(VIDEO) Gosti Newsmax Balkans o opasnostima septičkih jama: "Ako se ne održava, sadržaj može postati biološka bomba"

Oko 65 odsto stanovništva u Srbiji priključeno je na kanalizacioni sistem dok ostali koriste septičke jame. Inženjerka Denisa Đorđević i hemičar Mladen Nikolić govorili su za Newsmax Balkans o tome zašto je ovakvo odlaganje otpadnih voda opasno i kako amonijak utiče na zdravlje čoveka.

Autor:  

A. P.

|  

02.05.2025. 13:46

(VIDEO) Gosti Newsmax Balkans o opasnostima septičkih jama: "Ako se ne održava, sadržaj može postati biološka bomba"

Sahrana četvorice stradalih na farmi u Topoli biće obavljena u petak, a lokalna samouprava proglasila je trodnevnu žalost. 

Nesreća se dogodila kada je prilikom pokušaja čišćenja septičke jame na farmi svinja, jedan od članova porodice  upao u odvodni kanal, njemu su u pomoć pritekla još tri člana porodice i jedan komšija, a starija žena je zbog trovanja amonijakom još uvek u teškom stanju i lekari joj se bore za život.  

Đorđević istakla je da 30 odsto domaćinstava u Srbiji i dalje koristi septičke jame i pojasnila kako ovakav način odlaganja otpadnih voda funkcioniše.

Printscreen: Newsmax Balkans

"To podrazumeva da otpadne vode sprovodite u neku jamu određene zapremine koja bi trebalo da bude vodonepropusna, ali vrlo često nije.Potom taj prikupljeni fekalni sadržaj periodično praznite, u zavisnosti od frekvencije boravka u tom objektu. Sada imamo slučaj da ne možete da kontrolišete procurivanje tih otpadnih voda u podzemlje. Samim tim zagađujete podzemne vode i te fekalne materije nekontrolisano se vrlo često izlivaju i dospevaju čak i do izvorišta", napomenula je Đorđević.

"U jami su patogene bakteri i eksplozivni gasovi"

Dodala je i to da je za evakuaciju fekalnih materija najpre neophodna visoka ekološka svest.

"Morate da održavate taj objekat, da znate šta on sa sobom nosi, jer se u tom sadržaju odvijaju hemijski procesi koji mogu da postanu određena biološka bomba. To je opasno, to su patogene bakterije, štetni i eksplozivni gasovi. Mislim da ne postoji dovoljna svest o opasnosti takvog objekta. Ne bih se usudila da takav jedan objekat imam na svojoj parceli", istakla je doktorka.

Dva sistema prečišćavanja otpadnih voda

Sagovornica je naglasila da postoje dva sistema prečišćavanja otpadnih voda - centralizovani i decentralizovani.

"Ovaj o kome govorimo je decentralizovan. To je zapravo samo skladištenje, retenzija otpadnih voda. Centralizovan sistem rešavanja, to je kada sistemom kanalizacije prikupite iz svakog domaćinstva tu otpadnu vodu i sprovedete do nekog centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Pošto je to postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda objekat kojim neko upravlja, može da kontroliše kvalitet, dinamiku. Tog trenutka kada ste ispustili to kroz vašu šahtu u javni sistem vi više nemate problema sa tim", istakla je Đorđević.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Problematičnije jer je reč o otpadu sa farme"

Hemičar Nikolić napomenuo je da je u ovom slučaju došlo do trovanja mešavinom gasova.

"Nije u pitanju samo amonijak, tu je i ugljen-dioksid i monoksid i sumporna jedinjenja. Takođe, ovde nije u pitanju klasična septička jama, to je otpad koji dolazi sa farme. To je problematičnije i sledeća stvar. Pošto je ta jama bila ozidana, betonska, to znači da i tečnost nije odlazila i gasovi su se nakupljali. Šta se ovde verovatno desilo? Onog trenutka kada su oni otvorili poklopac septičke jame, gasovi su naglo izašli gore. Tada je sigurno došlo do zatvaranja disajnih puteva i čovek se vrlo brzo onesvestio i upao unutra", pojasnio je Nikolić.

"Amonijak će vam spaliti plućno tkivo"

Govoreći o amonijaku, sagovornik je istakao da je jako opasan.

"On je baza i kada ga udahnete, spaliće vam plućno tkivo. Amonijak će odmah izazvati opekotine", naveo je hemičar.

"Mokra krpa kao mera zaštite od amonijaka"

Govoreći o tome da li je smrtni ishod mogao da se spreči, sagovornik je rekao da jeste.

"Ovo je preduzeće. Trebalo je da postoje mere opreza, gas maske, u slučaju amonijaka dovoljna je bila mokra krpa jer će se amonijak odmah vezati za vodu. Može da bude malo problema na licu, ali neće doći do onesvešćivanja. Kod amonijaka je nezgodno i to što kada uđe u krv, jako brzo se vezuje za hemoglobin. Kada se veže, potrebne su velike doze kiseonika da bi ga odatle izbili", pojasnio je Nikolić.

Dodao je i to da je jedina preživela, koja je u bolnici, zato na respiratoru.

"Isto kao kod kovida, što je bilo. Ovo je jedina mogućnost da se ona spase", naglasio je Nikolić.

Gostovanje Denise Đorđević i Mladena Nikolića pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)