(FOTO) Ogromni redovi na Kalemegdanu: Vernici čekaju da uđu u kapelu Svete Petke
Srpska pravoslavna crkva (SPC) slavi praznik posvećen Prepodobnoj mati Paraskevi i kao svake godine veliki broj vernika okupio se oko kapele Svete Petke na Kalemegdanu, kako bi osveštali slavski kolač i pomolili se jednoj od najpoštovanijih svetiteljki u srpskom narodu.
Pojedini građani su od jutra čekali u redovima kako bi ušli u kapelu, kao i vernici koji su došli da se pomole za zdravlje i uzmu vodu sa izvora Svete Petke.
Sveta Petka je u narodu poznata kao zaštitnica žena, bolesnih i siromašnih, a njeno telo bilo je u Beogradu duže od jednog veka te se s toga formirao kult proslavljanja i poštovanja svetiteljke koji traje i danas.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Živela je krajem 10. i početkom 11. veka, a za srpski narod je veoma važna jer je najverodostojniji svedok Hristovog vaskrsenja.
Praznik prepodobne Paraskeve SPC slave svake godine 27. oktobra, odnosno 14. oktobra prema Julijanskom i bogoslužbenom kalendaru SPC.
Vernici obeležavaju dan kada je Sveta Petka, koja je srpskog porekla, okončala ovozemaljski život.
Rođena je u Epivatu, kod Kalitrakije u Maloj Aziji, a prema zapisima srpskog vladike Nikolaja Velimirovića, poreklom je Srpkinja.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Na ikonama je predstavljena u ženskoj monaškoj odeždi, sa krstom i mirtinom grančicom, simbolom mučeništva.
U eparhijama SPC posvećeno joj je oko 250 crkava, a najposećenija je kapela na Kelemegdanu koja nosi njeno ime i u kojoj se na dan praznika svake godine okuplja desetine hiljade vernika.
Poštuje se u celom pravoslavnom svetu, a na poklonjenje njenim svetim moštima koje počivaju u Jašiju u Rumuniji dolaze i pripadnici drugih religija, verujući u njenu isceliteljsku moć.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Žene svih vera i nacija posebno joj se obraćaju smatrajući je zaštitnicom.
Kult ove svetiteljke u Srbiji je dobio na snazi krajem 14. veka, posle Kosovske bitke i u vreme početka turske vladavine, kada su mnogi umni i duhovni ljudi našli utočište u srpskoj zemlji.
Prve zapise o Svetoj Petki ostavio je Grigorije Camblak, a među njima je i opis prenosa njenih moštiju iz Vidina u Srbiju i do Beograda (1403. godine) i to zaslugom monahinje Jefimije i kneginje Milice koje su dozvolu izmolile od sultana Bajazita.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Kalemegdanska kapela Svete Petke sagrađena je na izvoru vode za koju se veruje da isceljuje očne bolesti i u njoj se, kao velika svetinja, čuva mali prst svetiteljke.
Prema narodnom predanju, kapela na Kalemegdanu i crkva Ružica podignute su još u 15. veku za vreme despota Stefana Lazarevića, ali su porušene za vreme turske vladavine.
Današnja kapela, mesto hodočašća gde se svake godine na Petkovicu okupljaju mnogobrojni vernici, izgrađena je 1937. prema projektu arhitekte Momira Korunovića.
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Osam godina nakon eksplozije u fabrici "Milan Blagojević – Namenska" u kojoj su poginula dva radnika, pravosuđe je donelo novu odluku. U ponovljenom postupku, Vladimir Lončarević je oslobođen, dok je Tomu Stojiću kazna smanjena na dve godine zatvora.
Advokat Dragoslav Ljubičanović rekao je za Newsmax Balkans da u Advokatskoj komori Srbije (AKS), kao i u svim ostalim komorama, funkcije se vrše po časničkom principu, zato, kako je naveo, niko od advokata ne želi svoj lični ugled da dovede u pitanje zbog nesporazuma.
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Dok EU poručuje da su reforme ključ pristupanja, u Srbiji se i dalje otvara pitanje izbornih uslova. O njihovom unapređenju, preporukama ODIHR i mogućoj kandidaturi studenata govore pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević i narodni poslanik Demokratske stranke Filip Tatalović.
U Srbiji se očekuje vedro i hladno jutro, ponegde sa slabim prizemnim mrazem, navodi se u prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHMZ).
Policija u Beogradu, PS Palilula, u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom uhapsila je M. L. (26), Đ. J. (25) i N. P. (26) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela prevara, na teritoriji Beograda i Srbije.
Niški studenti blokirali su zgradu Osnovnog suda u tom gradu u znak podrške pritvorenim aktivistima u Novom Sadu i pozvali građane da im se pridruže u blokadi uz poruku "stiže presuda".
Studenti u blokadi Fakulteta organizacionih nauka saopštili su, nakon što je Nastavno-naučno veće tog fakulteta donelo odluku da nastava počne 19. maja, da su time duboko razočarani, navodeći da je doneta netransparentno, bez konsultacija sa studentima i mimo njihove volje.
Moramo da obratimo pažnju na nasilje koje se dešava, na decu ispod i preko 14 godina. Bilo je signala na koje nismo obratili pažnju. Ići ćemo na odgovornost roditelja, ali i institucija za ponašanje maloletnika, izjavio je za Newsmax Balkans ministar pravde Nenad Vujić.
Niški srednjoškolac Petar Kostić osmislio je i napravio robota koji može da prikuplja opasni otpad i u vodi i na zemlji. Petar je učenik drugog razreda Elektrotehničke škole "Mija Stanimirović" u Nišu i već sa 16 godina pravi je genije za robotiku.
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta izjavio je u Prištini da je proširenje na zemlje Zapadnog Balkana najvažnija geopolitička investicija EU i istakao da Priština mora da ispuni svoje obaveze iz dijaloga sa Beogradom.
Neverovatan uspeh na takmičenju iz hemije postigli su srpski srednjoškolci. Tim naše zemlje osvojio je četiri medalje na Međunarodnoj mendeljejevskoj hemijskoj olimpijadi u Brazilu i to je najveći dosadašnji uspeh Srbije na tom prestižnom takmičenju.
Komentari (0)