Važne informacije za putnike koji letuju u Grčkoj: Stroži zakon, veće kazne i odmah se primenjuju
Grčka uskoro uvodi stroži Zakon o saobraćaju koji donosi veće kazne za vožnju u alkoholisanom stanju i nepropisno parkiranje u cilju povećanja bezbednosti i smanjenja broja nesreća, objavila je Nacionalna asocijacija turističkih agencija - YUTA.
Zakon je predstavljen u grčkom parlamentu i očekuje se da uskoro stupi na snagu.
"Savetujemo svim putnicima da se pravovremeno informišu o novim propisima i poštuju saobraćajne zakone tokom boravka u Grčkoj. Kazne su ozbiljne i primenjuju se odmah", navodi YUTA u objavi na svom instagram profilu.
Za vožnju u alkoholisanom stanju sa 0,80 promila predviđena je kazna od 150 evra i 20 dana zabrane vožnje, do 1,10 promila kazna od 700 evra i 90 dana zabrane vožnje, dok će za vožnju sa više od 1,10 promila kazna iznositi 1.200 evra i podrazumevati oduzimanje dozvole na 180 dana, mogućnost zatvorske kazne od najmanje dva meseca i oduzimanje tablica i vozila.
Ponovljeni prekršaji u godinu dana mogu dovesti do kazne od 2.000 evra i zabrane vožnje do dve godine, dok treći prekršaj u roku od pet godina može rezultirati kaznom od 2.000 evra i oduzimanjem dozvole na sedam godina.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila je da će srpski tag za elektronsku naplatu putarine početi do 1. jula da se koristi i u Grčkoj, na celoj teritoriji te zemlje.
Počinje sezona letovanja i planiranja gde otići na odmor. Kao i svake godine, među najpopularnijim destinacijama među Srbima i dalje su Turska, Grčka, Crna Gora, a Newsmax Balkans je istražio gde su najviše skočile cene i kako najpovoljnije otići na more.
Kada je u pitanju zabranjeno parkiranje, za blokiranje šina sledi zatvorska kazna od jedne do pet godina, za parikiranje na trotoaru, kružnom toku ili u pešačkim zonama kazne su do 350 evra i 70 dana zabrane vožnje.
U Atini za parkiranje na šinama kazna iznosi 150 evra i 60 dana zabrane vožnje.
Ostala pravila odnose sa na obavezno nošenje kaciga za motore, bicikle i trotinete, kazne za korišćenje mobilnog telefona u vožnji, stroga kontrola prolaska na crveno.
Ograničenja brzine kod škola je 20 kilometara na čas, za male ulice 30 kilometara na čas, u gradu 50 kilometara na čas, dok je na autoputu ograničenje 140 kilometara na čas.
U emisiji Sinteza, predsednik Udruženja književnika Srbije, Miloš Janković, otkriva kako marginalizacija kulture negativno utiče na društvo i podstiče površne vrednosti. Janković upozorava da je budžet za kulturu u Srbiji znatno ispod evropskog proseka, dok država, iako sluša, ne čini dovoljno da odgovori na potrebe kulturnog sektora.
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ (R)
Slepi i slabovidi, pokušali smo da im se približimo i saznamo šta ih najviše muči, kako izgledaju njihove svakodnevne aktivnosti, koje su im najveće prepreke i kako možemo da im pomognemo. Gosti u studiju bili su Branka Brkić, referent za marketing donacije i komunikacije i Jelena Stojanović, sekretar Saveza slepih Srbije, a uživo nam se priključio i Milan Stošić, predsednik Saveza slepih Srbije kao i Marina Ignjatović, direktorka salona “Dodir plus” u kojem rade slepi i slabovidi.
specijal
08:00
OTVORI OČI
Treća runda pregovora Ukrajine i Rusije u Istanbulu. Da li će zaraćene strane ovoga puta biti bliže miru? Humanitarna katastrofa u Gazi. Od kraja maja više od 1000 ljudi ubijeno u potrazi za hranom. Blokade u Srbiji. Da li je došlo vreme kažnjavanja odgovornih za pad nadstrešnice? I ko će odgovarati za krađu u Studentskom kulturnom centru?
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev rekao je da su tvrdnje da 100.000 stranih radnika dolazi iz Gane u Srbiju netačne, odnosno "oblik manipulacije, zloupotrebe i rasizam koji na momente prelazi čak i elemente krivičnog dela".
U zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine, u Svilajncu je uhapšen Ljuljzim Haljilji.
Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.
Na ostrvu Rab u Hrvatskoj dogodila se nesreća u kojoj je nastradala devojčica (2) iz Nemačke. Nesreća se navodno dogodila kada je devojčica, spuštajući se niz tobogan, iskliznula iz ruku oca i pala s velike visine na betonsku podlogu.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije uhapsili su M. N. (41) i S. J. (24) tokom primopredaje određene količine kokaina i zaplenili 20 kilograma te droge na teritoriji Beograda.
Na predlog Višeg javnog tužilaštva u Kragujevcu sud je odredio do 30 dana pritvor M. J. (40) iz Valjeva, zbog sumnje da je 21. jula iz automatske puške u pravcu jedne kuće u Kragujevcu, potvrđeno je za Tanjug u tom tužilaštvu.
Zborovi građana i studenti u blokadi su se u Beogradu okupili na Savskom trgu gde je održan protest pod nazivom "Pravda spava - vi nećete", nakon čega su krenili u šetnju ka Sarajevskoj ulici gde navodno živi ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Marko Đurić i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković razgovarali su sa predstavnicima ambasada zemalja Kvinte.
Velike vrućine prouzrokuju probleme na elektroinstalacijama. Kvare se liftovi, pregrevaju elektrovodovi, nestaje struja. U Surčinu je čak došlo do eksplozije električnog bicikla. Zbog čega se to dešava?
U eri digitalizacije, kada su aplikacije za banke, državne usluge i komunikaciju postale sastavni deo svakodnevice, postavlja se pitanje koliko naši najstariji sugrađani uspevaju da se snađu u takvom okruženju.
Rok za prijavljivanje novih studenta za upis u prvom upisnom roku na fakultete ističe 23. jula, a najveće interesovanje budući brucoši Beogradskog univerziteta pokazali su za Fakultet organizacionih nauka, Ekonomski, Medicinski i Pravni fakultet.
Ministarstvo spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Stejt department) navelo je da nema komentar na hapšenje zamenika direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Igora Popovića.
Komentari (0)