(VIDEO) Gosti Newsmax Balkans o opasnostima septičkih jama: "Ako se ne održava, sadržaj može postati biološka bomba"
Oko 65 odsto stanovništva u Srbiji priključeno je na kanalizacioni sistem dok ostali koriste septičke jame. Inženjerka Denisa Đorđević i hemičar Mladen Nikolić govorili su za Newsmax Balkans o tome zašto je ovakvo odlaganje otpadnih voda opasno i kako amonijak utiče na zdravlje čoveka.
Sahrana četvorice stradalih na farmi u Topoli biće obavljena u petak, a lokalna samouprava proglasila je trodnevnu žalost.
Nesreća se dogodila kada je prilikom pokušaja čišćenja septičke jame na farmi svinja, jedan od članova porodice upao u odvodni kanal, njemu su u pomoć pritekla još tri člana porodice i jedan komšija, a starija žena je zbog trovanja amonijakom još uvek u teškom stanju i lekari joj se bore za život.
Nezapamćena tragedija dogodila se u selu Vaganac u Topoli. Četvoro ljudi stradalo je od posledica trovanja amonijakom, nakon što su upali u septičku jamu na porodičnoj farmi.
Izvršni potpredsednik Strukovnog udruženja policije "dr Rudolf Arčibald Rajs" Vladimir Džigurski rekao je da može da se desi prilikom učestalih sistematizacija raspređivanja policijskih službenika da se izbegne psiho test posebno u slučaju rukovodioca i pripadnika specijalnih jedinica.
Đorđević istakla je da 30 odsto domaćinstava u Srbiji i dalje koristi septičke jame i pojasnila kako ovakav način odlaganja otpadnih voda funkcioniše.
Printscreen: Newsmax Balkans
"To podrazumeva da otpadne vode sprovodite u neku jamu određene zapremine koja bi trebalo da bude vodonepropusna, ali vrlo često nije.Potom taj prikupljeni fekalni sadržaj periodično praznite, u zavisnosti od frekvencije boravka u tom objektu. Sada imamo slučaj da ne možete da kontrolišete procurivanje tih otpadnih voda u podzemlje. Samim tim zagađujete podzemne vode i te fekalne materije nekontrolisano se vrlo često izlivaju i dospevaju čak i do izvorišta", napomenula je Đorđević.
"U jami su patogene bakteri i eksplozivni gasovi"
Dodala je i to da je za evakuaciju fekalnih materija najpre neophodna visoka ekološka svest.
"Morate da održavate taj objekat, da znate šta on sa sobom nosi, jer se u tom sadržaju odvijaju hemijski procesi koji mogu da postanu određena biološka bomba. To je opasno, to su patogene bakterije, štetni i eksplozivni gasovi. Mislim da ne postoji dovoljna svest o opasnosti takvog objekta. Ne bih se usudila da takav jedan objekat imam na svojoj parceli", istakla je doktorka.
Dva sistema prečišćavanja otpadnih voda
Sagovornica je naglasila da postoje dva sistema prečišćavanja otpadnih voda - centralizovani i decentralizovani.
"Ovaj o kome govorimo je decentralizovan. To je zapravo samo skladištenje, retenzija otpadnih voda. Centralizovan sistem rešavanja, to je kada sistemom kanalizacije prikupite iz svakog domaćinstva tu otpadnu vodu i sprovedete do nekog centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Pošto je to postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda objekat kojim neko upravlja, može da kontroliše kvalitet, dinamiku. Tog trenutka kada ste ispustili to kroz vašu šahtu u javni sistem vi više nemate problema sa tim", istakla je Đorđević.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Problematičnije jer je reč o otpadu sa farme"
Hemičar Nikolić napomenuo je da je u ovom slučaju došlo do trovanja mešavinom gasova.
"Nije u pitanju samo amonijak, tu je i ugljen-dioksid i monoksid i sumporna jedinjenja. Takođe, ovde nije u pitanju klasična septička jama, to je otpad koji dolazi sa farme. To je problematičnije i sledeća stvar. Pošto je ta jama bila ozidana, betonska, to znači da i tečnost nije odlazila i gasovi su se nakupljali. Šta se ovde verovatno desilo? Onog trenutka kada su oni otvorili poklopac septičke jame, gasovi su naglo izašli gore. Tada je sigurno došlo do zatvaranja disajnih puteva i čovek se vrlo brzo onesvestio i upao unutra", pojasnio je Nikolić.
"Amonijak će vam spaliti plućno tkivo"
Govoreći o amonijaku, sagovornik je istakao da je jako opasan.
"On je baza i kada ga udahnete, spaliće vam plućno tkivo. Amonijak će odmah izazvati opekotine", naveo je hemičar.
"Mokra krpa kao mera zaštite od amonijaka"
Govoreći o tome da li je smrtni ishod mogao da se spreči, sagovornik je rekao da jeste.
"Ovo je preduzeće. Trebalo je da postoje mere opreza, gas maske, u slučaju amonijaka dovoljna je bila mokra krpa jer će se amonijak odmah vezati za vodu. Može da bude malo problema na licu, ali neće doći do onesvešćivanja. Kod amonijaka je nezgodno i to što kada uđe u krv, jako brzo se vezuje za hemoglobin. Kada se veže, potrebne su velike doze kiseonika da bi ga odatle izbili", pojasnio je Nikolić.
Dodao je i to da je jedina preživela, koja je u bolnici, zato na respiratoru.
"Isto kao kod kovida, što je bilo. Ovo je jedina mogućnost da se ona spase", naglasio je Nikolić.
Gostovanje Denise Đorđević i Mladena Nikolića pogledajte u videu:
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
DIJAGNOZA ( R )
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Univerzitet u Beogradu spreman je za povratak na nastavu i ispitne obaveze, uz paralelno očuvanje studentskih blokada i protesta, navodi se u dokumentu Rektorskog kolegijuma i dekana fakulteta koji je poslat svim plenumima studenata, saznaje Newsmax Balkans u Rektoratu Univerziteta u Beogradu.
Generalni direktor Telekom Srbije Vladimir Lučić rekao je, govoreći na Forumu o transatlantskoj ekonomskoj saradnji Jugoistočne Evrope u Vašingtonu da je ponosan što je kompanija na čijem je čelu najbrže rastući telekomunikacioni operater u Jugoistočnoj Evropi.
Blokade sudova i tužilaštava, politički pritisci i javne diskreditacije sudija i tužilaca postavljaju pitanje da li pravosuđe u Srbiji može da funkcioniše nezavisno? Advokati Vladan Glišić i Goran Petronijević objasnili su za Newsmax Balkans da li postoji alternativa za blokade pravosuđa.
Izvršni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je u Vašingtonu za američku televiziju Newsmax da će kompanija početkom naredne godine pokrenuti mobilnu mrežu u Sjedinjenim Američkim Državama, fokusiranu na korisnike iz dijaspore sa prostora bivše Jugoslavije.
U novom izdanju emisije GrađaNIN razgovaraćemo sa profesorkom Radmilom Nakaradom o sukobu Rusije i Ukrajine i različitim pokušajima da konačno dodje do mira.
Saobraćaj će se i u vikendu pred nama odvijati po mokrim i klizavim kolovozima, jer se prema najavana meteorologa očekuje nestabilno vreme lokalno praćeno i velikom količinom padavina, kažu iz Automoto saveza Srbije.
Migrantska kriza traje skoro 15 godina, a na tlo Evrope u poslednjih 10 godina ušlo je 29 miliona legalnih i ilegalnih migranata. To su podaci saopšteni na konferenciji "Migrantska kriza i Zapadni Balkan" u Beogradu.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno vreme, uz kišu i lokalne pljuskove sa grmljavinom i većom količinom padavina, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Deo Rače i to naseljena mesta Sepci, Đurđevo, Viševac i Bošnjane, pogođena su gradom 8. maja. Iako je inspekcija izašla na teren i procenila štetu, iz opštine Rača su naveli da ne raspolažu fondom za nadoknadu štete nastale vremenskim neprilikama.
Više od 11 odsto građana Srbije, odnosno oko 700.000, nema nijedan zub, što je stanje koje ima aspekt invaliditeta, dok svega 8,3 odsto građana ima sve zube, saopštila je povodom Nedelje zdravlja zuba i usta organizacija Doktori protiv korupcije.
Internet predatori vrebaju na internetu. Tužilac Boris Majlat kaže da je neophodan razgovor roditelja s decom. Ukoliko roditelji kontrolišu baš sve aktivnosti dece na internetu, to je prevelika kontrola, a ukoliko ne kontrolišu uopšte, to nije dobro. Treba naći meru kontrole.
Komentari (0)