(VIDEO) Podela zbog nacionalnih udžbenika - briga o identitetu ili udar na konkurenciju

Još ranije je trebalo reagovati - imali smo udžbenike koji su minimizovali naše srpstvo i državnost, kaže Ljubiša Živković, povodom Predloga izmena Zakona o udžbenicima. S druge strane, Miroljub Albijanić ocenjuje da je reč o represivnom potezu vlasti koji urušava slobodno tržište i autorska prava.

Autor:

M. K.

21.07.2025. 14:09

(VIDEO) Podela zbog nacionalnih udžbenika - briga o identitetu ili udar na konkurenciju

Vlada Srbije usvojila je Predlog izmena Zakona o udžbenicima kojim se predviđa uvođenje takozvanih "udžbenika od nacionalnog značaja". Dok vlast ovu meru predstavlja kao istorijski korak ka očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta, deo stručne javnosti upozorava da se iza toga krije pokušaj centralizacije obrazovanja i ukidanja konkurencije na tržištu udžbenika.

O sporovima koje ovaj predlog izmena Zakona otvara u emisiji "Otvori oči" govorili su profesor dr Miroljub Albijanić, nekadašnji direktor Zavoda za udžbenike, i Ljubiša Živković, profesor srpskog jezika.

Srpstvo u čitankama

Profesor Živković ističe da je odavno bilo vreme za ovakvu intervenciju. Prema njegovim rečima, pojedini udžbenici su neprimereni i štetni po nacionalni identitet.

"Na primer, u čitanci izdavača Klet, Petar Kočić se predstavlja kao maloumnik, a ne kao mudrac koji nadmudruje sudije sarkazmom", navodi Živković i dodaje da su takvi sadržaji degradirali srpsku kulturu i književnu baštinu.

Printscreen: Newsmax BalkansLjubiša Živković

On podržava ideju uvođenja udžbenika od nacionalnog značaja i smatra da su deca danas ionako sve manje zainteresovana za knjige.

"Udžbenici se gotovo i ne koriste. Deca koriste telefone, a knjige stoje netaknute. Imamo generaciju razmaženih, egocentričnih mladih ljudi kojima roditelji sve olakšavaju", kaže Živković i upozorava na gubitak osnovnih obrazovnih i životnih vrednosti.

Albijanić: Represija pod izgovorom patriotizma

S druge strane, profesor Albijanić oštro kritikuje izmene zakona, ocenjujući da je u pitanju politički manevar i pokušaj države da zabrani određene izdavače.

"Država je ta koja određuje sadržaj udžbenika kroz Ministarstvo prosvete, Zavod za unapređenje obrazovanja i Nacionalni prosvetni savet. Ako je sadržaj sporan, odgovorne su upravo te institucije", kaže on.

Dodaje da se ovim zakonom faktički uvodi zabrana postojećih udžbenika i ukida konkurencija.

"Od 2003. postoji konkurentno tržište udžbenika u Srbiji. Izdavači, autori, štampari - svi su iz Srbije. Tvrdnje da su u pitanju strani udžbenici su netačne. Ako se sada ukida to pravo, to je ne samo protivno Ustavu, već i protivno Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s EU", upozorava Albijanić.

Printscreen: Newsmax BalkansMiroljub Albijanić

On podseća da kvalitet udžbenika ne zavisi samo od sadržaja, već i od kreativnosti autora, dizajna i pristupačnosti, u čemu su se izdavači do sada nadmetali.

"Oduzimanjem prava na izbor i konkurenciju, uvodimo represiju koja se već vidi na univerzitetima, među profesorima, a sada dolazi i do đaka", dodaje naš sagovornik. 

Živković: Nastavnici se plaše roditelja

Profesor Živković, iako podržava izmenu zakona, ne štedi kritiku ni na račun nastavnog kadra. Navodi da se mnoge njegove koleginice plaše roditelja i izbegavaju da od učenika zahtevaju rad i čitanje lektire.

"Roditelji dolaze da vide ocene, a deca ih vraćaju. Imamo primere gde razmaženi učenici maltretiraju roditelje. Zbog toga je nastala kultura 'sve za dete' i ništa za znanje", kaže on.

Gostovanje Miroljuba Albijanića i Ljubiše Živkovića pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)