(VIDEO) Lako je srušiti, objekte treba završiti zbog građana: Građevinski inženjer o uklanjanju napuštenih gradilišta
Ne treba ići odmah na rušenje, jer rušiti je lako, a graditi teško, kaže za Newsmax Balkans građevinski inženjer Danijel Dašić, komentarišući najavljena uklanjanja nebezbednih gradilišta na kojima su radovi izvođeni u skladu sa građevinskim dozvolama pribavljenim pre 11. septembra 2009. godine.
Naime, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture uputilo je obaveštenje svim jedinicama lokalne samouprave u kojima ih podseća da posle 25. maja nadležni inspekcijski organi moraju da donesu rešenje o uklanjanju nebezbednih zatvorenih i napuštenih gradilišta.
"Znajući da građevinska dozvola važi maksimalno pet godina, nakon tog roka bi investitori trebalo da uklone gradilište ili da urade neke druge stvari kako bi se rešio taj problem. Ja to pozdravljam, jer je dužnost svake države da obezbedi sigurnost građana, pogotovo što imamo neke objekte koji su stari više od 30 godina, nekad i u samom centru grada", rekao je u emisiji Presek inženjer Dašić.
Printscreen: Newsmax Balkans
Dašić se zalaže za to da se u ovakvim slučajevima izvrši neka vrsta analize, kako bi, naveo je, lokalne samouprave dobro pregledale i porazmislile šta je najbolje rešenje za građane.
Ulcinjska policija uhapsila je E.L. (31) iz Albanije zbog sumnje da je izvršio krivično delo Teško delo protiv opšte bezbednosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti, saopšteno je iz Uprave policije.
Ministarstvo građevinarstva saopštilo je da je 25. decembra prošle godine izdalo građevinsku dozvolu investitoru, ali da je građevinski inspektor 29. aprila naredio investitoru obustavu daljeg izvođenja radova dok ne sprovede naložene bezbednosne mere na koje su ukazali stanari susednih zgrada.
"Treba videti da li je najbolje rešenje samo srušiti sve ili možda uložiti još neki dodatni novac sa nekim drugim investitorima, završiti taj objekat koji je u korist građana i eventualno nadoknaditi tim investitorima. Uglavnom je najveći broj tih prestanka rada na gradilištima bio zbog imovinsko-pravnih odnosa ili zbog bankrota samog investitora. U Nišu, na primer, imamo slučaj koji se vuče još od 2013. godine, čuveni stanovi za mlade naučnike koji su stali i sad bi bilo pogrešno da se ti stanovi sruše bez neke dodatne analize i pokušaja da se barem tih 150.000 kvadrata koji stoje završe", ukazuje sagovornik Newsmax Balkans, dodavši da se nada da je ovo samo početak uvođenja reda u ovu oblast.
Ko će uklanjati gradilišta po Srbiji?
Otvara se i pitanje ko će uklanjati ova gradilišta na teritoriji čitave Srbije.
"Koliko sam propratio, to nije do kraja razrešeno. Rušenje je složeniji postupak od samog građenja, jer u sebi nosi brojne opasnosti prilikom uklanjanja, pošto nije uvek samo reč o demontaži. Beograđani su, na primer, bili svesni da je rušenje hotela Jugoslavija bilo propraćeno brojnim dilemama, da li se radi o kancerogenim elementima koji se ispuštaju u vazduh i slično. Potrebno je da, kao što imate projekat izgradnje, imate i projekat rušenja, i to košta. Možda ne kao sama izgradnja, ali košta dosta i pitanje je ko će to da finansira. Tehnički, na nivou svake lokalne samouprave, imamo dovoljno mehanizacije i opreme da se to izvede, ali opet, postavlja se pitanje ko će to da plati i ko će da uradi te projekte, jer najgora moguća stvar je da sad krenemo sa rušenjem, 'divljački', bez ikakvog plana i napravimo možda veću štetu nego korist", objašnjava Dašić.
Uključenje inženjera Dašića u Presek možete pogledati u videu:
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević istakao je da je Teksas u žalosti, da zvone zvona na crkvama svako veče i podsećaju ljude na one koje su izgubili u proteklim danima. Broj stradalih popeo se, kako je naveo, na 111 i još se traga za nestalima.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Hitler i kukasti krst u nekim delovima Evrope više nisu tabu tema ili nečija provokacija. Nemačke vlasti, na primer, posebno na istoku zemlje, posebno su zabrinute jer se sve više mladih ljudi radikalizuje.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić posetio je opštinu Blace, jednu od najugroženijih požarima koji su zahvatili Toplički okrug i razgovarao sa meštanima, obišao najpogođenija gazdinstva i poručio da će država pružiti svu neophodnu pomoć.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu zaplenili su više od devet kilograma narkotika i uhapsili Novosađanina Đ. M. (26), zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Direktor policije general Dragan Vasiljević razgovarao je sa predstavnicima Nezavisnog sindikata policije o temama od značaja za unapređenje uslova rada i radno-pravnog statusa službenika Ministarstva unutrašnjih poslova.
Viši sud u Beogradu usvojio je žalbu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i odredio pritvor do 30 dana dvojici studenata osumnjičenih za pripremanje nasilne promene državnog poretka, saznaje RTS.
Kako će se i kada okončati višemesečni protesti u Srbiji i da li je reakcija države na blokade adekvatna ili preterana? Zašto su i srpski advokati stupili trodnevni štrajk? Kada će države regiona pogled od prošlosti okrenuti ka budućnosti?
Grupa građana blokirala je zgradu Osnovnog suda u ovom gradu zbog određivanja jednomesečnog pritvora sedmorici učesnika blokada, osumnjičenih za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica.
Srbija ozbiljno analizira sadržaj izveštaja Evropske komisije o našoj državi, dosta toga od navedenog mi već sprovodimo, reforme su u toku, čvrsto se držimo reformske agende, kaže za emisiju "Otvori oči" ministar za evropske integracije Nemanja Starović.
Ostavinska rasprava, prihvatanje i odricanje od nasledstva često je nejasno za mnoge, a advokat Nebojša Perović za Newsmax Balkans objašnjava koju zakonsku težinu može da ima ono što izgovorimo prilikom ostavinske rasprave.
Komentari (0)