(VIDEO) "Natalitet u Srbiji na istorijskom minimumu": Tokom prošle godine rođeno 500 beba manje nego lani

U Srbiji je tokom prošle godine rođeno 60.313 beba, što je 500 manje nego prethodne godine. To je istorijski minimum, kažu u Republičkom zavodu za statistiku i upozoravaju da svake godine postajemo sve starije društvo.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

21.02.2025. 21:14

(VIDEO) "Natalitet u Srbiji na istorijskom minimumu": Tokom prošle godine rođeno 500 beba manje nego lani

Prvi plač beba čuo se svega 60.000 puta tokom protekle godine. Međutim, nije uvek bilo tako, pamti Srbija i bejbi bum (baby boom) period, 1950. godine kada je na svet došlo više od 150.000 beba.

To, međutim, nije bilo dugog daha. Već 1980. ta cifra je pala ispod 100.000, i od tada nije bilo porasta. 

Dok čekamo da se u životu poslože kockice, biološki sat žena otkucava.

Biološki sat otkucava

"Ono najvažnije na šta stalno apelujem kada su žene i rađanje u pitanju jeste jedan prirodni ograničavajući faktor, a to je biološki sat, koji često istekne. To se dešava ili zbog ekonomske situacije ili životnih stavova", naveo je za Newsmax Balkans ginekolog Vanja Milošević.

Jedan od faktora svakako jeste i to što se starosna granica žena koje postaju majke pomerila bliže 35. godini nego tridesetoj. 

Došlo je do promene društvenih vrednosti, stavova i položaja žena, gde i pored populacionih politika, rezultati izostaju. 

"Od porođaja napraviti bajku"

Milošević kaže da finansijski aspekt jeste dobrodošao, ali ne i dovoljan.

Naš sagovornik dodaje da period pre porođaja, sam porođaj, ali i period posle treba da bude kao bajka.

"Finansijski momenat je najmanje bitan. On je važan, ali zamislite u kako teškim ekonomskim situacijama su živele naše bake i majke, pa to nije ograničavalo njihov materinski instinkt. Stanovišta sam da u takvim stvarima treba i mediji da odigraju odlučujuću ulogu. Treba da se resetujemo i vratimo na ono što u suštini jesmo i da taj biološki sat, koji je vrlo važan, ispratimo", naveo je Milošević.

Dodao je i to da odlazak kod lekara, posebno kad su trudnice u pitanju, ne treba da bude misaona imenica.

"Svi pregledi koji su vezani za trudnice treba da budu besplatni i da od porođaja napravimo bajku", istakao je ginekolog.

Pronatalitetne mere

Gordana Bjelobrk i z Republičkog zavoda za statistiku istakla je da neke zemlje već više od 100 godina sprovode pronatalitetne mere.

"Neke zemlje već više od 100 godina sprovode pronatalitetne mere, kao na primer Francuska, pa jedva uspevaju da ostvare pozitivan prirodni priraštaj. Mere se razlikuju po državama. Postoje neke konkretne mere koje su definisane u našoj strategiji podsticanja rađenja, odnose se na snižavanje ekonomske cene podizanja deteta, tako da su ove mere dobrodošle ne samo kada se dete rodi, nego u celom periodu njegovog odrastanja", izjavila je Bjelobrk.

Dodala je i to da su mere usmerene na subvenciju kredita mladim bračnim parovima sa decom, pa da postoji mogućnost da se prosto brže otplaćuje taj kredit ukoliko se rađa veći broj dece.

Pad nataliteta jedan je od najozbiljnijih demografskih problema sa kojim se zemlja suočava poslednjih decenija, što se beleži i u regionu i Evropi.

Sve to utiče na starosnu strukturu stanovništva, što u krajnjem narušava stabilnost države, a sa sobom nosi i ekonomske posledice. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)