Genetičar u Sintezi: Ništa što jedemo, pijemo, udišemo nije prirodno, modifikacija se već vrši na biljkama i životinjama

Koronavirus je neke genetičke varijante brže zaražavao. Ipak, to nije oružje koje se može individualizovati kao u filmu, da se napravi virus u odnosu na genetički profil pojedinca, rekao je u SIntezi profesor genetike na Medicinskom fakultetu i načelnik Instituta za sudsku medicinu Oliver Stojković.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

16.04.2025. 22:31

Genetičar u Sintezi: Ništa što jedemo, pijemo, udišemo nije prirodno, modifikacija se već vrši na biljkama i životinjama

Gost Sinteze govorio je, između ostalog, i o tome da li je za vreme koronavirusa postojala opasnost da se testiranjem zloupotrebi genetski materijal pacijenata.

"DNK profil je numerički zapis koji liči na JMBG i ima strukturu. To je nešto što se čuva u kompjuterskom fajlu. Međutim, nije bilo moguće iskoristiti biološki materijal za testitranje na kovid za kontrolu ljudi, ali bi se iz takvog materijala mogao utvrditi DNK profil. Ipak, on nije korišćen za utvrđivanje DNK profila i nije zloupotrebljen", pojasnio je Stojković.

Stojković je napomenuo da jedino što je izlazilo iz zemlje i završavalo u Kini su uzorci.

"To su bili prenatalni testovi gde se utvrđivalo da li fetusi nose neke malformacije. U pet mililitara krvi trudnice nalazi se genetički materijal ploda, a ne samo majke", pojasnio je profesor.

Genetika se primenjuje kod teških naslednih bolesti

Komentarišući to da li možemo da utičemo na genetiku deteta, sagovornik Newsmax Balkans je naveo da je takva intervencija moguća u slučaju teških bolesti.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Teorijski i praktično, genetička modifikacija se već sprovodi na biljkama, životinjama i sisarima. Ništa što jedemo, pijemo, udišemo nije prirodno. Postoje moderne metode ubacivanja gena. Ako roditelji nose gen za neku bolest, dete je rođeno bez bolesti jer je njegov DNK modifikovan. Ubačen je gen u genom", istakao je profesor.

Dodao je i to da od odabira da li će roditelji doditi zdravo ili plavooko dete nije veliki korak.

Forenzička genetika pomaže u rešavanju kriminala

Govoreći o koristi forenzike za rešavanje kriminalnih dela, Stojković je istakao da je lakoća identifikacije krivičnih dela uz njenu pomoć veliki benefit.

"Naročito, ako vam su to krivična dela koja uključuju veliki broj žrtava. Sve više u svetu postoje baze podataka sa dnk profilima", naveo je naš sagovornik.

Celo gostovanje Olivera Stojkovića u Sintezi:  

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)