(VIDEO) Može li Nacionalna čitanka da spasi tradiciju? Šta najmlađi đaci kažu na pomen Srbije, porodičnog stabla...
Početkom školske godine u škole širom Srbije uvedena je Nacionalna čitanka, udžbenik pod nazivom "Riznica" - jedan od četiri udžbenika koji su predviđeni da se integrišu u školstvo.
Prva Nacionalna čitanka je namenjena đacima prvog i drugog razreda, a u toku ove školske godine stići će i druga i to u ruke trećaka i četvrtaka.
Treća je planirana za đake od petog do osmog razreda osnovne škole, a četvrtu će srednjoškolci koristiti od prvog razreda do mature.
Sadržaj Nacionalnih čitanki se neće posebno ocenjivati
Čitanke za prvi i drugi razred obuhvataju četiri predmeta - srpski jezik, svet oko nas, muzičku i likovnu kulturu.
Sadržaj Nacionalnih čitanki neće se posebno ocenjivati, a nastavnici će samoinicijativno, prema predloženom planu i programu, uključivati delove čitanke u ta četiri predmeta, rečeno je iz Ministarstva prosvete.
Upravo je sadržaj čitanke i njen cilj bio upitan javnosti od samog objavljivanja, a pitanje može li Nacionalna čitanka da spasi tradiciju bila je tema emisije "Tražim reč", u okviru koje su gosti bili jedna od autorki "Riznice" Zorana Opačić, sociolog Bojan Panaotović, istoričar Milovan Pisari, ali i porodice iz Australije, Austrije...
Asocijacije najmlađih na pomen Srbije
Ekipa Newsmax Balkans televizije je tim povodom obišla i jednu osnovnu školu kako bi proverila koje znanje deca imaju o pomenutim temama.
U odeljenju I/3 Osnovne škole "Laza Kostić" ugostili su nas đaci koji su odgovarali na pitanja o Srbiji, tradiciji i porodičnom stablu.
O zastavi su znali koje je boje i kako izgleda grb koji se na njoj nalazi. Nakon nekoliko pitanja samoinicijativno su napravili pauzu kako bi nam pokazali da znaju i reči himne.
Ipak, asocijacije na pomen imena naše zemlje, su različite. Neki od njih pomisle na himnu, a drugi na narodnu nošnju i kolo. Ono što je iznenadilo jeste i činjenica koju je jedan od đaka podelio sa nama, da u Srbiji živi mnogo astronauta.
Zavidno znanje o srpskom jeziku
Pokazali su zavidno znanje o srpskom jeziku i ćirilici, ali i o porodičnom stablu čiji deo moraju da budu i bake i deke i strine i ujne, naglašavaju. Svi oni koji su deo stabla su im veoma bitni, jer, kako kažu, bez njega nema ko da brine o njima ako se razbole.
O tradiciji su ipak imali manje reči, ali su zaključili da je to neki sport koji se igra jednom godišnje, na određenom terenu pod određenim uslovima.
Kada smo zajedno ustanovili ko smo, odakle smo i šta nas čini Srbima, podsetili su nas da ne smemo zaboraviti da je od toga bitnije – šta nas čini ljudima. Zbog toga je njihova poruka gledaocima da svi ljudi treba da budu dobri i da niko ne bude bezobrazan. Jednostavno.
Sa odeljenjem I/3 pokušali smo da saznamo šta su ti apstraktni pojmovi, ali smo dobili mnogo važnije odgovore. Po ko zna koji put, nevina dečija srca su pokazala da nije potrebno da imaš mnogo godina iskustva ili znanja da bi razlikovao dobro od lošeg, lepo od ružnog i ispravno od pogrešnog.
Na odraslima, koji se nalaze na tom porodičnom stablu, je da im tu nevinost sačuvaju.
Emisija "Tražim reč" emituje se svakog vikenda od 15.30 časova na Newsmax Balkans televiziji.
Nacionalna čitanka bez reforme plana i programa je mrtvo slovo na papiru odnosno uzimanje para.
Potrebno je samo u planove i programe predmeta (književnost, istorija, geografija...) vratiti ono što je izbačeno - recimo (npr. Na Gazimestanu, Simnonida, Kašika...), ali i fond časova, recimo, istorije u 5. razredu vratitit na 2 nedeljno.
Nacionalna čitanka bez reforme plana i programa je obična prevara.
Pravo na nasledstvo jednako za sve-zakon garantuje jednakost polova, ali se mnoge žene, posebno u ruralnim sredinama i dalje odriču svog dela nasledstva, zbog tradicionalnih predrasuda i pritiska okoline. Gošća Jelena Ružić.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, brzom i efikasnom akcijom, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su S. G. (21) iz okoline Pećinaca, zbog sumnje da je pretio i tukao radnicu menjačnice, pokušavajući da je opljačka.
Srbiju su nedavno pogodili požari, a prema rečima Danijela Aleksića iz Štaba za vanredne situacije u Boru i gradonačelnika Prokuplja Miroslava Antovića situacija je stabilna, sada se radi na raščišćavanju terena i proceni štete.
U okviru realizacije projekta izgradnje pristaništa za potrebe izložbe EXPO Beograd 2027. do sada je uklonjeno 19 nelegalnih objekata na Savskom nasipu, objavilo je Ministarstvo finansija.
Šta je pozadina novog sukoba Izraela i Sirije i kako će se on završiti? Da li će izgradnja novih elektrana omogućiti dovoljno električne energije Srbiji? Hoće li dodatno zagrevanje zemlje za posledicu imati još ekstremnije klimatske pojave?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je predsednika Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohameda bin Zajeda al Nahjana, koji boravi u radnoj poseti Srbiji.
Suđenje bivšim vođama OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Jakupu Krasnićiju i Redžepu Seljimiju, koji su optuženi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, biće nastavljeno 22. jula, kada će biti održana statusna konferencija.
Kosovski ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Dželjalj Svečlja potvrdio je da je pripadnik kosovske policije Bojan Jevtić uhapšen zbog sumnji za špijuniranje u korist Srbije.
Vlada Srbije usvojila je zaključak da se 1. septembar ubuduće obeležava kao Dan nesvrstanih. Osim toga, usvojen je i predlog da se u kalendar državnih obeležavanja za 2026. uvrste i datumi od nacionalnog značaja, među kojima su Dan sećanja na Srbe stradale u Bljesku i bitka na Paštriku.
U naselju Guča u opštini Lučani oko 10 časova dogodio se požar na trafostanici, zbog koga je bez električne energije ostalo veliki broj domaćinstava, ali i privrednih subjekata.
Komentari (1)
profesor
Nacionalna čitanka bez reforme plana i programa je mrtvo slovo na papiru odnosno uzimanje para. Potrebno je samo u planove i programe predmeta (književnost, istorija, geografija...) vratiti ono što je izbačeno - recimo (npr. Na Gazimestanu, Simnonida, Kašika...), ali i fond časova, recimo, istorije u 5. razredu vratitit na 2 nedeljno. Nacionalna čitanka bez reforme plana i programa je obična prevara.
pre 7 meseci
0 0 Odgovori