Advokatica za Newsmax Balkans o akušerskom nasilju: Kome pacijentkinje treba da se obrate i u kom trenutku
Smrt bebe u Čačku i pre toga u Šapcu, kao i prošlogodišnja tragedija u Sremskoj Mitrovici, potresli su javnost, a advokatica Marina Mijatović kaže da takvih slučajeva ima mnogo, naglašavajući da je najveći problem neupućenost pacijenata o tome kome treba da se obrate i u kom trenutku.
Mijatović je istakla da slučajeva akušerskog nasilja ima mnogo u poslednje vreme, ali ohrabruje to što se, kako je navela, sve više žena i cele porodice odlučuju da prijave i uđu u borbu zaštite svojih prava.
Govoreći o proceduri postupka, Mijatović kaže da postoji unutrašnja i spoljna kontrola u zdravstvenim ustanovima u kojima je prijavljen slučaj.
"Ta unutrašnja kontrola znači da kolege koje rade u istoj zdravstvenoj ustanovi sprovode unutrašnji nadzor stručnog rada svojih kolega, ali negde sadržina i zaključak takvih unutrašnjih kontrola bude da je sve u redu, da je sve urađeno u skladu sa strukom i naukom. Postoji i spoljna kontrola, za to je nadležno Ministarstvo zdravlja, imenuju se posebni nadzornici iz određene struke i tu takođe imamo često zaključke da je sve u redu. Međutim iz činjeničnih stanja vidimo u stvari da nije sve u redu", pojasnila je Mijatović u jutarnjem programu "Otvori oči".
U Opštoj bolnici u Čačku, na odeljenju ginekologije, porodilja A. V. iz Ivanjice izgubila je bebu. Porodica tvrdi da je greška lekara uzrok tragičnog događaja, nakon čega je obavešteno Ministarstvo zdravlja i nadležni zdravstveni inspektor.
Preminulo je dete rođeno 2023. godine koje je u Novom Pazaru palo sa četvrtog sprata zgrade. Zbog ozbiljnosti povreda dete je transportovano za Beograd, ali je na putu preminulo, potvrđeno je za RTS.
Prema njenim rečima, pacijenti koji smatraju da su im povređena prava podnose inicijativu, odnosno zahtev da se pokrene stručni nadzor. Iz prakse, kako je navela, dosad nikada to nije išlo po službenoj dužnosti.
Na pitanje kakav uglavnom bude epilog tih izveštaja, Mijatović je istakla da oni najčešće imaju onu čuvenu rečenicu - da je sve u redu.
"Nemamo epilog u smislu da je utvrđena neka povreda, greška i šta bi trebalo uraditi. Ukoliko se utvrdi da postoji potreba da se nešto promeni, to su uglavnom neke tehničke stvari, na primer potrebno je da naučite kako da razgovarate sa pacijentima, ali nikada suštinski. Mogu u promilima da kažem da se ne utvrdi konkretno da je bila neka stručna greška", ukazala je sagovornica Newsmax Balkans.
Pacijentkinje ne znaju kome da se obrate i kada
Kako je navela, postoje propisi, razni mehanizmi koji bi trebalo da štite naša prava.
"Ono što je najveći problem je naše neznanje koji su to mehanizmi, kome da se obratimo, u kom trenutku. Dakle, nekada se desi da vam se neko javi, na primer i posle pet godina, kada je već nastupila zastarelost, pa ne možete da pokrenete skoro ni jedan postupak", rekla je Mijatović.
Foto: Newsmax Balkans
Odgovarajući na pitanje kome pacijenti treba da se obrate, Mijatović je navela da je to savetnik za zaštitu prava pacijenata.
"Informacije o savetniku bi trebalo da stoje u svim zdravstvenim ustanovama, u hodnicima", rekla je advokatica.
Obavezno tražiti svu medicinsku dokumentaciju
Komentarišući slučajeve sa smrtnim ishodom i podnošenjem krivične prijave, Mijatović kaže da je u tim postupcima jako bitno veštačenje.
"Mi imamo veštake koji su na listi, odnosno u registru Ministarstva pravde i tu je problem što se ipak kolege čuvaju. Dakle, mi nemamo neko posebno telo tih veštaka, posebno lekara, to ne postoji. To su lekari koji rade u nekim zdravstvenim ustanovama i onda, pošto smo mala zemlja i nemamo toliki broj zdravstvenih ustanova, često se desi da ta veštačenja ne budu objektivna i ne budu racionalna, nego opet nekako vidimo da se pokušava manipulacija činjenicama i medicinskom dokumentacijom", naglasila je Mijatović.
Takođe, istakla je da postoje primeri prepravljanja medicinske dokumentacije.
"Menja se sadržina, veliki je problem sa načinom kako ćete da dobijete svoju medicinsku dokumentaciju. Da biste videli koji se podaci nalaze u toj medicinskoj dokumentaciji, morate da posedujete svu dokumentaciju, a zdravstvene ustanove još nisu naučile da sve to moraju da vam daju", ukazala je Mijatović.
Kada je u pitanju zastarevanje slučaja, advokatica je istakla da su u lekarskim slučajevima ti rokovi mnogo kratki da biste pokrenuli postupak.
"To morate da uradite u roku od godinu dana od trenutka kada je bio događaj, a u roku od dve godine ceo postupak pred lekarskom komorom mora da se okonča, posle toga ulazi u apsolutnu zastaru i tada su vama vezane ruke što se tiče ishoda", zaključila je Mijatović.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Ministar Nenad Popović izjavio je za Newsmax Balkans da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Moskvi sa ruskim i kineskim predsednikom razgovarao o interesu Srbije i ponovio da je sa Rusijom postignut dogovor da i dalje imamo najnižu cenu gasa u Evropi.
Povremeno slaba kiša može uslovljavati promenljivo stanje kolovoza zbog toga pored naizgled povoljnih vremenskih prilika treba voziti opreznije i sporije, saopštio je Auto Moto Savez Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Evropskog saveta Antonio Košta sastali su se u Palati Srbija kako bi razgovarali o ključnim pitanjima odnosa Srbije i Evropske unije, kao i o izazovima Srbije na evropskom putu.
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Premijer pokrajine Bajern Markus Zeder, u čuvenoj kraljevskoj rezidens palati u centru Minhena, uručio je svečana priznanja i ordenje građanima pokrajine koji su proteklih godina svojim nesebičnim, hrabrim i ličnim angažovanjem spasavali ljudske živote. Među njima je i naš građanin Nenad Bošković.
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Komentari (0)