Đaci između četiri vatre, kako protesti utiču na njih: "Škola važan deo odrastanja, nestabilnosti dovode do zbunjenosti"

I dalje se situacija po pitanju održavanja nastave razlikuje od učionice do učionice. Dok roditelji, nastavnici, direktori i Ministarstvo drže svako svoju stranu, između četiri vatre nalaze se oni najslabiji - deca.

Autor:  

Natalija Dojčinović

|  

25.02.2025. 20:13

Đaci između četiri vatre, kako protesti utiču na njih: "Škola važan deo odrastanja, nestabilnosti dovode do zbunjenosti"

U pojedinim osnovnim i srednjim školama učenici od početka drugog polugodišta ne pohađaju nastavu.

Ministarstvo prosvete pozvalo je sve nastavnike, učenike i roditelje da se vrate nastavi. Ističu da prekid obrazovno-vaspitnog procesa može imati dugoročne negativne posledice po znanja i kompetencije učenika.

Psiholozi kažu da ova destabilizacija može da izazove nesigurnost kod dece.

"Kada govorimo o onima koji treba da upišu srednju školu ili se pripremaju za fakultet, njima je to stres i ovako i onako i bez ovog haosa. Zamislite kada im izmaknete i tu jednu sigurnost da idu u školu, pripremaju se i sada nema ničega. I mi odrasli se poljuljamo, a kamoli deca", istakla je za Newsmax Balkans psihološkinja Snežana Anđelić.

Dodala je i to da su deca zaštićena Konvencijom Ujedinjenih nacija (UN) o pravima deteta da ih niko nikada ne bi koristio u bilo koje političke i verske svrhe.

"Da bi kao deca imala sigurnost, stabilnost i sigurno detinjstvo", napomenula je psihološkinja.

Anđelić je istakla da su odrasli odgovorni za decu i za to da im obezbede stabilnu budućnost i okruženje.

Dodala je da je škola važan deo odrastanja, a da ove nestabilnosti mogu da dovedu do zbunjenosti.

"Sve se može nadoknaditi"

Međutim, građani nemaju takvo mišljenje.

"Slažemo se s obustavom, dajemo podršku. Moj sin nije otišao jutros u školu. Cela škola je izglasala obustavu, tako da mislim da treba svi da ispoštujemo", naveo je jedan građanin.

Građani smatraju da se borba vodi za više ciljeve i iz tog razloga podržavaju i proteste i studentsku blokadu.

"Smatram da nekoliko meseci gore-dole, neće značajno uticati, jer je poenta pravna država. Mislim da nije problem što ne pohađaju nastavu, sve se može nadoknaditi", naveo je građanin. 

"Lavina agresije sa obe strane"

Pedagoškinja Ana Etinski napomenula je da je najveći problem u komunikaciji između odraslih, što u ovoj situaciji ima najviše uticaja na decu. 

"Sama nastava i gradivo, koliko god da se priča da ne može da se nadoknadi, ja pripadam generaciji koja je skoro sve vreme bila u štrajkovima i nije se išlo u školu, pa smo nadoknadili i završili škole i fakultete. Mislim da je tu manja šteta nego u ovom smislu primera, odnosa i tenzije koja može da se seče makazama. Ne sviđa mi se to što je na taj način agresivan nastup. Decu je lako pokrenuti na to", navela je Atinski.

Dodala je i to da joj smeta što su pokrenuti lavinom agresije, koja se oseća sa obe strane.

Prethodni put se u školu nije išlo zbog pandemije virusa korona, ali je nastava bila organizovana putem interneta i to upitnog kvaliteta.

Nije se išlo ni za vreme bombardovanja. Sada je situacija drugačija, jer nije ista za svako dete.  

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)