(VIDEO) Rasprava profesora: Jovanović tvrdi da blokade afirmišu univerzitet, Vuletića sramota što prima platu, a ne radi
Profesor Pravnog fakulteta Miodrag Jovanović smatra da su blokade fakulteta najbolje što je moglo da se dogodi za afirmaciju univerziteta, dok profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić ocenjuje da studenti ne vode računa o sopstvenim interesima i da je pitanje dugoročnih posledica po njih.
Vuletić smatra da je u slučaju blokade fakulteta pitanje dugoročnijih posledica.
"Čini se da studenti uprkos svemu ovome jednostavno ne vode računa o sopstvenim interesima, ne vode računa o tome šta će i kako će biti, nego jednostavno čekaju da se nešto dogodi, da neko drugi te probleme reši. Sledeće godine pretpostavljam da će mnogi roditelji i studenti razmišljati o tome koji će fakultet upisati, a ja se opet nadam da neće doći do toga da se ova godina izgubi", ocenio je profesor Filozofskog fakulteta u jutarnjem programu "Otvori oči".
Stomatološka komora Srbije podržala je zahteve studenata stomatoloških fakulteta u Srbiji kao budućih kolega i članova, iskazujući solidarnost u borbi za ostvarivanje pozitivnih promena. Podršku studentima pružio je i Savez farmaceutskih udruženja Srbije.
Studenti u blokadi uputili su pismo sindikatima prosvetnih radnika, radnicima u Pošti Srbije i radnicima Elektroprivrede u kojem su zahvalili na dosadašnjoj podršci i pozvali ih da budu hrabri i stupe u štrajk.
Jovanović je naveo da su studenti u blokadama fakulteta zapravo pokazali najviši stepen racionalnosti, a da su oni koji je ne pokazuju nosioci vlasti, odnosno vlada, predsednik i oni koji zapravo treba da odgovore na zahteve koji su postavljeni.
"Što se tiče brige za upis budućih studenata, ja sam siguran da će ih biti više no ikad. Ako pogledate srednjoškolce koji ponosno ističu: 'Ja ću biti student', dakle, ja nemam nikakvu bojazan. Ovo je najbolje nešto što je moglo da se dogodi za afirmaciju univerziteta, za afirmaciju kritičkog mišljenja, i onoga što je bit studenta i akademika, a ne nekoga ko je, samo zatvoren u četiri zida i koji bistri svoj udžbenik kao da se ništa oko njega ne dešava", ukazao je profesor Pravnog fakulteta.
"Fakulteti obavezni da godinu okončaju u regularnim okvirima"
Prema njegovim rečima, fakulteti su sa svoje strane i te kako obavezni da učine sve da bi omogućili da se godine završe i okončaju u što je moguće regularnjiim okvirima.
"Rekao sam na sednici nastavno-naučnog veća da mi svi moramo biti spremni da radimo i juli i avgust, ako je to potrebno da bi se sve što je propušteno nadoknadilo. Dakle, niko nema nameru da se okoristi preko leđa studenata koji su se žrtvovali za opšte dobro ove države", istakao je Jovanović.
"Nastavnici ne rade, a primaju redovno platu"
Vuletić nije želeo da ulazi u to ko stoji iza studenata, ali je ocenio da fakulteti postoje i tako su ustrojeni da su pre svega nastavnici ti koji od toga imaju koristi.
"Mi kao nastavnici, evo i na ovom protestu, primamo redovno platu. Mene je pomalo i sramota, moram reći tako, ali u redu", rekao je profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Na pitanje zašto ga je sramota, Vuletić je istakao da je to zato što ne ide na posao, a prima platu.
"S druge strane, studenti koji nose sve ovo o čemu govorimo, koji se bore za te, kako kolega reče, više ne znam ja kakve društvene ciljeve, oni faktički gube ono što je neka vrsta njihove plate, njihove nagrade, a to je polaganje ispita", ukazao je Vuletić.
Gostovanje profesora Pravnog fakulteta Miodraga Jovanovića i profesora Filozofskog fakulteta Vladimira Vuletića pogledajte u videu:
Roditelji i bivši učenici Osnovne škole "Jovan Dučić" i Desete gimnazije "Mihajlo Pupin" okupili su se ispred tih škola na Novom Beogradu kako bi dočekali prosvetnu inspekciju i time pružili podršku kolektivu obrazovnih ustanova koje su u obustavi rada. Inspekcijski nadzor nije obavljen.
Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije (AKS) Vladimir Terzić smatra da obustava rada advokata ukazuje na opšti poremećaj u društvu, dok njegov kolega advokat Aleksandar Cvejić tvrdi da to ne može biti razlog štrajka, jer, prema njegovom mišljenju, ide isključivo na štetu klijenata.
Viši sud u Beogradu osudio je bivšu državnu sekretarku MUP-a Dijanu Hrkalović na kaznu zatvora od 16 meseci jer je iskorišćavanjem svog položaja u MUP-u kočila istrage i procesuiranje kriminalaca. Drugooptuženi Dejan Milenković je oslobođen, a Milorad Šušnjić je dobio kaznu zatvora od godinu dana.
Advokat Goran Petronijević izjavio je za Newsmax Balkans da je tužilaštvo u slučaju pada nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu "neverovatno ekspresno radilo", ocenjujući da je bilo i propusta odnosno da je istragom moralo biti obuhvaćeno još osoba.
Premijer Miloš Vučević izjavio je da bi organizovanje generalnog strajka, koji je najavljen za petak, 24. januar, bilo neodgovorno prema građanima Srbije i dodao da ne razume da neko može da navija da se zaustavi život u Srbiji.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da su opštinski, gradski, pokrajinski i republički prosvetni inspektori izvršili nadzor u 84 osnovne i srednje škole u kojima je rad blokiran i da se inspekcijski nadzor nastavlja u školama u kojima deo nastavnika blokira nastavu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Davosu da bi voleo da se reši sukob u Ukrajini, ali da nije siguran da je to lako postići, kao i da ako američki predsednik Donald Tramp uspe u tome, onda mu, kako kaže, treba podići spomenik.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv tri odgovorne osobe Doma za smeštaj starih i odraslih lica "Ivanović" u Barajevu, zbog sumnje da nisu poštovali propise kojima se zabranjuje pušenje u prostorijama ustanova socijalne zaštite, usled čega je izbio požar u tom objektu.
Profesor Elektrotehničkog fakulteta Dražen Drašković izjavio je da su na tom fakutetu, koji je u štrajku, spremni i "na smanjenje plata i sve ostalo", čime im prete iz vlasti, da bi bilo ispunjeno ono što traže studenti.
Grupa roditelja učenika Osnovne škole "Sveti Sava" upozorila je da je zbog vidljivih oštećenja zabrinuta za bezbednost učenika te škole, navodeći da je problem i neadekvatna i neorganizovana komunikcija uprave sa roditeljima o pitanjima koja se direktno tiču bezbednosti dece i zaposlenih.
Ministarska pravde Maja Popović ukazala je na to da je u poslednje vreme veoma čest neprimereni pritisak na rad tužilaštva i sudova, te da se nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici dogodio čak i jedan fizički napad na sudiju, a da je najviše napadano Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Učenici Pete beogradske gimnazije, Matematičke i Gimnazije "Sveti Sava" blokirali su na 23 minuta raskrsnicu ulica Kralja Milana i Kneza Miloša, odajući počast nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i u Domu za stare "Ivanović" u beogradskoj opštini Barajevo.
Viši sud u Beogradu osudio je bivšu državnu sekretarku MUP-a Dijanu Hrkalović na kaznu zatvora od 16 meseci jer je iskorišćavanjem svog položaja u MUP-u kočila istrage i procesuiranje kriminalaca. Drugooptuženi Dejan Milenković je oslobođen, a Milorad Šušnjić je dobio kaznu zatvora od godinu dana.
Komentari (0)