Advokatica za Newsmax Balkans o akušerskom nasilju: Kome pacijentkinje treba da se obrate i u kom trenutku
Smrt bebe u Čačku i pre toga u Šapcu, kao i prošlogodišnja tragedija u Sremskoj Mitrovici, potresli su javnost, a advokatica Marina Mijatović kaže da takvih slučajeva ima mnogo, naglašavajući da je najveći problem neupućenost pacijenata o tome kome treba da se obrate i u kom trenutku.
Mijatović je istakla da slučajeva akušerskog nasilja ima mnogo u poslednje vreme, ali ohrabruje to što se, kako je navela, sve više žena i cele porodice odlučuju da prijave i uđu u borbu zaštite svojih prava.
Govoreći o proceduri postupka, Mijatović kaže da postoji unutrašnja i spoljna kontrola u zdravstvenim ustanovima u kojima je prijavljen slučaj.
"Ta unutrašnja kontrola znači da kolege koje rade u istoj zdravstvenoj ustanovi sprovode unutrašnji nadzor stručnog rada svojih kolega, ali negde sadržina i zaključak takvih unutrašnjih kontrola bude da je sve u redu, da je sve urađeno u skladu sa strukom i naukom. Postoji i spoljna kontrola, za to je nadležno Ministarstvo zdravlja, imenuju se posebni nadzornici iz određene struke i tu takođe imamo često zaključke da je sve u redu. Međutim iz činjeničnih stanja vidimo u stvari da nije sve u redu", pojasnila je Mijatović u jutarnjem programu "Otvori oči".
U Opštoj bolnici u Čačku, na odeljenju ginekologije, porodilja A. V. iz Ivanjice izgubila je bebu. Porodica tvrdi da je greška lekara uzrok tragičnog događaja, nakon čega je obavešteno Ministarstvo zdravlja i nadležni zdravstveni inspektor.
Preminulo je dete rođeno 2023. godine koje je u Novom Pazaru palo sa četvrtog sprata zgrade. Zbog ozbiljnosti povreda dete je transportovano za Beograd, ali je na putu preminulo, potvrđeno je za RTS.
Prema njenim rečima, pacijenti koji smatraju da su im povređena prava podnose inicijativu, odnosno zahtev da se pokrene stručni nadzor. Iz prakse, kako je navela, dosad nikada to nije išlo po službenoj dužnosti.
Na pitanje kakav uglavnom bude epilog tih izveštaja, Mijatović je istakla da oni najčešće imaju onu čuvenu rečenicu - da je sve u redu.
"Nemamo epilog u smislu da je utvrđena neka povreda, greška i šta bi trebalo uraditi. Ukoliko se utvrdi da postoji potreba da se nešto promeni, to su uglavnom neke tehničke stvari, na primer potrebno je da naučite kako da razgovarate sa pacijentima, ali nikada suštinski. Mogu u promilima da kažem da se ne utvrdi konkretno da je bila neka stručna greška", ukazala je sagovornica Newsmax Balkans.
Pacijentkinje ne znaju kome da se obrate i kada
Kako je navela, postoje propisi, razni mehanizmi koji bi trebalo da štite naša prava.
"Ono što je najveći problem je naše neznanje koji su to mehanizmi, kome da se obratimo, u kom trenutku. Dakle, nekada se desi da vam se neko javi, na primer i posle pet godina, kada je već nastupila zastarelost, pa ne možete da pokrenete skoro ni jedan postupak", rekla je Mijatović.
Odgovarajući na pitanje kome pacijenti treba da se obrate, Mijatović je navela da je to savetnik za zaštitu prava pacijenata.
"Informacije o savetniku bi trebalo da stoje u svim zdravstvenim ustanovama, u hodnicima", rekla je advokatica.
Obavezno tražiti svu medicinsku dokumentaciju
Komentarišući slučajeve sa smrtnim ishodom i podnošenjem krivične prijave, Mijatović kaže da je u tim postupcima jako bitno veštačenje.
"Mi imamo veštake koji su na listi, odnosno u registru Ministarstva pravde i tu je problem što se ipak kolege čuvaju. Dakle, mi nemamo neko posebno telo tih veštaka, posebno lekara, to ne postoji. To su lekari koji rade u nekim zdravstvenim ustanovama i onda, pošto smo mala zemlja i nemamo toliki broj zdravstvenih ustanova, često se desi da ta veštačenja ne budu objektivna i ne budu racionalna, nego opet nekako vidimo da se pokušava manipulacija činjenicama i medicinskom dokumentacijom", naglasila je Mijatović.
Takođe, istakla je da postoje primeri prepravljanja medicinske dokumentacije.
"Menja se sadržina, veliki je problem sa načinom kako ćete da dobijete svoju medicinsku dokumentaciju. Da biste videli koji se podaci nalaze u toj medicinskoj dokumentaciji, morate da posedujete svu dokumentaciju, a zdravstvene ustanove još nisu naučile da sve to moraju da vam daju", ukazala je Mijatović.
Kada je u pitanju zastarevanje slučaja, advokatica je istakla da su u lekarskim slučajevima ti rokovi mnogo kratki da biste pokrenuli postupak.
"To morate da uradite u roku od godinu dana od trenutka kada je bio događaj, a u roku od dve godine ceo postupak pred lekarskom komorom mora da se okonča, posle toga ulazi u apsolutnu zastaru i tada su vama vezane ruke što se tiče ishoda", zaključila je Mijatović.
Uragan Milton na Floridi, koji je pogodio SAD prošlog meseca uzrokovao je veliku štetu, kako u domaćinstvima tako i na celokupnoj infrastrukturi. Zabeleženo je 17 smrtnih slučajeva, skoro dva miliona ljudi ostalo je bez napajanja električnom energijom, a u nekim oblastima i dalje nema struje.
Na Starom savskom mostu počelo je uklanjanje tramvajskih šina, a prisutan je kordon policije. Postavljene su i betonske barikade kojima su zatvorene obe strane mosta. Pokret Kreni-promeni je objavio da su privedeni lider tog pokreta Savo Manojlović i njihov gradski odbornik Aleksandar Jovanović.
Poslanici republičkog i pokrajinskog parlamenta blokirali su dva ulaza zgrade suda i Tužilaštva u Novom Sadu, u znak protesta što se ne hapse odgovorni za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici. Za četvrtak je najavljeno novo ukupljanje ispred suda.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo da je, povodom obrušavanja nadstrešnice zgrade Železničke stanice u tom gradu, u kom je stradalo 15 ljudi, uhapšeno i zadržano 12 osoba. Za krivična dela za koja se osumnjičeni terete zaprećena je kazna zatvora od dve do 12 godina.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
U Srbiji se očekuje oblačno, u prvom delu dana toplije vreme, dok je sredinom dana i posle podne uz lokalno obilnije padavine moguća značajna promena vremena, navodi Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio da je razgovarao u Parizu sa francuskim ministrom za evropske poslove Benjaminom Hadadom o Zapadnom Balkanu i značaju napretka u dijalogu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Kosovska policija demantovala je navode Ministarstva odbrane Srbije o neovlašćenom prelasku administrativne linije teško naoružanih pripadnika Kosovske policije.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor N. A. (37) iz Novog Pazara, osumnjičenom da je preko društvenih mreža veličao terorističku organizaciju Islamske države (ISIL) i delio sadržaj kojim se javno poziva na izvršenje terorističkih dela.
Snežne padavine prestaju, prohodnost puteva se poboljšava, međutim, već sa prvim večernjim satima postoji opasnost od poledice jer se temperatura vazduha brzo spušta ispod nultog stepena, upozoravaju iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, gostujući na RTS, da je rekao da očekuje moralnu i političku odgovnornost pre svega, kada se dogodila nesreća u Novom Sadu.
U teškim uslovima, prema poslednjim podacima, živi svako peto dete u svetu, izjavila je menadžerka programa "Jačanje porodice" organizacije SOS Dečija sela Srbija Danijela Barjaktarović, povodom Svetskog dana deteta.
Saobraćajni inženjer Dušan Milanović izjavio je u četvrtak da se u Beogradu drastično urušava javni gradski saobraćaj, kao i da ne vidi dovoljno jasnu politiku razvoja transportnog sistema u glavnom gradu.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da osuđuje neovlašćeni prelazak Administrativne linije između Centralne Srbije i Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija od strane grupe teško naoružanih pripadnika takozvane Kosovske policije kod sela Ćirkoviće.
Komentari (0)