"Katastrofa, ovo u svetu nema": Novopazarci posle požara blokiraju put ka deponiji, smeće se danima gomila u gradu
Posle požara koji se dogodio 6. jula, meštani su blokirali sve putne pravce koji vode ka deponiji Golo brdo kod Novog Pazara i na taj način onemogućili dalje odlaganje otpada iz nekoliko okolnih opština. Kažu da ne žele da im nesanitarna deponija više bude u okruženju.
Deponija Golo brdo u Novom Pazaru još predstavlja opasnost za meštane tog dela zemlje. Nakon prvog požara koji je izbio 6. jula, usled oslobađanja zapaljivih gasova, vatra je ponovo buknula.
Dok su nadležni pokušavali da lokalizuju požar, meštani okupljeni na blokadi koju su formirali kako bi sprečili dalje odlaganje otpada, govorili su za Newsmax Balkans o teškoj situaciji kroz koju prolaze.
"Kada moraš da držiš svoje dete pod ovim temperaturama u sobi, da zatvoriš bez vazduha, to je žalosno. To je katastrofalno. Ovo u svetu nema", rekao je jedan od meštana za našu televiziju.
Njegov sugrađanin je upitao da li neko treba da pogine da bi došlo do reakcije.
Foto: Tanjug/Aleksandar Nićiforović
"Mogli su oni radnici da poginu da se to desilo ranije, nego hvala Bogu, desilo se posle njihovog radnog vremena", naglasio je on.
Postavljena stanica za merenje kvaliteta vazduha
Požar je lokalizovan, ali problem još traje. Meštani su od nadležnih zahtevali baznu stanicu koja će izmeriti kvalitet vazduha u krugu deponije.
Rukovodilac Odeljenja za zaštitu životne sredine u Novom Pazaru Ivan Milanović rekao je za Newsmax Balkans da su Ministarstvo zaštite životne sredine i Agencija zaštite životne sredine omogućili da jednu mobilnu automatsku mernu stanicu za merenje kvaliteta vazduha postave u neposrednoj blizini deponije Golo brdo.
Požar na deponiji Golo brdo kod Novog Pazara, izazvan naglim oslobađanjem metana, lokalizovan je i nema opasnosti da se proširi na obližnju šumu, saopštio je MUP.
Na novopazarskoj gradskoj deponiji Golo brdo došlo je do eksplozije zbog curenja metana, potvrđeno je danas iz Zavod za javno zdravlje (ZZJZ) Novog Pazara, koji je izdao i hitno upozorenje i apelovao na građane da ne prilaze kontaminiranom području.
"Zašto je to urađeno? Da bi se pratili svi parametri koji nastaju prilikom ovog problema, incidenta koji imamo", naveo je naš sagovornik.
Zbog blokade deponije, smeće se danima gomila u gradu, što predstavlja dodatnu opasnost.
Direktor JKP "Gradska čistoća" u Novom Pazaru Faruk Suljević je rekao da nema šta da se preti ekološkom katastrofom, pošto se ona već desila.
"To je evidentno i nema tu šta oko toga pričati. Blokada nas je sve na neki način svezala i otežala gašenje, ali i, što je najgore, zatvorila nam odvoz smeća prema deponiji", rekao je on.
"Situacija u Tutinu alarmantna"
Situacija nije ništa bolja ni u Tutinu, čiji otpad se takođe odvozio na deponiju Golo brdo.
Predsednica opštine Tutin Selma Kučević je u razgovoru za Newsmax Balkans konstatovala da je situacija u Tutinu alarmantna.
Foto: Tanjug/Aleksandar Nićiforović
"U katastrofalnom stanju se nalazi naša opština i kao što možete da vidite iza mene, možete da vidite na svakom uglu u gradu da smo zaista pretrpani smećem i ja razumem apsolutno situaciju. I negde bi možda kao neka slobodna građanka verovatno bila gore na tom mestu s tim blokaderima, ali kao predsednica opštine koja zaista imam veliku obavezu prema svim ovim građanima, apel je da mi zajedno sednemo za sto, da pokušamo da pronađemo zajedničko rešenje", napomenula je Kučević.
Problem sa ovom deponijom traje godinama. Kao potencijalno rešenje se 2022. godine video potpisan memorandum o saradnji između Novog Pazara, Raške i Tutina, koji je podrazumevao izgradnju nove regionalne deponije.
Međutim, do toga još nije došlo. Kako će se situacija na Golom brdu dalje odvijati, ostaje nam da vidimo.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Uobičajeni odlazak na pecanje pretvorio se u borbu za život jednog čoveka. Hrabrost Božidara Pantića i znanje Nikole Markovića stečeno tokom dvadesetogodišnje službe u Hitnoj pomoći bili su presudni za srećan ishod priče, koja je počela naizgled bezazlenom slikom u kojoj ribolovac stoji u reci.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će izbori biti raspisani u skladu sa zakonom, ne u trenutku kada bude odgovaralo nekoj političkoj partiji ili nečijim partikularnim interesima, već kad to bude odgovaralo državi Srbiji.
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Na petoj Evropskoj olimpijadi iz informatike za devojke (European Girls' Olympiad in Informatics – EGOI), reprezentativke Srbije osvojile su dve srebrne i jednu bronzanu medalju, saopštilo je Društvo matematičara Srbije.
Da bi dete progovorilo na vreme, potrebno je da bude adekvatno stimulisano od strane odraslih na tom ranom uzrastu i to od samog rođenja. Period progovaranja je kod mnoge dece pomeren na uzrast od dve do tri godine, kaže master logoped Marijana Mirković u razgovoru za Newsmax Balkans.
Osnovni sud privremenih institucija u Prištini odredio je meru pritvora u trajanju do 30 dana pomoćniku direktora Kancelarije za KiM Igoru Popović koji je u petak uhapšen na administrativnom prelazu Brnjak.
Opština Bajina Bašta dobija u okviru programa "Gradovi u fokusu" ove godine 33,3 miliona dinara za završnu fazu realizacije Doma ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači - prvog nacionalnog muzeja u Srbiji posvećenog ćirilici kao delu nematerijalne kulturne baštine.
Žestoki napadi Ukrajine na Moskvu - da li sledi eskalacija sukoba? Zbog čega je Peta beogradska gimnazija ostala bez đaka generacije? Šta treba da donese izmenjen Zakon o udžbenicima?
Komentari (0)