Projekat "Jadar" ponovo u fokusu: EU ga uvrstila među strateške, ekolozi najavljuju otpor

Odluka Evropske komisije da projekat "Jadar" uvrsti među strateške projekte Evropske unije van njenih granica izazvala je oprečne reakcije u Srbiji.

04.06.2025. 21:39

Projekat "Jadar" ponovo u fokusu: EU ga uvrstila među strateške, ekolozi najavljuju otpor

Dok vlast ovu odluku vidi kao priznanje značaja projekta i priliku za ekonomski napredak, ekološke organizacije i deo javnosti izražavaju ozbiljnu zabrinutost zbog potencijalnog narušavanja demokratije i prava lokalnog stanovništva.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je u Briselu da će uvrštavanje projekta na listu strateških sirovina EU garantovati primenu najstrožih standarda zaštite životne sredine. Kako je rekla, "Jadar" se sada nalazi među projektima važnim za energetsku sigurnost i održivost Unije, te će Srbija morati da primeni iste ekološke standarde kao i članice EU.

Brnabić je istakla da će eksploatacija litijuma u tom projektu doprineti otvaranju do 20.000 novih radnih mesta i da se litijum neće izvoziti sirov, već će doprineti razvoju domaće industrije i višem životnom standardu.

"Mi ćemo naš litijum iskoristiti za bogatstvo naših ljudi, i to pod svim najrigoroznijim uslovima zaštite životne sredine. Odlična vest za Srbiju", poručila je Brnabić, optužujući deo opozicionih medija da šire dezinformacije o statusu projekta.

Ekolozi: "kapitulaciju demokratije nad novcem"

S druge strane, organizacije civilnog društva i ekološki aktivisti izražavaju ozbiljnu sumnju u proces odlučivanja i najavljuju otpor. Podrinjski antikorupcijski tim (PAKT) upozorio je da je projekat "nemoguće sprovesti" jer ni kompanija Rio Tinto ni država nisu na vreme uključili lokalno stanovništvo u konsultacije. Kako su naveli, sprovođenje može biti moguće jedino "na silu", a ostaje nejasno kako EU planira da takav projekat implementira u praksi.

Foto: AP/Darko Vojinović

Sličan stav iznela je i predsednica Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) Ljiljana Bralović, koja je odluku Evropske komisije ocenila kao "kapitulaciju demokratije nad novcem". Ona je najavila dalju borbu i reakcije ekoloških aktivista. 

"Branićemo Jadar, pa makar oni dovezli tamo i tenkove, a ne samo bušilice", izjavila je Bralović.

Kreni-promeni: Evropa neće kopati

Pokret Kreni-promeni saopštio je da je Evropska unija podržala "propali projekat" Jadar i izrazio uverenje da se on u Srbiji neće realizovati.

Projekat Jadar je nailazio na snažan otpor celokupne naučne zajednice u Srbiji, kao i na odlučno "ne" građana tokom velikih ekoloških protesta i blokada 2021. godine, posle čega je vlast bila prinuđena da ga obustavi, podsetio je taj pokret.

Foto: AP/Darko Vojinović

Najnovijim pokušajima oživljavanja projekta prethodila je kontroverzna odluka Ustavnog suda, koju Kreni-promeni ocenjuje kao politički sinhronizovanu i suprotnu principima vladavine prava i ustavne podele vlasti, navedeno je u saopštenju.

"Vlast nikada nije odlučila o narodnoj inicijativi koju je potpisalo 38.000 građana, a o kojoj je, po Ustavu, Narodna skupština morala da se izjasni", navodi se u saopštenju.
 

Novi DSS: Odluka EU dokaz njene kolonijalne politike

Odluka Evropske unije o stavljanju projekta "Jadar" među strateške projekte EU novi je dokaz njene kolonijalne politike prema Srbiji koja treba da obezbedi sirovine za posrnulu automobilsku industriju u EU.

Nova Demokratska stranka Srbije navodi da eksploatacije jadarita u Srbiji ne sme biti.

NPS: Devastacija ekosistema i udar na zdravlje građana

Narodni pokret Srbije izražava nezadovoljstvo i zabrinutost jer je Evropska komisija odabrala projekat "Jadar" za strateški projekat i smatramo da navedena odluka nije u skladu sa temeljnim vrednostima Evropske unije, kao i principima i ciljevima Akta o kritičnim mineralnim sirovinama (CRMA), posebno imajući u vidu promovisanje održivog razvoja i zaštitu životne sredine. 

Kompanija Rio Tinto, osim internih dokumenata, ne poseduje nijedan zvaničan i pravno valjan dokument za ono što naziva projektom "Jadar", a posebno što su razmere planiranih aktivnosti ogromne i njihovo sprovođenje bez ikakvih standarda predstavljalo bi potpunu devastaciju ekosistema i udar na zdravlje građana i budućih generacija.

Aleksandar Vučić je ponudio litijum Evropskoj uniji kako bi kupovao njihovu podršku jer je istu izgubio u Srbiji, ali i kako bi ih koristio kao alibi, što dovoljno govori o tome sa kakvim čovekom imamo posla kad je spreman da zarad podrške stranaca rasprodaje državne i nacionalne interese, kao i teritoriju.  

Od 49 proglasili 13 projekata

Prema podacima portala European Western Balkans, Evropska komisija je od ukupno 49 prijavljenih projekata van EU strateškim proglasila njih 13, među kojima je i "Jadar". Ti projekti deo su Akta o kritičnim sirovinama, kojim se definišu resursi od ključnog značaja za zelenu i digitalnu tranziciju Evrope.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)