(VIDEO) Energetski kolaps u Španiji misterija, fizičar o sistemu u Srbiji: "Stabilan, zastarela proizvodnja struje"

Jedna od teorija koja upućuje na razlog energetskog kolapsa koji je na nekoliko sati ostavio u mraku Španiju i Portugal je da je došlo do nestabilnosti u funkcionisanju solarnog sistema energije. Fizičar Nikola Cvetanović kaže da se našem sistemu ovakva havarija teško može desiti.

Autor:  

G. M.

|  

30.04.2025. 11:29

(VIDEO) Energetski kolaps u Španiji misterija, fizičar o sistemu u Srbiji: "Stabilan, zastarela proizvodnja struje"

Samo dan nakon nezapamćenog prekida u elektrosnabdevanju u srcu Evrope, javile su se brojne teorije - od toga da je izazvan fenomenom 'indukovane atmosferske vibracije' do toga da je do preopterećenosti u energetskom sistemu došlo usled greške u radu solarnih panela.

Za jutarnji program Newsmax Balkans ovom temom su se bavili fizičar Nikola Cvetanović i njegov kolega iz Centra za superračunarstvo Luka Ilić, koji se javio iz Barselone.

Cvetanović kaže da nije čudo što se u ovakvim situacijama često javljaju brojne teorije zavere, pa tvrdi da "iza teorije zavere o nekom fenomenu stoje sasvim logična objašnjenja, u ovom slučaju fizička".

"Mi smo prošle godine imali veliki krah kada su se u EPS desili požari, kada je bilo loše sagorevanje zbog lošeg sastava uglja. Bilo je tu nekih problema, ali opet su tu bili konkretni fizički problemi i onda smo morali da uvezemo struju. U tome i jeste stvar, što je dosta evropskih zemalja povezano, pa ako dođete u takvu situaciju ona vas košta, jer morate da uvozite struju. Znači, te veze između zemalja su jako važne, ali je to dovelo do toga da mi imamo poprilično stabilan sistem. Mi nemamo takve velike udare, ali je to i zbog toga što mi imamo zastarelu proizvodnju", navodi naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, Srbija ima veliko zagađenje zbog korišćenja uglja, a uz nas su tu još Poljska, naročito BiH, i još nekoliko zemalja.

"Zajedno doprinosimo ogromnom zagađenju na nivou Evrope zato što koristimo ugalj koji ima loš sastav. Zato Evropska unija radi na tome da pređemo na obnovljive izvore. Dakle, moraćemo da menjamo način kako se proizvodi struja i zbog toga ćemo morati da menjamo i način kako funkcionišu te velike mreže", ukazuje fizičar.

Printscreen: Newsmax Balkans

On se osvrnuo i na moguće uzroke energetskog kolapsa u Španiji, bar prema onim informacijama sa kojima su dosad izašle tamošnje vlasti.

"Za većinu ovakvih slomova energetske mreže jesu odgovorne vremenske prilike, ali to su ekstremne vremenske prilike kao što su veliki naleti vetra, oluje, specifični udari groma i tome slično. Ovde se ništa od toga nije desilo. Nije zabeležena nikakva ni solarna aktivnost, tako da je ovo neka vrsta misterije. Ono što se pouzdano zna da se desilo u Španiji je da je došlo do velikog pada unosa energije u sistem. Znači, oko 15 gigavata je palo za pet sekundi, to je ogromna energija. Skoro 40 odsto energije koju proizvodi Španija je odjednom isključeno iz mreže. I kad se nešto tako desi, onda su mogući razni kaskadni efekti", poručuje Cvetanović.

"Hipoteze i spekulacije"

Iz Barselone se u program uključio Luka Ilić, fizičar iz Centra za super računarstvo, koji je potvrdio da je sistem električnog napajanja u Španiji trenutno stabilan.

"Prva stvar koja je ovde jako problematična je što taj fenomen 'indukovanih atmosferskih vibracija', kako je opisano, nije jasno definisan, i onda je teško i dokazati i opovrgnuti tako nešto. Juče je španski premijer izjavio da je potrebno takođe istražiti i mogućnost da su u pitanju solarni paneli koji nisu dali očekivanu električnu energiju, odnosno da je došlo do neke greške u funkcionisanju tog sistema. To su, dakle, sve samo hipoteze i spekulacije, isto kao što su i ove atmosferske vibracije. Ono što je smisleno ovde pomenuti je da su obnovljivi izvori energije poprilično nestabilni, jer Sunca imamo samo tokom dana, dok su vetrogeneratori, naravno, zavisni od vetra", upućuje Ilić.

Printscreen: Newsmax Balkans

Prema njegovim rečima, nije neophodno da se desi niz sličnih neprijatnih situacija da bi oni koji upravljaju energetskim sistemima izvukli pouku iz ove havarije.

"Ovo je bio dovoljan signal da vidimo šta u sistemu eventualno treba unaprediti i ne očekujem da se ovako dramatične situacije dešavaju konstantno", navodi sagovornik Newsmax Balkans.

"Biće i češćih prekida"

Odgovor na pitanje da li je za energetski kolaps kriva zelena energija potražili smo i od međunarodnog eksperta za energetiku Ivice Jakića.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Činjenica je da stabilnost energetskog sistema treba tražiti u mogućnosti balansa između obnovljivih izvora energije, koja je nestabilna, i sistema mreže koji radi na proizvodnji električne energije iz termoelektrana. Mislim da će se ovakvi prekidi događati češće, jer će biti sve više puštanja električne energije iz obnovljivih izvora koje Evropa podržava maksimalno, ali samo još nije nađen odgovor na pitanje kako imati stabilnost u puštanju njih na mrežu uz isključivanje energetskih sistema koji struju proizvode na drugi način", poručuje Jakić.

Pogledajte gostovanja o ovoj temi u emisiji Otvori oči:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)