Toplane u Srbiji spremne za početak grejne sezone, radijatori bi mogli da budu topli i pre 15. oktobra
Toplane u Srbiji spremne su za isporuku toplotne energije od 15. oktobra, kada zvanično počinje grejna sezona, objavilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
Na sastancima predstavnika Ministarstva rudarstva i energetike sa direktorima i osnivačima 60 toplana u Srbiji, konstatovano je da je obezbeđeno dovoljno energenata i da su remonti u svim toplanama uspešno završeni.
Dodaje se da su predstavnici toplana istakli da bi grejanje u Srbiji moglo da počne i ranije, ako budu postojale potrebe u skladu sa vremenskim prilikama.
U Srbiji 60 gradova i opština ima daljinske sisteme grejanja, a samo njih 16 ili 17 primenjuje naplatu po potrošnji.
Direktor Udruženja toplana Srbije Dejan Stojanović izjavio je ranije za Tanjug da o mogućim poskupljenjima grejanja, odlučuju lokalne samouprave.
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je da je Vlada Mađarske usvojila akt kojim će se omogućiti smanjenje vremena čekanja na graničnim prelazima sa Srbijom.
Shodno propisima, toplane zahteve za korekciju cena, predaju do 1. septembra, a nadležni organi jedinica lokalne samouprave odlučuju o zahtevima i toplane obaveštavaju o donetim odlukama.
Beogradske elektrane uputile su Sekretrijatu za energetiku zahtev za odobravanje novih cena toplotne energije za predstojeću grejnu sezonu 2024/2025 i predložile poskupljenje za oko devet odsto od 1. oktobra.
Beogradske elektrane su kod naplate po utrošku, predložile da cena varijabilnog dela (energija) za stambeni prostor bude povećana sa 7,33 dinara po kilovatsatu (KWh) na 7,75 dinara po KWh, bez poreza na dodatu vrednost (PDV).
Foto: Envato
Kod poslovnog prostora predloženo je da grejanje poskupi sa 8,94 dinara po KWh na 9,46 dinara po KWh, bez PDV-a.
Predloženo je i da cena fiksnog dela (za snagu), kako za stambeni, tako i za poslovni prostor bude povećana sa 4.862,72 dinara po kilovatu godišnje, na 5.456,72 dinara.
Predlog toplane je i da se kod naplate prema zagrevanoj površini i instalisanoj snazi godišnja cena za stambeni prostor poveća sa 1.449,32 dinara po kvadratu na 1.578,67 dinara po kvadratu, bez PDV-a ili za 8,92 odsto, dok bi za poslovni prostor cena bila povećana za 8,93 odsto, odnosno umesto 14.978,29 dinara po KW bez PDV-a bila bi 16.315,43 dinara po KW bez PDV-a.
Foto: Envato
Grejna sezona u Beogradu zvanično počinje 15. oktobra i traje do 15. aprila, a izuzetno, u periodu od 1. do 14. oktobra i od 16. aprila do 3. maja, objekti se greju u dane za koje u poslednjoj prognozi prethodnog dana ili u prvoj prognozi tog dana Republički hidrometeorološki zavod Srbije prognozira srednju dnevnu temperaturu manju od 12 Celzijusovih stepeni. Sličan kalendar primenjuju i ostale toplane u Srbiji.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Ekonomski komentator Luka Čubrilo, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizirao je kakve efekte na buduće odnose Beograda i Vašingtona može imati nominacija Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.
Za papu Franju, muftija beogradske Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić kaže za Newsmax Balkans da je bio sjajan i mudar čovek koji se uvek trudio da se bori, što se, kako je podvukao, moglo videti kroz svaki njegov korak.
Koliko duboko je ukorenjena tradicija zadužbinarstva kod Srba? Ko je u našoj novijoj istoriji jedan od najpoznatijih srpskih mecena? Odgovore tražimo od upravnika Kolarčeve zadužbine Aleksandra Pekovića.
Udruženje novinara Srbije, Strukovni sindikat RTS i Sindikat novinara Srbije (SINOS) ponovili su, povodom 26 godina od ubistva 16 radnika u NATO bombardovanju RTS, da je ta vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije međunarodnim sukobima, ali da niko nije odgovarao.
Ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije Bela Balint izjavio je da u ovom trenutku razgovor sa univerzitetima i problem blokada ne pripada njegovom, već Ministarstvu prosvete i da su za takve promene potrebni i novi propisi.
Crkva Svetog Ilije u Mirijevu opljačkana je prethodne noći, drugi put u sedam dana, a nepoznati provalnik odneo je sav novac od priloga koje su vernici ostavljali tokom vaskršnjih praznika, rekao je starešina hrama Radomir Marinković.
Prvog radnog dana nakon uskršnjih praznika na glavnim putnim pravcima i graničnim prelazima prisutan je manji broj vozila, a saobraćaj se odvija bez zastoja, ali je intenzitet saobraćaja unutar gradova pojačan, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Ispred Ministarstva prosvete nešto pre 13 sati završen je protest neformalnih zajednica Pobunjeni univerzitet i Puls beogradskih osnovnih i srednjih škola, kojima su se pridružili i članovi nereprezentativnog Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, a saobraćaj u Nemanjinoj ulici je krenuo.
Studenti i građani osmi dan blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis saopštio je da "novinari, snimatelji, urednici i realizatori uz velike napore realizuju i emituju informativne, kulturne i druge televizijske programe".
Komentari (0)