(VIDEO) Kako negativne vesti utiču na našu psihu: Stvaraju anksioznost, tugu i demotivaciju, žene i deca najugroženiji

Svedoci smo toga da su iz dana u dan vesti sve samo ne dobre, uglavnom. Kako iz zemlje, tako i iz sveta. I one uvek izbijaju u prvi plan, dok one dobre nekako prođu ispod radara javnosti i o njima se manje priča.

10.07.2025. 18:32

(VIDEO) Kako negativne vesti utiču na našu psihu: Stvaraju anksioznost, tugu i demotivaciju, žene i deca najugroženiji

Često se u medijima i na društvenim mrežama vide scene i slike koje su uznemirujuće, bez upozorenja o tome. 

Kako naša psiha reaguje na uznemirujuće vesti? Psiholozi, psihijatri i stručnjaci za medije neprekidno se bave ovim pitanjima.

Često se dešava da umesto da kontrolišemo njih, one kontrolišu nas. U pozadini trke za informacijama krije se i potreba da budemo u toku sa svim bitnim informacijama. 

Kada je reč o sadržajima koji su uznemirujući, situacija se usložnjava uz društvene mreže. Ukoliko ih konzumiramo konstantno, mogu izazvati anksioznost, ali i želju da se takva vrsta vesti i sadržaja prati iz dana u dan. 

"Kao što su ranije neki ljudi čitali stalno crnu hroniku, danas se to radi tako što se non stop prati ono što je na društvenim mrežama i traga se za lošim vestima, čita se više puta, traga se na drugim mestima gde može to da se nađe i to dosta utiče na naše raspoloženja i na to kako posmatramo sebe i svet oko sebe, a stvara anksioznost", izjavila je psihološkinja dr Nevena Čalovska Hercog za Newsmax Balkans.

Printscreen: Newsmax BalkansNevena Čalovska Hercog

Da je lako ostati imun u moru sadržaja nije, to često ne uspevaju ni eksperti. Ono što sami kreatori sadržaja i vesti mogu učiniti je da ih plasiraju na odgovoran i profesionalan način.

Najugroženiji žene i deca

Menadžer za društvene mreže portala Newsmax Balkans Nevena Leković rekla je da uznemirujuće vesti loše utiču i na nju i da izazivaju tugu. 

"Stvaraju mi anksioznost i demotivaciju. Nažalost, u ovo vreme je to normalno. Zato se trudimo da na odgovoran način izveštamo u smislu da naglasimo kad je nešto uznemirujuće ili da čitaoca uvedemo u to da zna kakav je sadržaj u pitanju", objasnila je Nevena.

Stručnjaci ističu da su u moru uznemirujućih sadržaja najugroženiji žene i deca, ali i svi oni koji su imali traumatično iskustvo.

Praćenje kataklizmičnih sadržaja, naslova i vesti koje više uznemiravaju nego što informišu im stvara određeni osećaj kontrole nad mogućim lošim situacijama, ali istovremeno i osećaj psihičke iscrpljenosti, upozoravaju stručnjaci uz savet da se takvi sadržaji konzumiraju odmereno.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)