Stalna radna grupa za bezbednost novinara: Formirano 55 predmeta u 2024, novinarke češće žrtve napada nego kolege
Stalna radna grupa za bezbednost novinara (SRG) održala je 18. decembra u Beogradu poslednji redovni (tromesečni) sastanak ove godine, na kome su razmatrani bezbednosni izazovi sa kojima su se medijski profesionalci suočavali u periodu od oktobra do decembra, kao i tokom cele 2024. godine.
Predstavnici Vrhovnog javnog tužilaštva informisali su članove SRG da je tokom oktobra i novembra formirano 11 novih predmeta vezanih za bezbednost novinara - tri u oktobru i osam u novembru. Od početka 2024. godine pa do 31. novembra, u svim javnim tužilaštvima u Srbiji formirano je ukupno 55 predmeta na štetu novinara. Tokom 2023. godine tužilaštvo je formiralo 76, a u 2022. i 2021. po 87 predmeta.
Redakcije koje su tokom ove godine, prema dostupnim podacima, bile najizloženije napadima su N1 sa 13 krivičnih prijava, zatim Nova S sa šest i nedeljnik Radar sa četiri. Od 44 pojedinačnih novinara koji su bili žrtve napada tokom ove godine, 19 je muškog (43,18 odsto), a 25 ženskog pola (56,82 odsto). Ovo je prva godina od kada tužilaštvo vodi bazu podataka da su novinarke u većem procentu žrtve napada i pretnji u odnosu na kolege novinare, navodi se u saopštenju.
Kada je reč o rešenim slučajevima, do kraja novembra ove godine doneta je prvostepena ili konačna odluka u 16 predmeta (29,09 odsto) od kojih: jedna osuđujuća presuda, jedan oportunitet, 11 službenih beleški da nema mesta pokretanju krivičnog postupka i u tri slučaja su krivične prijave odbačene. Preostalih 39 predmeta su u različitim istražnim i dokaznim fazama.
Konstatovano je uočavanje neujednačenosti dinamike napada na novinare tokom 2024. godine, te da je rast broja napada na novinare naročito primetan tokom događaja poput građanskih protesta i drugih vrsta javnih okupljanja.
Pored toga, članovi SRG su izrazili zabrinutost u vezi sa efikasnošću istraga za napade na novinare s obzirom da postoji veliki broj slučajeva iz ove godine (29 predmeta) u kojima je tužilaštvo, prema zakonom propisanoj proceduri, podnelo policiji zahtev za prikupljanje obaveštenja u konkretnim slučajevima, na koje još uvek nije odgovoreno.
SRG je detaljno razmatrala i pojedinačne slučajeve poput fizičkog napada na Vuka Cvijića, novinara nedeljnika Radar, pretnji Kristini Demeter Filipčev iz Bečejskog mozaika, kao i pretnji upućenih Slavko Ćuruvija fondaciji.
Kako se navodi u saopštenju, posebnu pažnju SRG je posvetila izveštaju organizacije Amnesti internešnal (Amnesty International) u kome se navodi da je Slaviši Milanovu, novinaru iz Dimitrovgrada, tokom informativnog razgovora u policiji otključan mobilni telefon bez njegovog znanja i da mu je instaliran softver koji omogućava praćenje i pristup njegovim privatnim podacima. U vezi sa tim, pomenut je i slučaj Ljubomira Stefanovića, novinara portala SlavijaInfo, koga su, po njegovim rečima, pripadnici Bezbednosno-informativne agencije priveli na informativan razgovor u vezi sa novinarskim radom.
"S obzirom na ozbiljnost navoda o neovlašćenom prisluškivanju, nadzoru i praćenju pojedinih novinara, SRG će pomno pratiti sve takve slučajeve i preduzeti dodatne mere kako bi se utvrdilo da li je došlo do izvršenja nekih krivičnih dela na štetu novinara i da li su poštovane zakonom propisane procedure", saopšteno je.
SRG, koja je osnovana u januaru 2017. godine, čine predstavnici Vrhovnog javnog tužilaštva (VJT), Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije (MUP), Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacije medija (AM),Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacije onlajn medija (AOM), kao i Misije OEBS-a u Srbiji u statusu posmatrača.
Napori Evropske federacije novinara ne prestaju, pogotovo kada su u pitanju ubistva medijskih radnika, a takvih slučajeva ima i u državama koje nisu u ratnim sukobima, kaže u intervjuu za Newsmax Balkans predsednica tog udruženja Maja Sever.
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je da je čitava oblast javnog informisanja u Srbiji izuzetno dinamična i da je Ministarstvo opredeljeno da kroz otvoren dijalog sa zainteresovanim medijskim partnerima radi na unapređenju te oblasti.
U saobraćajnoj nesreći u blizini Aleksandrovca nastradala je žena koja se nalazila u vozilu Zavoda za javno zdravlje Kruševac, koje je sletelo u reku, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U osnovnoj školi "Prečko" u Zagrebu tinejdžer (19) je nožem napao učiteljicu i još nekoliko đaka. Ministarka zdravlja potvrdila je da je sedmogodišnje dete preminulo, petoro teško povređenih učenika je van životne opasnosti, dok je učiteljica operisana. Napadač (19) je u stabilnom stanju.
Slavica Đukić Dejanović izjavila je da je Vlada Srbije usvojila predlog Ministarstva prosvete da zimski raspust za osnovce i srednjoškolce na nivou cele zemlje počne sedam dana ranije, odnosno 24. decembra, a koji će trajati do 20. januara.
Otac mladića (19) koji je poginuo dok je snimao Tik-tok izazov, Aleksandar Pupovac, upozorio je roditelje da obrate pažnju šta njihovo dete gleda na društvenim mrežama jer tu vrebaju velike opasnosti.
Viši sud u Novom Sadu produžio je pritvor osumnjičenima u istrazi o padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje je teško povređeno.
Udruženje penzionera Zemun okuplja sve ljude koji se osećaju živim i spremnim da se raduju svakodnevici, druženju, pesmi, učenju novih veština, spremnih na avanturu života, kaže za Newsmax Balkans predsednica Udruženja Biljana Kordić.
Odbor Skupštine Srbije za kulturu i informisanje utvrdio je listu kandidata koji ispunjavaju uslove za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), dok je organizacijama koje su predložile kandidate koji ne ispunjavaju uslove dat rok do 27. decembra da otklone nedostatke.
Mislim da većina Srba želi da vidi Srbiju kao deo Evropske unije, što SAD podržavaju, kao što i svuda u svetu podržavaju ljudska prava i slobodu medija, izjavio je američki ambasador Kristofer Hil i napomenuo da, kao strani diplomata, ne može da rešava specifična pitanja jedne zemlje.
Odbornička grupa Zeleno-levi front/Pokret slobodnih građana predala je Skupštini grada Beograda zahtev za smenu gradskog sekretara za investicije Luke Petrovića zbog napada na lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, objavila je šefica te odborničke grupe Natalija Stojmenović.
Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas optužio je Srpsku naprednu stranku (SNS) za napad na njega i na funkcionera te stranke Đorđa Aleksića.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da studenti koji ne žele da učestvuju u blokadama fakulteta imaju pravo da polažu ispite i naveo da očekuje da dekani i profesori razumeju i te studente.
Komentari (0)