Stalna radna grupa za bezbednost novinara: Formirano 55 predmeta u 2024, novinarke češće žrtve napada nego kolege
Stalna radna grupa za bezbednost novinara (SRG) održala je 18. decembra u Beogradu poslednji redovni (tromesečni) sastanak ove godine, na kome su razmatrani bezbednosni izazovi sa kojima su se medijski profesionalci suočavali u periodu od oktobra do decembra, kao i tokom cele 2024. godine.
Predstavnici Vrhovnog javnog tužilaštva informisali su članove SRG da je tokom oktobra i novembra formirano 11 novih predmeta vezanih za bezbednost novinara - tri u oktobru i osam u novembru. Od početka 2024. godine pa do 31. novembra, u svim javnim tužilaštvima u Srbiji formirano je ukupno 55 predmeta na štetu novinara. Tokom 2023. godine tužilaštvo je formiralo 76, a u 2022. i 2021. po 87 predmeta.
Redakcije koje su tokom ove godine, prema dostupnim podacima, bile najizloženije napadima su N1 sa 13 krivičnih prijava, zatim Nova S sa šest i nedeljnik Radar sa četiri. Od 44 pojedinačnih novinara koji su bili žrtve napada tokom ove godine, 19 je muškog (43,18 odsto), a 25 ženskog pola (56,82 odsto). Ovo je prva godina od kada tužilaštvo vodi bazu podataka da su novinarke u većem procentu žrtve napada i pretnji u odnosu na kolege novinare, navodi se u saopštenju.
Kada je reč o rešenim slučajevima, do kraja novembra ove godine doneta je prvostepena ili konačna odluka u 16 predmeta (29,09 odsto) od kojih: jedna osuđujuća presuda, jedan oportunitet, 11 službenih beleški da nema mesta pokretanju krivičnog postupka i u tri slučaja su krivične prijave odbačene. Preostalih 39 predmeta su u različitim istražnim i dokaznim fazama.
Konstatovano je uočavanje neujednačenosti dinamike napada na novinare tokom 2024. godine, te da je rast broja napada na novinare naročito primetan tokom događaja poput građanskih protesta i drugih vrsta javnih okupljanja.
Pored toga, članovi SRG su izrazili zabrinutost u vezi sa efikasnošću istraga za napade na novinare s obzirom da postoji veliki broj slučajeva iz ove godine (29 predmeta) u kojima je tužilaštvo, prema zakonom propisanoj proceduri, podnelo policiji zahtev za prikupljanje obaveštenja u konkretnim slučajevima, na koje još uvek nije odgovoreno.
SRG je detaljno razmatrala i pojedinačne slučajeve poput fizičkog napada na Vuka Cvijića, novinara nedeljnika Radar, pretnji Kristini Demeter Filipčev iz Bečejskog mozaika, kao i pretnji upućenih Slavko Ćuruvija fondaciji.
Kako se navodi u saopštenju, posebnu pažnju SRG je posvetila izveštaju organizacije Amnesti internešnal (Amnesty International) u kome se navodi da je Slaviši Milanovu, novinaru iz Dimitrovgrada, tokom informativnog razgovora u policiji otključan mobilni telefon bez njegovog znanja i da mu je instaliran softver koji omogućava praćenje i pristup njegovim privatnim podacima. U vezi sa tim, pomenut je i slučaj Ljubomira Stefanovića, novinara portala SlavijaInfo, koga su, po njegovim rečima, pripadnici Bezbednosno-informativne agencije priveli na informativan razgovor u vezi sa novinarskim radom.
"S obzirom na ozbiljnost navoda o neovlašćenom prisluškivanju, nadzoru i praćenju pojedinih novinara, SRG će pomno pratiti sve takve slučajeve i preduzeti dodatne mere kako bi se utvrdilo da li je došlo do izvršenja nekih krivičnih dela na štetu novinara i da li su poštovane zakonom propisane procedure", saopšteno je.
SRG, koja je osnovana u januaru 2017. godine, čine predstavnici Vrhovnog javnog tužilaštva (VJT), Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije (MUP), Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacije medija (AM),Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacije onlajn medija (AOM), kao i Misije OEBS-a u Srbiji u statusu posmatrača.
Napori Evropske federacije novinara ne prestaju, pogotovo kada su u pitanju ubistva medijskih radnika, a takvih slučajeva ima i u državama koje nisu u ratnim sukobima, kaže u intervjuu za Newsmax Balkans predsednica tog udruženja Maja Sever.
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je da je čitava oblast javnog informisanja u Srbiji izuzetno dinamična i da je Ministarstvo opredeljeno da kroz otvoren dijalog sa zainteresovanim medijskim partnerima radi na unapređenju te oblasti.
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRIČE PRIRODE ( R )
noćni program
dokumentarni
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
noćni program
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
noćni program
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Slušamo „glas naroda“ koji će imati pravo da „traži reč“. Vikend koji ne odmara, već ima cilj da pronađe odgovore za celu porodicu.
U akciji suzbijanja nelegalne gradnje uhapšeno je šest osoba, za koje postoji osnovana sumnja da su izgradili četiri stambena objekta na Ledinama u Beogradu, bez prethodno izdate građevinske dozvole.
Poslanica "Saveza Sara Vagenkneht" u nemačkom Bundestagu Žaklin Nastić optužila je Alternativu za Nemačku (AfD) da "patnju i nepravdu koja je učinjena Srbiji" zloupotrebljava u jeftine predizborne svrhe kako bi dobila glasove Srba iz dijaspore.
Pripadnici MUP, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata. Pripadnici UKP-a su po nalogu VJT u Beogradu priveli i Novaka Stajića, njegovog brata. U toku je hapšenje i više investitora.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata i protivpravno prisvojio 6,5 miliona evra, izjavio je glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović.
U Srbiji će na jugozapadu, jugu i istoku Srbije, u jutarnjim satima biti moguć jak mraz, u nižim predelima sa vrednostima minimalne temperature mestimično ispod minus 10, a na planinama lokalno i ispod minus 15 stepeni, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Crkva Hrista Spasa u Cernici u Kosovskom Pomoravlju bila je meta pljačke tokom noći, nakon što su nepoznati počinioci ukrali materijal potreban za održavanje crkve, kao i novac.
Pred Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušano je osmoro osumnjičenih u vezi sa nezakonitim legalizacijama objekata i prikrivanjem nelegalno stečene imovine, među kojima su Nemanja Stajić i njegov tadašnji zamenik Jovan Kovačević.
U Srbiji je tokom prošle godine rođeno 60.313 beba, što je 500 manje nego prethodne godine. To je istorijski minimum, kažu u Republičkom zavodu za statistiku i upozoravaju da svake godine postajemo sve starije društvo.
Više javno tužilaštvo u Nišu saopštilo je da je naložilo Ministarstvu unutrašnjih poslova da bivšoj gradonačelnici Niša Dragani Sotirovski odredi pritvor do 48 sati, zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja.
Šta će biti sa ovom školskom godinom? Dok se sve više priča o tome da se bližimo crvenoj liniji kada više neće biti moguće da se nadoknadi propušteno, nastavnici u obustavi poručuju - nećemo ni nadoknaditi ukoliko ne dobijemo plate.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović je komentarišući hapšenje prethodne gradonačelnice Dragane Sotirovski, izjavio da uvek daje punu podršku borbi protiv korupcije koju je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić i generalno borbi protiv korupcije.
Komentari (0)