posle pada nadstrešnice u Novom Sadu znao da mora da se pokrene pitanje moralne odgovornosti i ponudi pomoć porodicama žrtava, a da je dva dana kasnije krenuo rušilački pohod na Gradsku kuću.
Nasilje nad psima u lažnim azilima i skloništima, malverzacije i neviđene kombinacije daleko su od očiju javnosti. O ovoj tabu temi, za emisiju "GrađaNIN", govorili su Jelena Banac iz tima za dobrobit životinja pokreta Kreni-promeni i Branko Marić, predsednik Asocijacije odgajivača nemačkih ovčara.
Rušenjem jedinog prihvatilišta za beskućnike u Beogradu više od 3.000 ljudi ostaće bez doma nad glavom, upozoravaju iz organizacije Adventistički razvojni humanitarni rad (ADRA). Najavljena je i izgradnja novog objekta, ali ono što ključno pitanje jeste gde će korisnici biti za to vreme.
Računi za komunalne usluge mogu se plaćati onlajn, ali građani ih iz predostrožnosti i dalje u velikom broju plaćaju na šalterima. Da li ima razloga za to i kako da se redovne platiše reše navike čuvanja računa godinama?
Prosečna neto plata u Srbiji u decembru prošle godine prvi put je nadmašila prosečnu potrošačku korpu a taj trend nastavljen je i u januaru ove godine, pokazuju podaci Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine o potrošačkoj korpi i kupovnoj moći stanovništva.
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju marta ove godine iznosile su 28.527,4 miliona evra i, u odnosu na kraj februara, smanjene su za 265,7 miliona evra.
Maksimalne maloprodajne cena dizela i benzina u Srbiji biće niže za po četiri dinara u narednih sedam dana. Litar dizela koštaće 192 dinara, a benzina (BMB95) 179 dinara, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine.
Srbija je prošle godine zabeležila rekord u izvozu IKT usluga, a udeo u tome imaju i ruski državljani koji posluju i žive u Srbiji. Prema podacima APR-a, najviše osnovanih firmi od strane ruskih državljana u Srbiji tiče se upravo delatnosti računarskog programiranja, ali i konsultantskih aktivnosti.
Ominimo Insurance, prvi startap iz Srbije koji je ostvario vrednost od 200 miliona evra u samo godinu dana postojanja, postigao je neverovatan uspeh potpisivanjem strateškog partnerstva sa Zurich Insurance Group, jednom od najvećih osiguravajućih kompanija u Evropi.
Pružaoci stručnog obrazovanja i obuke, kao i preduzeća iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Severne Makedonije i Srbije, mogu da se prijave najkasnije do 6. juna 2025. godine.
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor istakao je za Newsmax Balkans da Evropa ima tendenciju da smanji upotrebu prirodnog gasa i da ga menja drugim energentima. S druge strane, kako je rekao, Srbija iz nekog razloga, geopolitičkog pre svega, insistira na upotrebi prirodnog gasa.
Komentari (0)