(VIDEO) Može li Nacionalna čitanka da spasi tradiciju? Šta najmlađi đaci kažu na pomen Srbije, porodičnog stabla...

Početkom školske godine u škole širom Srbije uvedena je Nacionalna čitanka, udžbenik pod nazivom "Riznica" - jedan od četiri udžbenika koji su predviđeni da se integrišu u školstvo.

Autor:  

Tijana Škodrić

|  

05.12.2024. 19:26

(VIDEO) Može li Nacionalna čitanka da spasi tradiciju? Šta najmlađi đaci kažu na pomen Srbije, porodičnog stabla...

Prva Nacionalna čitanka je namenjena đacima prvog i drugog razreda, a u toku ove školske godine stići će i druga i to u ruke trećaka i četvrtaka.

Treća je planirana za đake od petog do osmog razreda osnovne škole, a četvrtu će srednjoškolci koristiti od prvog razreda do mature. 

Sadržaj Nacionalnih čitanki se neće posebno ocenjivati

Čitanke za prvi i drugi razred obuhvataju četiri predmeta - srpski jezik, svet oko nas, muzičku i likovnu kulturu.

Sadržaj Nacionalnih čitanki neće se posebno ocenjivati, a nastavnici će samoinicijativno, prema predloženom planu i programu, uključivati delove čitanke u ta četiri predmeta, rečeno je iz Ministarstva prosvete

Upravo je sadržaj čitanke i njen cilj bio upitan javnosti od samog objavljivanja, a pitanje može li Nacionalna čitanka da spasi tradiciju bila je tema emisije "Tražim reč", u okviru koje su gosti bili jedna od autorki "Riznice" Zorana Opačić,  sociolog Bojan Panaotović, istoričar Milovan Pisari, ali i porodice iz Australije, Austrije...

Asocijacije najmlađih na pomen Srbije

Ekipa Newsmax Balkans televizije je tim povodom obišla i jednu osnovnu školu kako bi proverila koje znanje deca imaju o pomenutim temama. 

U odeljenju I/3 Osnovne škole "Laza Kostić" ugostili su nas đaci koji su odgovarali na pitanja o Srbiji, tradiciji i porodičnom stablu. 

O zastavi su znali koje je boje i kako izgleda grb koji se na njoj nalazi. Nakon nekoliko pitanja samoinicijativno su napravili pauzu kako bi nam pokazali da znaju i reči himne. 

Ipak, asocijacije na pomen imena naše zemlje, su različite. Neki od njih pomisle na himnu, a drugi na narodnu nošnju i kolo. Ono što je iznenadilo jeste i činjenica koju je jedan od đaka podelio sa nama, da u Srbiji živi mnogo astronauta. 

Zavidno znanje o srpskom jeziku

Pokazali su zavidno znanje o srpskom jeziku i ćirilici, ali i o porodičnom stablu čiji deo moraju da budu i bake i deke i strine i ujne, naglašavaju. Svi oni koji su deo stabla su im veoma bitni, jer, kako kažu, bez njega nema ko da brine o njima ako se razbole.

O tradiciji su ipak imali manje reči, ali su zaključili da je to neki sport koji se igra jednom godišnje, na određenom terenu pod određenim uslovima.

Kada smo zajedno ustanovili ko smo, odakle smo i šta nas čini Srbima, podsetili su nas da ne smemo zaboraviti da je od toga bitnije – šta nas čini ljudima. Zbog toga je njihova poruka gledaocima da svi ljudi treba da budu dobri i da niko ne bude bezobrazan. Jednostavno. 

Sa odeljenjem I/3 pokušali smo da saznamo šta su ti apstraktni pojmovi, ali smo dobili mnogo važnije odgovore. Po ko zna koji put, nevina dečija srca su pokazala da nije potrebno da imaš mnogo godina iskustva ili znanja da bi razlikovao dobro od lošeg, lepo od ružnog i ispravno od pogrešnog. 

Na odraslima, koji se nalaze na tom porodičnom stablu, je da im tu nevinost sačuvaju.   

Emisija "Tražim reč" emituje se svakog vikenda od 15.30 časova na Newsmax Balkans televiziji.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (1)

profesor

Nacionalna čitanka bez reforme plana i programa je mrtvo slovo na papiru odnosno uzimanje para. Potrebno je samo u planove i programe predmeta (književnost, istorija, geografija...) vratiti ono što je izbačeno - recimo (npr. Na Gazimestanu, Simnonida, Kašika...), ali i fond časova, recimo, istorije u 5. razredu vratitit na 2 nedeljno. Nacionalna čitanka bez reforme plana i programa je obična prevara.

pre 1 nedelju

0 0 Odgovori