(VIDEO) Slepi i slabovidi terapeuti: "Masaža je za nas više od posla - način da budemo korisni i priznati"

U Srbiji danas živi oko 12.000 slepih i oko 40.000 slabovidih osoba. Iako svakodnevno nailaze na brojne izazove – od arhitektonskih barijera do društvene marginalizacije – oni neumorno dokazuju da invaliditet ne znači i ograničenje u potencijalu, talentu i radu.

13.05.2025. 13:15

(VIDEO) Slepi i slabovidi terapeuti: "Masaža je za nas više od posla - način da budemo korisni i priznati"

Ključnu ulogu u borbi za prava slepih i slabovidih građana ima Savez slepih Srbije, osnovan još 1946. godine. Ova organizacija zastupa interese svojih članova, pruža podršku kroz obrazovne, kulturne i socijalne programe, i neumorno radi na tome da osobe sa oštećenjem vida budu ravnopravni članovi društva.

Jedan od najlepših primera osnaživanja slepih i slabovidih osoba dolazi iz sveta masaže. U nekoliko gradova u Srbiji, uključujući Beograd i Novi Sad, postoje specijalizovani saloni za masažu u kojima rade profesionalno obučeni slepi i slabovidi terapeuti. Jedan od poznatijih primera je "Dodir plus", salon koji ne samo da pruža vrhunsku uslugu masaže, već i menja način na koji društvo gleda na invaliditet.

"Kada vam se zatvore jedna vrata, druga se otvore. Mi možda ne vidimo svet očima, ali ga osećamo kroz ruke. Masaža je za nas više od posla – to je način da budemo korisni, da budemo priznati i da živimo dostojanstveno", kaže jedan od zaposlenih terapeuta.

Ovi terapeuti prolaze kroz ozbiljne edukacije i često imaju istančaniji osećaj dodira od svojih videćih kolega. Njihove veštine su priznate i tražene, a mnogi klijenti se rado vraćaju upravo zbog osećaja poverenja, stručnosti i autentičnosti koji nude ovi saloni.

Skoro su bili na Međunarodnom takimičenju u masaži na kom su dobili zlato u kategoriji Relaks masaže i srebro u kategoriji Anticelutlit masaže. 

Savez slepih Srbije nastavlja da ulaže napore u obrazovanje i zapošljavanje svojih članova. U saradnji sa lokalnim samoupravama, nevladinim sektorom i međunarodnim partnerima, oni razvijaju programe za digitalnu pismenost, psihosocijalnu podršku, ali i samozapošljavanje – od kojih su saloni za masažu jedan od najuspešnijih primera.

U društvu u kojem često nedostaje razumevanje i inkluzija, slepi i slabovidi građani Srbije pokazuju da prepreke mogu postojati samo u glavama – ali ne i u duhu.

Pogledajte celu emisiju "Tražim reč":

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)