Dok su padale bombe, Dragana je bila u inkubatoru sa 800 grama: Sada pomaže prevremeno rođenoj deci
Dok su bombe padale na Novi Sad, te 1999. godine i odnosile živote u Srbiji, jedna devojčica borila se za svoj prvi samostalni dah u inkubatoru. Rođena je mesec dana pre no što je NATO bombardovanje počelo, sa svega 800 grama. Pre vremena. U 26. nedelji trudnoće.
Dragana Komnenić (25) danas je student defektologije na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu i član Optimistika, udruženja prevremeno rođene dece. Danas pomaže njihovim roditeljima na putu borbe za prve korake, prve reči i prve uspehe njihove dece. Koliko je to težak put, Dragana i te kako dobro zna, jer je i sama bila prevremeno rođena.
Mama joj je o njenoj borbi, koja je počela po dolasku na svet, prvi put pričala kada je imala pet godina.
U Srbiji se svake godine prevremeno rodi oko 4.500 beba, dok je u svetu oko 15 miliona na godišnjem nivou rođeno pre predviđenog termina. Neke od njih će biti zdrave i živeti kao i sva druga deca, dok će druge imati posledice sa kojima će se nositi celog života.
"Rođena sam iz blizanačke trudnoće. Brat i ja smo rođeni u 26. nedelji sa po 800 grama. Na Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine smo proveli četiri meseca, i to na odeljenjima intenzivne nege i neonatologije. Naš boravak tamo bio je za vreme bombardovanja, koje je trajalo od 24. marta do 10. juna", priča Dragana za Newsmax Balkans.
Iz bolnice su otpušteni baš po završetku bombardovanja, posle četiri puna meseca borbe.
"Nažalost, moj mlađi brat blizanac je preminuo ubrzo nakon otpusta usled komplikacija sa plućima. To je bila dosta teška godina za moju porodicu", priča mlada Novosađanka.
Prva izvojevana pobeda
Lekari nisu bili optimistični, ali je Dragana pobila sve njihove prognoze. Kada je ručicama, dok je bila u inkubatoru, počupala flastere koji fiksiraju tubus i sama prvi put prodisala, doktori su znali - Dragana je pravi borac i preživeće.
Foto: Privatna arhiva
Kao prevremeno rođeno dete, po izlasku iz bolnice suočila se sa zdravstvenim poteškoćama - čestim bronhitisom i retinopatijom, oštećenjem vida karakterističnim za bebe rođene pre vremena.
Posledice prematuriteta
Kako objašnjava za naš portal, prematuritet, odnosno prevremeno rođenje, ima svoje faze. Ona je pripadala grupi ekstremno prevremeno rođenih, koja se odnosi na bebe rođene pre 28. nedelje.
"Posledice mogu da budu kratkoročne i dugoročne (izazvane većim komplikacijama ). Neke od tih kratkoročnih koje su, može se reći, svima prisutne u najčešćem slučaju, a mogu da ostave posledice su prematurna retinopatija, problemi sa disanjem gde je potrebna potpora kiseonikom, različiti stepeni krvarenja u mozgu, otvoren duktus, povišen/ snižen mišićni tonus, razne infekcije koje se mogu sprečiti antibioticima, do većih komplikacija koje iziskuju ozbiljne intervencije, čak i hirurške", objašnjava Dragana.
Foto: Privatna arhiva
Ipak, retinopatija i problemi sa disajnim organima nisu ostavile veće posledice, niti je bilo većih komplikacija.
"Najduže sam išla od kontrola kod fizijatra, 10 meseci vežbanja, dok nisam prohodala, posle je bilo sve u redu i kod oftalmologa zbog operisane retinopatije trećeg stepena, sve dok lekari nisu rekli da mi ne trebaju ni naočare. To je bilo do početka osnovne škole, prvi/drugi razred. Sad nemam zdravstvenih problema kao posledicu prematuriteta", priča nam Dragana.
Susret sa doktorom koji ju je lečio kao bebu
A život ju je naveo na put koji će je voditi "s one strane problema".
Upisala je defektologiju i sada uči upravo o tome kroz šta je od rođenja prolazila. Kako ističe, i samo učenje o svim problemima sa kojima se "mali divovi" suočavaju, ume da bude emotivno.
Pravi rolerkoster emocija doživi i kada razgovara sa roditeljima prevremeno rođene dece.
"Imala sam priliku da na Dan prevremeno rođene dece obiđem i odeljenja intezivne nege i neonatologije. Stvarno je neverovatan osećaj šetati hodnicima odeljenja na kojima sam i sama bila nedonošče, a posebno sam ponosna što mi je tu priliku omogućio baš doktor koji me je '99. godine u tu bolnicu i primio na odeljenje intezivne nege, pa kasnije sam bila i na neonatologiji", priča Dragana.
Potrebna podrška sistema
Posebno je pogađa to što, kako kaže, adekvatne podrške za njih - nema.
"Tim majkama je potrebna podrška, topla reč, nečije iskustvo, razumevanje pre svega. Bila sam oduševljena kada sam videla koliko su bile zainteresovane da pitaju sve što ih zanima, a sa druge strane, nisam videla nijednog psihologa da je došao da ih obiđe. To je u meni probudilo osećaj razočaranosti", navodi Dragana.
Podrška sistema nije velika, dodaje.
Foto: Privatna arhiva
"Ipak, udruženje Optimistik ima lepu saradnju sa odeljenjima dečije bolnice, koji nas podrže u svemu i što se tiče obilazaka i što se tiče bilo koje naše ideje i organizacije povodom praznika. Ne mogu samo da pomenem dečiju, podržali su nas na predavanju i iz porodilišta i drugih institucija, nadamo se da će ovo biti iskorak da se ta sistemska podrška i saradnja poboljša", poručuje naša sagovornica.
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PULS PLANETE ( R )
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije bila je jedna tačka - izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade. Mandatar Đuro Macut izložio je ekspoze pred narodnim poslanicima, te je usledila rasprava o novom sastavu vlade. Rad parlamenta nastavljen je u 15 sati, posle pauze.
Studenti u blokadi od ponedeljka uveče blokiraju ulaze u zgrade Javnog servisa u Beogradu, a u Novom Sadu u 5.30 prekinuta je blokada RTV. U saopštenju RTS zahteva prekid blokade zgrada u Takovskoj i Aberdarevoj i na Košutnjaku, kao i "prestanak pristiska na medije".
Srbija je na putu da dobije novu vladu. Premijer Đuro Macut predstavio je svoj tim i prioritete u radu. Ko su najverovatnije novi ministri i šta se od njih očekuje, za Stav dana govorili su analitičar Stevica Deđanski i Stefan Srbljanović iz Centra za društvenu stabilnost.
Osnovna škola "Jovan Dučić" obijena je u ponedeljak oko 8 sati, a kako nezvanično saznaje Newsmax Balkans ukraden je sitan inventar iz više kancelarija i školske biblioteke.
Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut dostavio je Narodnoj skupštini predlog za sastav nove vlade u kojem je deset novih imena, ali su se među kandidatima za ministre našla i neka dobro poznata lica sa podužim stažom u Nemanjinoj 11.
Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Novom Sadu saopštio je da se većina aktivnih studenata tog fakulteta uključila u onlajn nastavu i da je time u praksi okončana višemesečna blokada rada te visokoškoleske ustanove.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu doveli su u službene prostorije i zadržali D. R. (20) i N. O. (33), koji su, kako se sumnja, prilikom napuštanja skupa u Takovskoj ulici i prolaska pored Pionirskog parka narušavali javni red i mir.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da će se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratiti građanima kojima će predočiti rezultate ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) o navodnoj upotrebi zvučnog topa tokom protesta 15. marta.
DNK analiza – od forenzike do genetike, od sudskih slučajeva do otkrivanja porodičnih tajni. Koliko zaista znamo o sebi i svetu oko nas zahvaljujući genetici?
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos najavila je da će krajem aprila posetiti Beograd, kao i da očekuje od nove vlade Srbije da bude proevropska i proreformska.
Studenti u blokadi blokiraju ulaze u zgrade RTS u Takovskoj i Aberdarevoj i na Košutnjaku. Od utorka popodne blokiran je i glavni ulaz RTV u Novom Sadu. Oko šest časova ujutru došlo je do guranja policije i građana, a kako RTS piše policajac je tada zadobio povredu skočnog zgloba.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je uhapšen Zoran Đajić (70) zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti. On je na društvenoj mreži X pretio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Komentari (0)