Advokatica za Newsmax Balkans o akušerskom nasilju: Kome pacijentkinje treba da se obrate i u kom trenutku
Smrt bebe u Čačku i pre toga u Šapcu, kao i prošlogodišnja tragedija u Sremskoj Mitrovici, potresli su javnost, a advokatica Marina Mijatović kaže da takvih slučajeva ima mnogo, naglašavajući da je najveći problem neupućenost pacijenata o tome kome treba da se obrate i u kom trenutku.
Mijatović je istakla da slučajeva akušerskog nasilja ima mnogo u poslednje vreme, ali ohrabruje to što se, kako je navela, sve više žena i cele porodice odlučuju da prijave i uđu u borbu zaštite svojih prava.
Govoreći o proceduri postupka, Mijatović kaže da postoji unutrašnja i spoljna kontrola u zdravstvenim ustanovima u kojima je prijavljen slučaj.
"Ta unutrašnja kontrola znači da kolege koje rade u istoj zdravstvenoj ustanovi sprovode unutrašnji nadzor stručnog rada svojih kolega, ali negde sadržina i zaključak takvih unutrašnjih kontrola bude da je sve u redu, da je sve urađeno u skladu sa strukom i naukom. Postoji i spoljna kontrola, za to je nadležno Ministarstvo zdravlja, imenuju se posebni nadzornici iz određene struke i tu takođe imamo često zaključke da je sve u redu. Međutim iz činjeničnih stanja vidimo u stvari da nije sve u redu", pojasnila je Mijatović u jutarnjem programu "Otvori oči".
U Opštoj bolnici u Čačku, na odeljenju ginekologije, porodilja A. V. iz Ivanjice izgubila je bebu. Porodica tvrdi da je greška lekara uzrok tragičnog događaja, nakon čega je obavešteno Ministarstvo zdravlja i nadležni zdravstveni inspektor.
Preminulo je dete rođeno 2023. godine koje je u Novom Pazaru palo sa četvrtog sprata zgrade. Zbog ozbiljnosti povreda dete je transportovano za Beograd, ali je na putu preminulo, potvrđeno je za RTS.
Prema njenim rečima, pacijenti koji smatraju da su im povređena prava podnose inicijativu, odnosno zahtev da se pokrene stručni nadzor. Iz prakse, kako je navela, dosad nikada to nije išlo po službenoj dužnosti.
Na pitanje kakav uglavnom bude epilog tih izveštaja, Mijatović je istakla da oni najčešće imaju onu čuvenu rečenicu - da je sve u redu.
"Nemamo epilog u smislu da je utvrđena neka povreda, greška i šta bi trebalo uraditi. Ukoliko se utvrdi da postoji potreba da se nešto promeni, to su uglavnom neke tehničke stvari, na primer potrebno je da naučite kako da razgovarate sa pacijentima, ali nikada suštinski. Mogu u promilima da kažem da se ne utvrdi konkretno da je bila neka stručna greška", ukazala je sagovornica Newsmax Balkans.
Pacijentkinje ne znaju kome da se obrate i kada
Kako je navela, postoje propisi, razni mehanizmi koji bi trebalo da štite naša prava.
"Ono što je najveći problem je naše neznanje koji su to mehanizmi, kome da se obratimo, u kom trenutku. Dakle, nekada se desi da vam se neko javi, na primer i posle pet godina, kada je već nastupila zastarelost, pa ne možete da pokrenete skoro ni jedan postupak", rekla je Mijatović.
Foto: Newsmax Balkans
Odgovarajući na pitanje kome pacijenti treba da se obrate, Mijatović je navela da je to savetnik za zaštitu prava pacijenata.
"Informacije o savetniku bi trebalo da stoje u svim zdravstvenim ustanovama, u hodnicima", rekla je advokatica.
Obavezno tražiti svu medicinsku dokumentaciju
Komentarišući slučajeve sa smrtnim ishodom i podnošenjem krivične prijave, Mijatović kaže da je u tim postupcima jako bitno veštačenje.
"Mi imamo veštake koji su na listi, odnosno u registru Ministarstva pravde i tu je problem što se ipak kolege čuvaju. Dakle, mi nemamo neko posebno telo tih veštaka, posebno lekara, to ne postoji. To su lekari koji rade u nekim zdravstvenim ustanovama i onda, pošto smo mala zemlja i nemamo toliki broj zdravstvenih ustanova, često se desi da ta veštačenja ne budu objektivna i ne budu racionalna, nego opet nekako vidimo da se pokušava manipulacija činjenicama i medicinskom dokumentacijom", naglasila je Mijatović.
Takođe, istakla je da postoje primeri prepravljanja medicinske dokumentacije.
"Menja se sadržina, veliki je problem sa načinom kako ćete da dobijete svoju medicinsku dokumentaciju. Da biste videli koji se podaci nalaze u toj medicinskoj dokumentaciji, morate da posedujete svu dokumentaciju, a zdravstvene ustanove još nisu naučile da sve to moraju da vam daju", ukazala je Mijatović.
Kada je u pitanju zastarevanje slučaja, advokatica je istakla da su u lekarskim slučajevima ti rokovi mnogo kratki da biste pokrenuli postupak.
"To morate da uradite u roku od godinu dana od trenutka kada je bio događaj, a u roku od dve godine ceo postupak pred lekarskom komorom mora da se okonča, posle toga ulazi u apsolutnu zastaru i tada su vama vezane ruke što se tiče ishoda", zaključila je Mijatović.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV NEDELJE
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
19:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-SPOMENICI SRBIJE ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
20:00
NOVA DIPLOMATIJA
U serijalu “Nova diplomatija: Ambasade na Balkanu,” ekskluzivni intervjui sa ambasadorima otkrivaju izazove i uloge savremene diplomatije.
dokumentarni
21:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Poslanica "Saveza Sara Vagenkneht" u nemačkom Bundestagu Žaklin Nastić optužila je Alternativu za Nemačku (AfD) da "patnju i nepravdu koja je učinjena Srbiji" zloupotrebljava u jeftine predizborne svrhe kako bi dobila glasove Srba iz dijaspore.
Pripadnici MUP, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Za Arenu Sport počinje novo doba, biće prisutna kod svih kablovskih operatera. Sa televizijama Euronews i Newsmax Balkans imamo velike ambicije, izjavio je u emisiji Stav dana direktor Telekoma Vladimir Lučić.
Uprava kriminalističke policije je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu počela sa pretresima i privođenjima osumnjičenih na više lokacija u Nišu u nastavku akcije borbe protiv korupcije. Bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski privedena je na graničnom prelazu Preševo.
Srbija je odavno zrela za reforme i studentski pokret je otvorio nadu za to. Studentski protesti su energija za reformu koja Srbiji zaista treba, podsetili su nas na patriotizam, solidarnost, jednakost, izjavio je predsednik Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
Semaforima koji su postavljeni na ulasku u kružni tok Autokomande trebalo bi da bude obezbeđen osećaj sigurnosti i bezbednosti, a gužve smanjene, izjavio je gradski sekretar za saobraćaj Bojan Bovan.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović potvrdila je za Radio Slobodna Evropa da će februarske plate prosvetnim radnicima koji štrajkuju biti smanjene.
Delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, na poziv Ministarstva odbrane Ujedinjenih Arapskih Emirata, posetila je 17. Međunarodni sajam naoružanja i vojne opreme IDEX 2025 u Abu Dabiju.
Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović izjavio je na promociji kampanje "U kola bez alkohola" u Beogradu da je svaki deveti život izgubljen u saobraćajnim nesrećama posledica vožnje pod alkoholnim dejstvom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučič najavio je na svečanom otvaranju deonice Dunavskog koridora da će najkasnije u februaru ili martu sledeće godine biti otvoren ceo put, a da će u nedelju u podne za saobraćaj biti puštena ova deonica od novih 32 kilometra.
Nekoliko desetina Srba iz Severne Mitrovice poranilo je u južni deo grada, kako bi na groblju obeležili Velike ili Zimske zadušnice, pravoslavni praznik posvećen pomenu i molitvama za upokojene.
Komentari (0)