"Maligna bolest koja se može sprečiti": U Srbiji godišnje od raka grlića materice umre 459 žena

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je, povodom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice koja se obeležava od 20. do 26. januara, da se u proseku u Srbiji svake godine registruju 1.163 novoobolele žene, a život izgubi 459.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

16.01.2025. 18:53

"Maligna bolest koja se može sprečiti": U Srbiji godišnje od raka grlića materice umre 459 žena

Prema poslednjim podacima Registra za rak, karcinom grlića materica češće se javlja u uzrastu od 35. godine, ali najviše uzrasno-specifične stope obolevanja su od 50. do 59. godine, dok u slučaju umiranja, registrovane stope mortaliteta proporcionalno rastu počev od 45. godine i najviše su od 70 do 75 i više godina, objavio je Batut na svom sajtu.

Takođe, u periodu od 2008. do 2022. godine broj obolelih žena od raka grlića materice u Srbiji se nije bitnije promenio, ali se broj umrlih žena smanjio za 20,2 odsto, a razlozi za to mogu biti bolja informisanost žena, pravovremeni odlasci na pregled i činjenica da ako se rak otkrije na vreme može se primeniti adekvatna terapija.

Prioritet skrining

Svetska zdravstvena organizacija kao prioritet preporučuje sveobuhvatni pristup ovoj bolesti, a to je skrining odnosno rano otkrivanje i lečenje svih formi premalignih i malignih promena, vakcinaciju protiv humanog papiloma virusa (HPV) i palijativno zbrinjavanje žena koje boluju od ove bolesti u smislu aktivne brige koja podrazumeva kontrolu simptoma, psihološku i socijalnu podršku.

Prema podacima koje Batut poseduje, HPV vakcina u preko 90 odsto slučajeva sprečava nastanak ove vrste karcinoma, a Srbija se ubraja među 140 zemalja sveta u kojima je uvedena ova vakcina koja se sprovodi o trošku države.

Testovi za rano otkrivanje bolesti

U ranom otkrivanju raka grlića materice može se koristiti Papanikolau (PAP) test i HPV test.

Batut podseća da je u toku akcija besplatnog preventivnog testiranja istovremenom primenom HPV i PAPA testa za 10.000 žena, starosti od 30 do 65 godina, sa teritorije Beograda i Niša.

Navedene preventivne preglede – testiranje u okviru "Skrininga raka grlića materice – istovremenom primenom HPV testa i citologije", organizuje Batut, uz podršku Ministarstva zdravlja, Republičke stručne komisije za ginekologiju i akušerstvo, Srpskog lekarskog društva – Sekcije za ginekologiju i akušerstvo i Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA).

Preventivni pregledi se obavljaju u službi za zdravstvenu zaštitu žena, u Domu zdravlja Niš i u Beogradu u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika "Železnice Srbije" i u prostorijama Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", a namenjeno je ženama starosne dobi od 30 do 65 godina.

Obeležavanje Evropske nedelje prevencije

Osim toga, Batut i Kancelarija za skrinig raka u saradnji sa mrežom instituta i zavoda za javno zdravlje, zajedno sa profesionalnim udruženjima, ekspertima, kao i organizacijama civilnog društva, obeležiće Evropsku nedelju prevencije raka grlića materice organizovanjem različitih edukativno-promotivnih aktivnosti u lokalnoj zajednici.

Evropska nedelja prevencije raka grlića materice obeležava se u cilju unapređenja stavova i informisanja o tom tipu raka i o načinima prevencije, dok je osnovna poruka da je ovaj karcinom maligna bolest koja se može sprečiti.

Rak grlića materice je prepoznat kao ozbiljan javnozdravstveni izazov u Srbiji, a na osnovu procenjenih stopa obolevanja i umiranja od raka grlića materice, Evropskog informacionog sistema (ECIS), Srbija se i dalje nalazi u grupi zemalja sa visokim stopama obolevanja i umiranja u Evropi, tokom 2022. godine bio je četvrti po učestalosti maligni tumor u obolevanju i šesti po učestalosti u umiranju među ženama u Srbiji.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)