Dr Boljević za Newsmax Balkans: Vakcina protiv raka u fazi registracije, Srbija bi mogla da je dobije među prvima

Vakcina protiv kancera koju razvijaju ruski naučnici biće besplatna za pacijente, rekao je glavni onkolog u ruskom ministarstvu zdravlja Andrei Kparin. Dodao je da su onkološki lekovi u početku, kad stignu na tržište, veoma skupi, ali da veruje da vakcina neće biti namenjena nekolicini odabranih.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

15.12.2024. 20:22

Dr Boljević za Newsmax Balkans: Vakcina protiv raka u fazi registracije, Srbija bi mogla da je dobije među prvima

Prethodno su iz tog ministarstva poručili da će vakcina protiv raka biti proizvedena za svakog pojedinačnog pacijenta, a u njenom razvoju pomoći će veštačka inteligencija koja će analizirati parametre tumora na osnovu čega će vakcina biti napravljena u roku od nedelju dana. 

Profesor, doktor Sergej Boljević, šef katedre za patološku fiziologiju pri Sečenovskom univerzitetu u Moskvi, koji je deo ruskog naučnog tima koji razvija vakcinu, objasnio je za Newsmax Balkans šta je inovativna mRNA vakcina protiv raka.

"To je vakcina koja se faktički primenila protiv kovida kao Moderna i Fajzer vakcina. Pokazalo se da je na životinjama imala praktično 100 odsto uspeh u lečenju melanoma, tj. raka kože. Sve životinje koje nisu dobile vakcinu su uginule. One koje su je dobile, preživele su", navodi naš sagovornik. 

Kako dodaje, veštačka inteligencija izuzetno je potrebna prilikom rada na vakcini protiv raka, kako bi se što pre napravilo cepivo personalizovano za svakog bolesnika.

Primena kod četiri vrste raka

Doktor Boljević navodi da će se, za sada, vakcina primenjivati kod četiri vrste tumora - raka kože, nediferenciranog raka pluća, raka pankreasa i raka uvećanih limfnih čvorova. 

"Ove vrste raka su vrlo opasne, hemoterapija nije efikasna i teško se dolazi do hirurškog rešenja kod njih. Od septembra sledeće godine počeće klinička ispitivanja mRNA vakcine protiv raka", objašnjava naš sagovornik.

Kaže i da smo veoma blizu tome da vakcina bude odobrena za upotrebu. 

"Važno nam je da ne izaziva velike nuspojave. Ova vakcina smanjuje tumor i metastaze. Čovek više nikad ne može da oboli baš ovim vrstom tumora, recidiva nema. Vrlo smo blizu tome i ja bih hteo da svi shvate da smo sada u fazi registracije", istakao je on.

Lečenje pacijenata iz Srbije 

Od 1. septembra počeće klinička ispitivanja u koje će moći da se uključe i građani Srbije, napominje doktor. Naš sagovornik kaže i da bi Srbija mogla da bude među prvima koja bi dobila tu eventualnu vakcinu, odnosno vakcine, ako se klinička ispitivanja ispostave kao pozitivna.

"Svakako mislim to, kao što smo razgovarali sa Torlakom u vezi sa Sputnjik vakcinom protiv kovida. Ona je počela da se proizvodi u Torlaku, tako i ovde mislim da će u budućnosti moći da se proizvede takođe tamo. Za početak, vrlo je važno da pokažemo efikasnost te vakcine kod bolesnika - građana Rusije i normalno, mogli bi da dolaze pacijenti iz Srbije, pa i šire, iz drugih balkanskih zemalja, preko Srbije svakako, i da dobiju tu vakcinu da se leče. Svakako će Srbija biti uključena u ova ispitivanja, i sada aktivno učestvuje u radu na ovoj vakcini", zaključio je naš sagovornik.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)