Borba za opstanak ptica grabljivica u Srbiji: Nastavlja se talas trovanja, počinitelji nisu kažnjeni
Ni nakon godinu dana otkako je u atarima sela Nakova kod Kikinde stradalo preko 1.000 ptica, ovaj slučaj najmasovnijeg trovanja ptica u Evropi ne samo da nije dobio sudski epilog, već je javnost uskraćena i za saznanja o rezultatima analiza uginuća i istrage.
To je saopšteno iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica.
Kao logična posledica nekažnjavanja ovakvih zločina, ova godina je započela talasom trovanja u kojima je Srbija ostala bez jedinki brojnih zaštićenih i strogo zaštićenih ptičjih vrsta.
"U poslednja dva meseca, u deset različitih slučajeva, širom Srbije nastradalo je 19 jedinki retkih, ugroženih i strogo zaštićenih ptica grabljivica", naveli su iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) podseća građane da će kod većine ptica uskoro početi sezona gnežđenja i poziva ih da u narednim danima postave kućice koje pticama mogu postati bezbedan dom.
Dodali su i to da sve okolnosti uginuća ptica ukazuju na trovanje, dok je u nekim slučajevima to sasvim izvesno.
Otrovano preko 120 jedinki belorepana
Vrsta koja simboliše problem trovanja u Srbiji, orao belorepan, pronađen je mrtav na četiri lokaliteta, pri čemu je nastradalo ukupno šest jedinki.
Podaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pokazuju da je u Srbiji u ovom veku otrovano preko 120 jedinki belorepana, a ovi podaci postaju još strašniji kada se zna da gnezdeća populacija belorepana u našoj zemlji broji oko 300 odraslih jedinki.
Na listu moguće otrovanih ptica posle dužeg vremena našle su se i dve jedinke beloglavog supa.
Među otrovanim vrstama pronađene su i jedinke sivog sokola, stepskog sokola, riđe lunje i mišara.
Trovanja širom Srbije
Iz Društva su istakli da slučajevi trovanja nisu bili samo na području Vojvodine, već su rasprostranjeni širom Srbije, na teritorijama Prijepolja, Požege, Bogatića, Iz Sremske Mitrovice, Rume, Beograda, Titela, Odžaka, Zrenjanina i Novog Kneževca.
Crni trend stradanja ptica ponavlja se svake godine, sa sve većim posledicama po prirodu.
Foto: Pixabay
"Napominjemo da su se navedeni slučajevi desili u poslednja dva meseca. Gotovo izvesno će se ponoviti u narednim danima, posebno kada krene prolećna seoba ptica", naveli su iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Važno je znati da je ono što ornitolozi pronađu na terenu samo vrh ledenog brega ovog problema.
"Poražavajuće je da nakon više decenija sveprisutnog trovanja divljih životinja, nadležno Ministarstvo zaštite životne sredine još uvek nema akcioni plan za suzbijanje ove pošasti, kao ni protokole za blagovremeno i ispravno reagovanje na terenu, što stvara pometnju u saradnji mnogih institucija i često dovodi do propusta u istragama", naveli su u saopštenju.
Niko nije kažnjen
Dodali su i to da se u svetu zločini nad životinjama, u koje spada i trovanje, tretiraju i istražuju gotovo jednako kao zločini nad ljudima.
"U Srbiji je u prethodnih 20 godina preko tri hiljade ptica stradalo od trovanja, a za to niko nikada nije kažnjen. Ove brojke pokazuju da je trovanje ustaljena praksa, a nadležne institucije ne samo da slučajeve ne dovode do suda, već javnost često ne obaveštavaju o ovim pitanjima koje se tiču ne samo životne sredine, već i zdravlja i bezbednosti stanovništva. Nekažnjavanje zločina je jasna poruka da je zločin prihvatlijv", izjavio je Slobodan Marković iz DZPPS.
S obzirom na alarmantno stanje, potrebne su hitne mere i efikasna rešenja kako bi se zaštitile ugrožene vrste i obezbedio opstanak divljeg sveta u Srbiji.
Ptice grabljivice su vrste koje su na vrhu lanca ishrane, a od njihovog opstanka u značajnoj meri zavisi zdravlje samih ekosistema, proizvodnja hrane i dobrobit ljudi.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava i najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča i najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ (R)
Šta je sindrom hroničnog umora i da li za njega postoji lek? Zašto za osobe sa ovim sindromom okolina nema razumevanja, a samu bolest nazivaju izmišljenom ? Kako se od rečenice "NIJE VAM NIŠTA" dođe do najstrašnijih dijagnoza? Gosti emisije "Tražim reč": Ina Ignjatović, predsednica Udruženja obolelih od sindroma hroničnog umora i krize svesti i profesor doktor Branislav Milovanović iz Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".
specijal
08:00
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV NEDELJE (R)
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
10:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Podgorice ispunili su svoj dugogodišnji san i pokazali da je sve moguće - ostvarili su se kao roditelji posle 22 godine borbe za potomstvo. Sonja je za Newsmax Balkans ispričala kako je izgledao put na kom nikada nisu izgubili nadu, veru i upornost.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
U pucnjavi u Budvi koja se dogodila rano ujutru na Slovenskoj plaži ubijeni su otac i sin. Za dvostruko ubistvo osumnjičen je S. S. (65), brat i stric dvojice ubijenih, koji je uhapšen.
Predsednik Opštine Budva Nikola Jovanović proglasio je 29. jul za Dan žalosti u toj opštini zbog zločina na Slovenskoj plaži, kada je muškarac ubio svog brata i bratanca.
U dve saobraćajne nezgode koje su se dogodile na Bulevaru oslobođenja u Nišu u isto vreme, povređena je majka sa dvoje dece, od kojih je jedno bilo u kolicima, a u drugoj vozač motocikla.
Građani, studenti, bajkeri i ratni veterani su u Rumi održali protestnu šetnju, odali poštu stradalima u padu nadstrešnice i potom se okupili ispred prostorija Srpske napredne stranke.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je proteklih dana Sektor za vanredne situacije MUP primio brojne pozive za pomoć od zemalja ugroženih požarima, ističući da je sada prioritet borba sa vatrenom stihijom u Srbiji.
Sintetičke droge - ne otkrivaju se na toksikološkim nalazima, lako su dostupne, a njihova upotreba, pretežno među mladima, sve češće vodi ka ozbiljnim mentalnim bolestima, poput šizofrenije.
U selu Bogojevo, opština Odžaci, proglašena je afrička kuga svinja, a zaražene životinje su, u skladu sa zakonskim procedurama, eutanazirane. I dok su mere dezinfekcije i uklanjanja leševa sprovedene po hitnom postupku, novo žarište uznemirenja javlja se u obližnjem Karavukovu.
Sekretarijat za javni prevoz saopštio je da će tokom izvođenja radova na zameni instalacija distributivne toplovodne mreže u Spasovdanskoj ulici doći do promena u radu linije 89.
U Nacionalnom parku Fruška gora zabeležen je poseban trenutak za prirodu Srbije - rođen je mladunac evropskog bizona (Bison bonasus), najvećeg kopnenog sisara Evrope. Ova radosna vest predstavlja još jedan važan korak u dugoročnim naporima za očuvanje ove nekada gotovo izumrle vrste.
Na celoj teritoriji Vranja, uključujući i Vranjsku Banju, proglašena je vanredna situacija zbog velikog broja požara na otvorenom, a odluka o tome doneta je na vanrednoj sednici Gradskog štaba, navedeno je na zvaničnoj stranici Grada Vranja.
Komentari (0)