Psihološkinja o vršnjačkom nasilju u Rakovici: Dečak pokazivao tendencije ka nasilnom ponašanju, to je trebalo sprečiti

Vršnjačko nasilje je teško prevenirati ukoliko roditelji ne sarađuju i ne pristanu da se dete odvede na lečenje, izjavila je za Newsmax Balkans psihološkinja Ljiljana Filipović, govoreći o slučaju koji se dogodio u OŠ "14. oktobar" u Rakovici, kada je đak drugog razreda napao vršnjaka i učiteljicu.

30.04.2025. 19:11

Psihološkinja o vršnjačkom nasilju u Rakovici: Dečak pokazivao tendencije ka nasilnom ponašanju, to je trebalo sprečiti

Komentarišući vršnjačko nasilje do koga je 3. aprila došlo u Osnovnoj školi "14. oktobar", Filipović je istakla da je nasilje trebalo da bude prevenirano i sankcionisano u okviru te ustanove, ako se već znalo da je dete problematično.

"Vršnjačko nasilje treba da bude sankcionisano u školama jer postoji protokol koji se odnosi na bavljenje njime. Ovo što se desilo ne bi trebalo da bude iznenađenje, s obzirom na to da je dečak ranije pokazivao tendencije ka nasilnom ponašanju i trebalo je da bude protokolisan", ukazala je psihološkinja.

Filipović je napomenula da je ranije trebalo da se razgovara sa učenikom i njegovim roditeljima.

"Treba da se 'sanira' cela porodica"

"Ovako ekstremno nasilje sigurno je imalo neku uvertiru. Time je, čim je primećeno problematično ponašanje, trebalo da se bave stručni tim, stručni saradnici, pedagog i psiholog i da upute dete i porodicu na adekvatan psihoterapijski tretman da bi se sprečilo nasilje", pojasnila je naša sagovornica.

S obzirom na to da je do nasilja već došlo, Filipović navodi da time treba da se pozabave stručne institucije, odnosno, da se dete uputi na lečenje.

"Sada time treba da se pozabave stručne institucije, koje zavise od toga da li će roditelji da pristanu. Dete ne može da se isključi iz školovanja, može samo da se premesti u drugo odeljenje, ali time se ne rešava problem. Treba da se 'sanira' cela porodica i dečak. To je ranije trebalo lečiti i prevenirati, ali očigledno nije ništa rađeno po tom pitanju", naglasila je psihološkinja.

Podsetimo, do incidenta u školi je došlo kada je učenik drugog razreda napao vršnjaka, a potom i učiteljicu Anu Obradović koja je prišla da ih razdvoji.

Tom prilikom, napadnuti učenik i učiteljica zadobili su povrede, a otac povređenog deteta nakon incidenta je otišao u policiju i podneo prijavu. 

Prema saznanjima Newsmax Balkans, dečak je prešao na onlajn oblik nastave.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)