Okupljeni učesnici šetnje krenuli su ka Vladi Srbije, odakle su se uputiti ka Skupštini, tražeći time da ih društvo i država ne diskriminišu zbog seksualne orjentacije.
Direktor Beograd Prajda Goran Miletić izjavio je, pred početak Prajd šetnje, da je ove godine punktove prošao znatno veći broj ljudi nego prethodnih godina, zbog čega se u šetnji očekuje najviše učesnika do sada.
Miletić je novinarima rekao da su zahtevi isti kao prethodnih godina, a među glavnima su reakcija institucija na diskriminaciju i nasilje nad LGBT populacijom kao i usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama.
Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović
On je naveo da su Prajd šetnju podržala četiri ministra u Vladi Srbije, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, ombudsman, nekoliko ambasadora i predsednici političkih partija.
Na beogradskom Prajdu bili su prisutni ministarka evrointegracija Tanja Miščević, ministarka nauke Jelena Begović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov i ministarka bez portfelja Tatjana Macura.
Žigmanov je novinarima rekao da je ministarstvo na čijem je čelu izradilo predlog Zakona o istopolnim zajednicama, a da je na skupštini da donese odluku hoće li da bude usvojen.
Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović
Ocenio je da bi trebalo da pravo LGBT osoba bude pravno regulisano i da država i društvo u Srbiji treba da idu ka tome da se diskriminacija svakodnevno sprečava, pa tako i usvajanjem tog zakona.
Miščević je rekla da se o tom zakonu razgovara, dodajući da je reč o zaštiti prava jednog broja građana koji treba da imaju ista prava kao drugi građani.
"Jasna poruka današnjeg skupa je da je pravo svakog pojedinca u državi svetinja", rekla je ministarka.
Zejna Murkić kuma Prajda
Kuma Prajda, pevačica Zejna Murkić rekla je da je za nju čast da bude kuma te manifestacije.
Današnju Prajd šetnju ocenila je kao marš, navodeći da se nada da će on doneti promene koje se tom šetnjom i traže. Istakla je da se nada da je ovo poslednja godina sa ovim zahtevima.
Janković: Strah osude okoline
Pred početak današnje Prajd šetnje, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ukazala je da najveći broj pritužbi toj instituciji stiže upravo zbog diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije, ali da najveći broj podnose organizacije civilnog društva.
"Voleli bismo da više pritužbi dolazi od strane pojedinaca, jer nam oni u razgovoru pričaju o diskriminaciji, ali kada treba da podnesu pritužbu, odustanu jer se plaše osude okoline", navela je poverenica.
Zamenik ambasadora SAD u Srbiji Aleksandar Titolo rekao je da skup ima veliki značaj, navodeći da u Americi već 50 godina LGBT populacija uživa svoja prava.
Kako je naveo, došao je da vidi kako u Beogradu izgleda parada i nada se da će LGBT zajednica u Srbiji imati prava koja traži ovom šetnjom.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Imao sam prilike da razgovaram sa njim i on je čestit čovek, što je teško naći u politici, kaže dopisnik Newsmax Balkans iz Čikaga Antonije Kovačević, komentarišući imenovanje Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Beogradu.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta je nožem na Trgu Pavla Stojkovića i ona se nalazi u Urgentnom centru, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Niš.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić nakon posete Okružnom zatvoru u Beogradu, apelovao na nadležne državne organe da ujednačeno postupaju prema svim osobama koje čine prekršaje i krivična dela na protestima.
U Specijalnom sudu u Beogradu nastavljeno je suđenje pripadnicima tzv. grupe balkanski kartel, koji su optuženi za međunarodnu trgovinu oko sedam tona kokaina.
Vodostaj Save kod Šapca i dalje je u blagom porastu, sa tendencijom rasta i narednih dana, a na snazi su vanredne mere odbrane od poplava. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje da će se reka Sava kretati nešto iznad granice vanredne odbrane od poplava kod Šapca.
Prema najnovijim podacima Ministarstva prosvete, samo dve osnovne škole u Srbiji su u obustavi, dok druge rade po različitim modelima. Kod jednih nastava traje 30 minuta, kod drugih pun školski čas, ali sve to zavisi i od nastavnika. U većini gimnazija u većim gradovima na sceni je obustava nastave.
Ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu okupili su se građani na protestu "Kampanja nasilja mora da stane", na koji su pozvali pobunjeni univerziteti u Kragujevcu, Beogradu, Nišu i Novom Sadu kako bi se pružila podrška akademskoj zajednici koj trpi verbalne, fizičke i medijske napade.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će konsultacije o formiranju nove vlade formalno početi u sredu i biti završene do petka, a da se pet ili šest lista prijavilo da želi da na njima učestvuje.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić posetio je Okružni zatvor u Beogradu i razgovara sa devojkom uhapšenom 24. januara zbog postojanja osnova sumnje da se tokom studentske blokade na Novom Beogradu automobilom zaletela na nekoliko osoba i povredila jednu studentkinju.
Komentari (0)