(VIDEO) Gosti Newsmax Balkans o izmenama Zakona o komunalnim delatnostima: Država uzima nadležnosti od opština i gradova
Po zakonu komunalne delatnosti treba da budu u rukama lokalnih samuprava, na to poziva i Ustav. Predlogom izmena Zakona o komunalnim delatnostima predviđa se centralizacija, a Nacionalni upravljač biće država.
Vlada Srbije je u skupštinu uputila Predlog izmena Zakona o komunalnim delatnostima, koji su jedni ocenili kao alat države za otimanje nadležnosti lokalnim samoupravama, a drugi kao pomoć države da se unaprede komunalne delatnosti u svim gradovima i opštinama. Izmenama Zakona o komunalnim delatnostima predviđa se uvođenje "nacionalnog upravitelja", najverovatnije privatnika, koji će obavljati dosadašnji posao lokalnih samouprava.
U jutarnjem programu "Otvori oči" govorili su Lazar Krnjeta iz Poslovnog udruženja komunalnih delatnosti KOMDEL, Aleksandar Anđelković odbornik Kreni-promeni u skupštini Grada Beograda i Nikola Jovanović iz Centra za lokalne samouprave.
Anđelković: Zakon problematičan i protivustavan
Anđelković je ocenio da je ovo vrlo problematičan zakon i da je protivustavan. On kaže da je Kreni-promeni obavestio javnost da preti opasnost da bi poslove, kao što su, recimo, snabdevanje vodom za piće, upravljanje grobljima, briga o zelenim površinama, gradskom prevozu ili održavanju ulica i puteva, ubuduće mogao da radi neko drugi, zbog uvođenja Nacionalnog operatera koji upravlja komunalnim delatnostima.
"Predlog izmena Zakona o komunalnim delatnostima defakto oduzima određen stepen jedinicama lokalne samouprave da rade posao zbog kojeg postoje. Nacrt zakona daje mogućnost lokalnim samoupravama da izbegavaju Zakon o javno-privatnom partnerstvu i koncesiji i da favorizuju određene kompanije prilikom dodeljivanja nekog posla", rekao je Anđelković.
Sindikati zaposlenih u Gradskom saobraćajnom preduzeću (GSP) upozorili su da privatni konzorcijum "BG bus prevoz" ne poštuje preuzete obaveze, što kao posledicu ima to da građani duže čekaju autobuse.
Semafori na kružnom toku kod Ušća neće usporiti saobraćaj u tom delu Beograda, trebalo bi da ga ubrzaju i oslobode, izjavio je profesor saobraćajnog fakulteta i predstavnik Komiteta za bezbednost saobraćaja Milan Vujanić.
On je izrazio bojazan da ako se ovaj zakon usvoji, u početku ćemo imati veliku konkurenciju i borbu sakupljača koji će ići sa damping cenama, samo da bi se nametnuli kao partneri.
" A onda kada potpišu ugovore na deset, 20 ili više godina imaćemo konstantna poskupljenja. Kao krajni korisnici imaćemo veće cene komunalnih usluga nego što su sada", rekao je Anđelković.
Jovanović: Cene komunalnih usluga već povećane
I Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu smatra da je reč o vrlo problematičnom zakonu. On je podsetio da su već od ove jeseni povećane cene komunalnih usluga u Beogradu.
"U Beogradu niti imamo reciklažu, niti znamo gde bacamo smeće, a imamo povećanje cena. Mislim da je situacija još gora u drugim lokalnim samoupravama. Najbolja motivacija za građane je da znaju gde im odlazi svaki dinar i šta plaćaju", istakao je Jovanović za Newsmax Balkans.
Jovanović je skrenuo pažnju da će se usvajanjem zakona odluke donositi ukazom i da će se izbegavati tenderi.
"Bitno je da ostavimo mogućnost opštinama da biraju partnera, da rešavaju probleme i da podižemo kapacitet lokalnih samouprava, čiji ceh plaćaju građani", rekao je on.
Krnjeta: Diskutabilna konkurencija u komunalnoj oblasti
Krtnjeta je rekao da Predlog izmena Zakona o komunalnim delatnostima nije nešto što će doneti pomak. Sistemsko uređenje znači da se menjaju odnosi, a za komunalne delatnosti po Ustavu i zakonu nadležne su samo lokalne samouprave.
"Država bi bila Nacionalni upravljač, a nadležnosti od opština i gradova otišle bi do centralnog nivoa vlasti", precizirao je Krnjeta.
On je uveren da će komunalne usluge biti skuplje, ali da će Zakon istovremeno naterati lokalne samouprave da preciznije planiraju svoje delatnosti.
"Odnos prema komunalnoj potrošnji, kao što je precizno planiranje, koliko će puta šta da čiste, koliko puta da kose, biće promenjen. Ali polovina građana Srbije nije pokrivena kanalizacijom i ovaj zakon to ne može da reši. Nijedan zakon ne može da reši sve probleme, pa tako ni ovaj. Čak i sama konkurencija u komunalnoj oblasti je diskutabilna, jer prave konkurencije nema. Ne mogu se na ulicama utrkivati dva kamiona da bi nam brže odneti smeće", rekao je Krnjeta.
Pre više od mesec dana Vlada Srbije je usvojila Predlog o izmenama i dopunama Zakona o komunalnim delatnostima. On je poslat na adresu Skupštine Srbije, koja će dati završnu reč.
Gostovanje sagovornika Newsmax Balkans pogledajte u nastavku.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ (R)
Uvek aktuelna tema muško-ženski odnosi, brak i ravnopravnost. Gosti: književnica Minja Marđonović, pedagoškinja i psihoterapeutkinja Biljana Ćulafić, predsednik Centra za zaštitu prava muškaraca Bojan Vujović iRadmila Gujaničić iz Ženskog centra.
specijal
08:00
OTVORI OČI
Koliko je krhko primirje između Sirije i Izraela postignuto za vikend? Kako je ekstremno desna japanska stranka Sanseito ostvarila jedan od najboljih rezultata na izborima? Da li nas je pozivom na "građanski rat" društvena kriza u Srbiji dodatno podelila?
jutarnji program
10:00
STAV DANA (R)
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE-CRKVA I KOMUNISTI (R)
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
Muškarac iz sela Obajgora kod Bajine Bašte usmrtio je u noći između nedelje i ponedeljka bivšu suprugu, a potom i sedmogodišnjeg sina, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Užice.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su M. R. (75) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle požara koji se dogodio 6. jula, meštani su blokirali sve putne pravce koji vode ka deponiji Golo brdo kod Novog Pazara i na taj način onemogućili dalje odlaganje otpada iz nekoliko okolnih opština. Kažu da ne žele da im nesanitarna deponija više bude u okruženju.
Ispitni rokovi na Pravnom fakultetu u Beogradu počeće od 9. avgusta, a odluku o tome usvojilo je Nastavno-naučno veće Pravnog fakulteta, rečeno je Tanjugu na tom fakultetu.
Policija u Kragujevcu uhapsila je M. J. (40) iz Valjeva, koji se sumnjiči da je oko 20.30 časova iz automatske puške pucao u pravcu jedne kući u Primorskoj ulici.
Grupa građana okupila se na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Ruzveltove ulice kod Vukovog spomenika sa namerom da, kako su rekli, "prošetaju i pokucaju na vrata korupcije i nepravde".
Koji su najveći izazovi koje nosi starost i zašto je važno da konačno shvatimo koliko je moćna rečenica "Starenje je privilegija"? Koliko nas je otuđenost udaljila jedne od drugih? I da li smo spremni da budemo srećni u stvarnom životu, onako kako to pokušavamo da budemo na društvenim mrežama?
Srbija povodom hapšenja pomoćnika direktora Kancelarije za KiM Igora Popovića treba da nastupi prekidanjem svih pregovora u Briselu do njegovog oslobađanja, a onda nametne kao prioritetne sve probleme koje srpska zajednica ima, a koji se decenijama ne rešavaju, uvereni su sagovornici Stava dana.
Požari koji su početkom jula buktali na teritoriji Srbije napravili su ogromnu štetu. Dobrovoljno vatrogasno drštvo iz Stapara, blizu Sombora, upućeno je za vreme požara u 400 kilometara udaljeno Prokuplje. Dobrovoljni vatrogasac Milisav Galić podelio je za Newsmax Balkans iskustvo iz Prokuplja.
Dva ubistva supružnika u 24 sata Srbija nije zabeležila nikada u istoriji. Dve žene ubijene danas su deseta i jedanaesta žrtva femicida od početka godine, dok je u proteklih 14 godina u Srbiji više od 430 njih ubijeno u porodičnom nasilju.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković saopštio je da se Aljbin Kurti zapleo u sopstvenim lažima i fabrikacijama stvarnosti toliko da ono što govori nema nikakvog smisla i da su njegovi napadi na Srbiju, predsednika Aleksandra Vučića i srpski narod slika mržnje prema svemu srpskom.
Koliko je krhko primirje između Sirije i Izraela postignuto za vikend? Kako je ekstremno desna japanska stranka Sanseito ostvarila jedan od najboljih rezultata na izborima? Da li nas je pozivom na "građanski rat" društvena kriza u Srbiji dodatno podelila?
Komentari (0)