Đaci između četiri vatre, kako protesti utiču na njih: "Škola važan deo odrastanja, nestabilnosti dovode do zbunjenosti"
I dalje se situacija po pitanju održavanja nastave razlikuje od učionice do učionice. Dok roditelji, nastavnici, direktori i Ministarstvo drže svako svoju stranu, između četiri vatre nalaze se oni najslabiji - deca.
U pojedinim osnovnim i srednjim školama učenici od početka drugog polugodišta ne pohađaju nastavu.
Ministarstvo prosvete pozvalo je sve nastavnike, učenike i roditelje da se vrate nastavi. Ističu da prekid obrazovno-vaspitnog procesa može imati dugoročne negativne posledice po znanja i kompetencije učenika.
Psiholozi kažu da ova destabilizacija može da izazove nesigurnost kod dece.
Ministarstvo prosvete uputilo je dopis svim osnovnim i srednjim školama u kome se precizira na koji način će biti obračunate zarade za februar 2025. godine.
"Kada govorimo o onima koji treba da upišu srednju školu ili se pripremaju za fakultet, njima je to stres i ovako i onako i bez ovog haosa. Zamislite kada im izmaknete i tu jednu sigurnost da idu u školu, pripremaju se i sada nema ničega. I mi odrasli se poljuljamo, a kamoli deca", istakla je za Newsmax Balkans psihološkinja Snežana Anđelić.
Dodala je i to da su deca zaštićena Konvencijom Ujedinjenih nacija (UN) o pravima deteta da ih niko nikada ne bi koristio u bilo koje političke i verske svrhe.
"Da bi kao deca imala sigurnost, stabilnost i sigurno detinjstvo", napomenula je psihološkinja.
Anđelić je istakla da su odrasli odgovorni za decu i za to da im obezbede stabilnu budućnost i okruženje.
Dodala je da je škola važan deo odrastanja, a da ove nestabilnosti mogu da dovedu do zbunjenosti.
"Sve se može nadoknaditi"
Međutim, građani nemaju takvo mišljenje.
"Slažemo se s obustavom, dajemo podršku. Moj sin nije otišao jutros u školu. Cela škola je izglasala obustavu, tako da mislim da treba svi da ispoštujemo", naveo je jedan građanin.
Građani smatraju da se borba vodi za više ciljeve i iz tog razloga podržavaju i proteste i studentsku blokadu.
"Smatram da nekoliko meseci gore-dole, neće značajno uticati, jer je poenta pravna država. Mislim da nije problem što ne pohađaju nastavu, sve se može nadoknaditi", naveo je građanin.
"Lavina agresije sa obe strane"
Pedagoškinja Ana Etinski napomenula je da je najveći problem u komunikaciji između odraslih, što u ovoj situaciji ima najviše uticaja na decu.
"Sama nastava i gradivo, koliko god da se priča da ne može da se nadoknadi, ja pripadam generaciji koja je skoro sve vreme bila u štrajkovima i nije se išlo u školu, pa smo nadoknadili i završili škole i fakultete. Mislim da je tu manja šteta nego u ovom smislu primera, odnosa i tenzije koja može da se seče makazama. Ne sviđa mi se to što je na taj način agresivan nastup. Decu je lako pokrenuti na to", navela je Atinski.
Dodala je i to da joj smeta što su pokrenuti lavinom agresije, koja se oseća sa obe strane.
Prethodni put se u školu nije išlo zbog pandemije virusa korona, ali je nastava bila organizovana putem interneta i to upitnog kvaliteta.
Nije se išlo ni za vreme bombardovanja. Sada je situacija drugačija, jer nije ista za svako dete.
Svaki fakultet ima plan za nadoknadu nastave čim se završe blokade fakulteta, a s tim u skladu i sprovođenje ispitnih rokova kako akademska godina ne bi bila izgubljena, poručuju dekani Ekonomskog i Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Roditelji učenika OŠ "Mihajlo Pupin" u zemunskom naselju Nova Galenika održali su skup podrške nastavnicima koji su u petak odlučili da ove nedelje potpuno obustave rad.
Advokat Žarko Mićin, odbornik sa izborne liste "Aleksandar Vučić - Novi Sad sutra", izabran je za gradonačelnika Novog Sada. Opozicija je pozvala građane na protest ispred Skupštine grada, građani koje je policija potisnula sa ulaza, gađali su ih jajima, brašnom, jogurtom...
Sindikat "Centar – GSP Beograd" apelovao je na gradskog sekretara za saobraćaj da se hitno promeni režim rada semafora koji su pušteni u rad u nedelju na Autokomandi i da se što pre dođe do rešenja kojim će tramvaji imati prednost.
U Srbiji će biti malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a od sredine dana sledi jače naoblačenje sa zapada koje će u zapadnoj polovini zemlje usloviti mestimično kišu, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Studenti koji iz Čačka, Užica i Kraljeva idu pešice ka Nišu, gde se 1. marta održava studentski protest, stigli su u Trstenik, gde su ih dočekali kolege, srednjoškolci i građani.
Više od dve hiljade ljudi u Srbiji čeka na transplantaciju nekog organa, a najveći broj je onih koji čekaju na transplantaciju bubrega. Iz godine u godinu, donora je sve manje, a sve više onih koji čekaju da im jedan poziv promeni život.
Osnovni sud u Novom Sadu odbio je predlog Tužilaštva da se opozicionom poslaniku u vojvođanskom parlamentu Predragu Dragojeviću odredi pritvor do 30 dana, rekao je FoNetu njegov advokat Borislav Prica.
U prošloj godini registrovano je 19 žrtava femicida u Srbiji, dok svaka druga trpi psihičko zlostavljanje u porodici. U odnosu na pretprošlu, to je za sedam žrtava manje, ali to ne znači da je borba protiv femicida u Srbiji efikasna.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković govorio je sa saradnicima u sedištu Ujedinjenih nacija (UN) u Ženevi o nepodnošljivim uslovima za život Srba na KiM, s posebnim osvrtom na teško ugrožavanje elementarnih ljudskih prava našeg naroda na KiM.
Više javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je određivanje pritvora za sve uhapšene zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, kada je poginulo 15 osoba.
Kosovska policija, odnosno Sektor za istraživanje ratnih zločina, privela je na prelazu Jarinje D. R, osumnjičenog da je počinilo ratni zločin protiv civilnog stanovništva tokom rata na Kosovu.
Komentari (0)