Pažnja, snima se: Kako funkcionišu nove kamere za automatsku kontrolu brzine
Sistem za automatsku detekciju prekršaja počeo je sa radom na četiri lokacije u Beogradu – na ukrštanju Brankovog mosta i Bulevara Nikole Tesle, na uglu Bulevara Nikole Tesle i Ulice Ušće, na raskrsnici ulica Jurija Gagarina i Antifašističke borbe, kao i na Bulevaru kralja Aleksandra kod Đerma.
Foto: Newsmax BalkansSaobraćajne kamere na Brankovom mostu u Beogradu
Zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Bojan Radovanović rekao je za Newsmax Balkans da će primena tog sistema značiti veću bezbednost za sve učesnike u saobraćaju, unapređenje bezbednosti saobraćaja, a posebno da će imati preventivno dejstvo na potencijalne počionioce saobraćajnih prekršaja.
"Savremeni alati i savremena tehnologija su neizostavni činioci kada je u pitanju bezbednost građana, a samim tim i bezbednost saobraćaja na putevima. Saobraćajna policija se strateški opredelila da implementira nove tehnologije i nove sisteme u kontorli saobraćaja", rekao je Radovanović, dodajući da je ubeđen da se na taj način ispunjava jedan od glavnih ciljeva, a to je da imamo zakonitu, profesionalnu, kadrovski osposobljenu i tehnički opremljenu saobraćajnu policiju koja može da odgovori na sve bezbednosne izazove.
Radovanović napominje da su sve njegove kolege bile veoma vredne i da su u obradi svi prekršaji koji su detektovani u obradi.
"Izdvojio bih samo one ekstremne, a to je da trenutno za poslednjih 24 sata imamo i pet prekršaja čije prekoračenje ide iznad 30 kilometara na čas u odnosu na dozvoljeno ograničenje. Podsetio bih da je na sve četiri lokacije ograničenje brzine 50 kilometara na čas", napomenuo je Radovanović i dodao da su u jednom slučaju na Brankovom mostu detektovali brzinu od 90 kilometara na sat.
Savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Ilić istakao je u razgovoru za za Newsmax Balkans da su sistemi za automatsku detekciju prepoznati u svetu kao bitan faktor odvraćanja učesnika u saobraćaju od činjenja prekršaja.
"Kod nas se koriste svi savremeni alati poput veštačke inteligencije, inteligentnih transportnih sistema, kao i kamera za automatsku detekciju prekršaja kako bismo sve učesnike u saobraćaju odvratili od kršenja propisa i uveli u tokove kako bi se bezbedno ponašali u saobraćaju", naglasio je Ilić.
Lokacije za kamere izabrane na osnovu analiza prekršaja i rizika
Analizom prekoračenja brzine, prekršaja i rizika došlo se do zaključka da upravo kamere treba postaviti na datim lokacijama.
"Agencija za bezbednost saobraćaja u saradnji sa policijom svakodnevno radi na analizi podataka, na osnovu kojih se usmerava rad saobraćajnih patrola, edukacije, ali i postavljanje kamera. Najčešći prekršaji su prolazak na crveno svetlo, najviše u prvoj i drugoj sekundi, a što se tiče prekorčenja brzine, to su prekoračenja koja su minimalna do deset kilometara na čas, a zatim i do 30 kilometara na čas. Istraživanjima je takođe dokazano da je razlika između brzine od 50 i od 60 kilometara na čas velika. Prilikom udara u pešaka kada se krećete brzinom od 50 kilometara na čas – verovatnoća preživljavanja je 80 odsto, dok je kod kretanja brzionom od 60 kilometara na čas, obrnuto, verovatnoća smrtnog ishoda je 80 odsto", upozorava Ilić.
Kako kaže, kamere za automatsku detekciju prekršaja menjaju veliki broj saobraćajnih policajaca, smanjuju troškove i mogućnost određenih grešaka, ali i povećavaju izvesnost kažnjavanja jer se svi podaci obrađuju automatski.
Ilić naglašava da je Agencija za bezbednost saobraćaja u saradnji sa MUP Srbije već najavljivivala savremene sisteme u kontroli saobraćaja i da će u budućnosti biti još novih sistema.
"Možemo da najavimo da će u narednom periodu, s obzirom na to da se savremena tehnika brzo usavršava, biti i detekcije drugih prekršaja poput nevezivanja pojasa, korišćenja mobilnih telefona, nekorišćenja pojaseva na zadnjem sedištu. Cilj ovakve kontrole jeste da se vozači uvedu u bezbedno ponašanje, da postoji izvesnost otkrivanja prekršaja i svakao efikasnost u sprovođenju zakona, odnosno kažnjavanja", zaključuje Ilić.
Nakon što su putnici u autobusima na liniji Lazarevac Beograd nedavno bili više puta isprepadani zbog požara u vozilima, agonija sa putovanjem na ovoj relaciji se nastavlja.
Posle kraće bolesti, u 64. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma.
Politikolog Zoran Milosavljević rekao je da nesreća u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 15 osoba, pokazuje da je potrebno da u Srbiji jačaju institucije koje deluju odmah. Advokat Nenad Konstantinović dodao je da je tužilaštvo reagovalo na vreme, izbeglo bi se uznemirenje javnosti.
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor Goranu Vesiću i za još devetoro uhapšenih do 30 dana zbog nesreće u Novom Sadu. Kućni pritvor određen je Jeleni Tanasković i Aniti Dimoski.
Direktor službe za pripravnosti u vanrednim situacijama pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Finske Jusi Korhonen za Newsmax Balkans kaže da nema mesta panici zbog deljenja novog vodiča Pripreme za incidente i krize, namenjenog celokupnoj populaciji.
Poslanice Stranke slobode i pravde Marinika Tepić i Mila Popović probile se u nedelju ujutro kordon policije na Starom savskom mostu kako bi došle do dela na kojem se izvode radovi. Aktivisti opozicionih stranaka i inicijative "Most ostaje" došli su na most da bi "sprečili rušenje".
Vlada Srbije je još u petak, 22. novembra ukinula imunitet ministru građevinarstva u ostavci Goranu Vesiću, nakon čega mu je određen pritvor, potvrđeno je Tanjugu u Vladi.
Nastavljaju se dani u kojima magla otežava vožnju, sada i temperature oko nultog podeljka dodatno stvaraju teže uslove, a zbog mraza prisutna je opasnost od proklizavanja vozila, pa zato ne treba žuriti, već smanjiti brzinu i povećati odstojanje, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Miran Pogačar iz pokreta "Bravo" objavio je na društvenoj mreži Iks zahtev Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu, kojim se od Vlade Srbije traži da se ukine imunitet Goranu Vesiću, ministru građevine, saobraćaja i infrastrukture koji je podneo ostavku 5. novembra.
Predsednik Privremenog organa Kosovska Mitrovica Ivan Zaporožac saslušan je u subotu u policiji u severnom delu Kosovske Mitrovice zbog mirne šetnje koja je održana povodom Svetskog dana deteta.
Dogovor je da se u ovom trenutku stopira Zdravitas, a da se u međuvremenu pripremi javnost, da Ministarstvo prosvete pripremi prezentaciju Društvu nastavnika fizičkog i Savezu učitelja i da se roditelji upoznaju sa njegovom suštinom, rekla je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić.
Komentari (0)