Advokatica za Newsmax Balkans o akušerskom nasilju: Kome pacijentkinje treba da se obrate i u kom trenutku
Smrt bebe u Čačku i pre toga u Šapcu, kao i prošlogodišnja tragedija u Sremskoj Mitrovici, potresli su javnost, a advokatica Marina Mijatović kaže da takvih slučajeva ima mnogo, naglašavajući da je najveći problem neupućenost pacijenata o tome kome treba da se obrate i u kom trenutku.
Mijatović je istakla da slučajeva akušerskog nasilja ima mnogo u poslednje vreme, ali ohrabruje to što se, kako je navela, sve više žena i cele porodice odlučuju da prijave i uđu u borbu zaštite svojih prava.
Govoreći o proceduri postupka, Mijatović kaže da postoji unutrašnja i spoljna kontrola u zdravstvenim ustanovima u kojima je prijavljen slučaj.
"Ta unutrašnja kontrola znači da kolege koje rade u istoj zdravstvenoj ustanovi sprovode unutrašnji nadzor stručnog rada svojih kolega, ali negde sadržina i zaključak takvih unutrašnjih kontrola bude da je sve u redu, da je sve urađeno u skladu sa strukom i naukom. Postoji i spoljna kontrola, za to je nadležno Ministarstvo zdravlja, imenuju se posebni nadzornici iz određene struke i tu takođe imamo često zaključke da je sve u redu. Međutim iz činjeničnih stanja vidimo u stvari da nije sve u redu", pojasnila je Mijatović u jutarnjem programu "Otvori oči".
U Opštoj bolnici u Čačku, na odeljenju ginekologije, porodilja A. V. iz Ivanjice izgubila je bebu. Porodica tvrdi da je greška lekara uzrok tragičnog događaja, nakon čega je obavešteno Ministarstvo zdravlja i nadležni zdravstveni inspektor.
Preminulo je dete rođeno 2023. godine koje je u Novom Pazaru palo sa četvrtog sprata zgrade. Zbog ozbiljnosti povreda dete je transportovano za Beograd, ali je na putu preminulo, potvrđeno je za RTS.
Prema njenim rečima, pacijenti koji smatraju da su im povređena prava podnose inicijativu, odnosno zahtev da se pokrene stručni nadzor. Iz prakse, kako je navela, dosad nikada to nije išlo po službenoj dužnosti.
Na pitanje kakav uglavnom bude epilog tih izveštaja, Mijatović je istakla da oni najčešće imaju onu čuvenu rečenicu - da je sve u redu.
"Nemamo epilog u smislu da je utvrđena neka povreda, greška i šta bi trebalo uraditi. Ukoliko se utvrdi da postoji potreba da se nešto promeni, to su uglavnom neke tehničke stvari, na primer potrebno je da naučite kako da razgovarate sa pacijentima, ali nikada suštinski. Mogu u promilima da kažem da se ne utvrdi konkretno da je bila neka stručna greška", ukazala je sagovornica Newsmax Balkans.
Pacijentkinje ne znaju kome da se obrate i kada
Kako je navela, postoje propisi, razni mehanizmi koji bi trebalo da štite naša prava.
"Ono što je najveći problem je naše neznanje koji su to mehanizmi, kome da se obratimo, u kom trenutku. Dakle, nekada se desi da vam se neko javi, na primer i posle pet godina, kada je već nastupila zastarelost, pa ne možete da pokrenete skoro ni jedan postupak", rekla je Mijatović.
Foto: Newsmax Balkans
Odgovarajući na pitanje kome pacijenti treba da se obrate, Mijatović je navela da je to savetnik za zaštitu prava pacijenata.
"Informacije o savetniku bi trebalo da stoje u svim zdravstvenim ustanovama, u hodnicima", rekla je advokatica.
Obavezno tražiti svu medicinsku dokumentaciju
Komentarišući slučajeve sa smrtnim ishodom i podnošenjem krivične prijave, Mijatović kaže da je u tim postupcima jako bitno veštačenje.
"Mi imamo veštake koji su na listi, odnosno u registru Ministarstva pravde i tu je problem što se ipak kolege čuvaju. Dakle, mi nemamo neko posebno telo tih veštaka, posebno lekara, to ne postoji. To su lekari koji rade u nekim zdravstvenim ustanovama i onda, pošto smo mala zemlja i nemamo toliki broj zdravstvenih ustanova, često se desi da ta veštačenja ne budu objektivna i ne budu racionalna, nego opet nekako vidimo da se pokušava manipulacija činjenicama i medicinskom dokumentacijom", naglasila je Mijatović.
Takođe, istakla je da postoje primeri prepravljanja medicinske dokumentacije.
"Menja se sadržina, veliki je problem sa načinom kako ćete da dobijete svoju medicinsku dokumentaciju. Da biste videli koji se podaci nalaze u toj medicinskoj dokumentaciji, morate da posedujete svu dokumentaciju, a zdravstvene ustanove još nisu naučile da sve to moraju da vam daju", ukazala je Mijatović.
Kada je u pitanju zastarevanje slučaja, advokatica je istakla da su u lekarskim slučajevima ti rokovi mnogo kratki da biste pokrenuli postupak.
"To morate da uradite u roku od godinu dana od trenutka kada je bio događaj, a u roku od dve godine ceo postupak pred lekarskom komorom mora da se okonča, posle toga ulazi u apsolutnu zastaru i tada su vama vezane ruke što se tiče ishoda", zaključila je Mijatović.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Za papu Franju, muftija beogradske Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić kaže za Newsmax Balkans da je bio sjajan i mudar čovek koji se uvek trudio da se bori, što se, kako je podvukao, moglo videti kroz svaki njegov korak.
Koliko duboko je ukorenjena tradicija zadužbinarstva kod Srba? Ko je u našoj novijoj istoriji jedan od najpoznatijih srpskih mecena? Odgovore tražimo od upravnika Kolarčeve zadužbine Aleksandra Pekovića.
Udruženje novinara Srbije, Strukovni sindikat RTS i Sindikat novinara Srbije (SINOS) ponovili su, povodom 26 godina od ubistva 16 radnika u NATO bombardovanju RTS, da je ta vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije međunarodnim sukobima, ali da niko nije odgovarao.
Ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije Bela Balint izjavio je da u ovom trenutku razgovor sa univerzitetima i problem blokada ne pripada njegovom, već Ministarstvu prosvete i da su za takve promene potrebni i novi propisi.
Crkva Svetog Ilije u Mirijevu opljačkana je prethodne noći, drugi put u sedam dana, a nepoznati provalnik odneo je sav novac od priloga koje su vernici ostavljali tokom vaskršnjih praznika, rekao je starešina hrama Radomir Marinković.
Prvog radnog dana nakon uskršnjih praznika na glavnim putnim pravcima i graničnim prelazima prisutan je manji broj vozila, a saobraćaj se odvija bez zastoja, ali je intenzitet saobraćaja unutar gradova pojačan, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Prosvetni radnici, studenti i građani okupili su se ispred Ministarstva prosvete u znak protesta zbog izbora novog ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, a saobraćaj u Nemanjinoj zaustavljen je u pravcu ka Slaviji.
Studenti i građani osmi dan blokiraj zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis saopštio je da "novinari, snimatelji, urednici i realizatori uz velike napore realizuju i emituju informativne, kulturne i druge televizijske programe".
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Komentari (0)