Borba za opstanak ptica grabljivica u Srbiji: Nastavlja se talas trovanja, počinitelji nisu kažnjeni
Ni nakon godinu dana otkako je u atarima sela Nakova kod Kikinde stradalo preko 1.000 ptica, ovaj slučaj najmasovnijeg trovanja ptica u Evropi ne samo da nije dobio sudski epilog, već je javnost uskraćena i za saznanja o rezultatima analiza uginuća i istrage.
To je saopšteno iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica.
Kao logična posledica nekažnjavanja ovakvih zločina, ova godina je započela talasom trovanja u kojima je Srbija ostala bez jedinki brojnih zaštićenih i strogo zaštićenih ptičjih vrsta.
"U poslednja dva meseca, u deset različitih slučajeva, širom Srbije nastradalo je 19 jedinki retkih, ugroženih i strogo zaštićenih ptica grabljivica", naveli su iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) podseća građane da će kod većine ptica uskoro početi sezona gnežđenja i poziva ih da u narednim danima postave kućice koje pticama mogu postati bezbedan dom.
Dodali su i to da sve okolnosti uginuća ptica ukazuju na trovanje, dok je u nekim slučajevima to sasvim izvesno.
Otrovano preko 120 jedinki belorepana
Vrsta koja simboliše problem trovanja u Srbiji, orao belorepan, pronađen je mrtav na četiri lokaliteta, pri čemu je nastradalo ukupno šest jedinki.
Podaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pokazuju da je u Srbiji u ovom veku otrovano preko 120 jedinki belorepana, a ovi podaci postaju još strašniji kada se zna da gnezdeća populacija belorepana u našoj zemlji broji oko 300 odraslih jedinki.
Na listu moguće otrovanih ptica posle dužeg vremena našle su se i dve jedinke beloglavog supa.
Među otrovanim vrstama pronađene su i jedinke sivog sokola, stepskog sokola, riđe lunje i mišara.
Trovanja širom Srbije
Iz Društva su istakli da slučajevi trovanja nisu bili samo na području Vojvodine, već su rasprostranjeni širom Srbije, na teritorijama Prijepolja, Požege, Bogatića, Iz Sremske Mitrovice, Rume, Beograda, Titela, Odžaka, Zrenjanina i Novog Kneževca.
Crni trend stradanja ptica ponavlja se svake godine, sa sve većim posledicama po prirodu.
Foto: Pixabay
"Napominjemo da su se navedeni slučajevi desili u poslednja dva meseca. Gotovo izvesno će se ponoviti u narednim danima, posebno kada krene prolećna seoba ptica", naveli su iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Važno je znati da je ono što ornitolozi pronađu na terenu samo vrh ledenog brega ovog problema.
"Poražavajuće je da nakon više decenija sveprisutnog trovanja divljih životinja, nadležno Ministarstvo zaštite životne sredine još uvek nema akcioni plan za suzbijanje ove pošasti, kao ni protokole za blagovremeno i ispravno reagovanje na terenu, što stvara pometnju u saradnji mnogih institucija i često dovodi do propusta u istragama", naveli su u saopštenju.
Niko nije kažnjen
Dodali su i to da se u svetu zločini nad životinjama, u koje spada i trovanje, tretiraju i istražuju gotovo jednako kao zločini nad ljudima.
"U Srbiji je u prethodnih 20 godina preko tri hiljade ptica stradalo od trovanja, a za to niko nikada nije kažnjen. Ove brojke pokazuju da je trovanje ustaljena praksa, a nadležne institucije ne samo da slučajeve ne dovode do suda, već javnost često ne obaveštavaju o ovim pitanjima koje se tiču ne samo životne sredine, već i zdravlja i bezbednosti stanovništva. Nekažnjavanje zločina je jasna poruka da je zločin prihvatlijv", izjavio je Slobodan Marković iz DZPPS.
S obzirom na alarmantno stanje, potrebne su hitne mere i efikasna rešenja kako bi se zaštitile ugrožene vrste i obezbedio opstanak divljeg sveta u Srbiji.
Ptice grabljivice su vrste koje su na vrhu lanca ishrane, a od njihovog opstanka u značajnoj meri zavisi zdravlje samih ekosistema, proizvodnja hrane i dobrobit ljudi.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
PRESEK PLUS ( R )
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
05:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-STROGO POVERLJIVO ( R )
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Emilija i Đorđe Ivanišević prevazilaze lošu demografsku sliku Srbije i doprinose poboljšanju nataliteta. Kada su se venčali, Emilija je imala 21 godinu, a Đorđe 24. Sada imaju šestoro dece, dok je sedmo na putu.
Studenti u blokadi organizovali su u Zaječaru protest "Sloboda kreće sa istoka", čiji je glavni cilj, kako su najavili, "buđenje apstinenata pred lokalne izbore". Skup u Zaječaru je počeo u 11 sati i trajao je do osam minuta posle ponoći.
Leptospiri odgovara da pH bude do 7,9, a temperatura vode od 20 do 32 stepena. Temperatura od 40 stepeni je ubija. Zato tu bolest najčešće vidimo tokom leta i rane jeseni. Ovo što se desilo u BiH nešto je pre vremena koje mi očekujemo za leptospiru, izjavio je infektolog Dragan Delić.
Korist koju konzumacija organske hrane ima po zdravlje ljudi i očuvanje životne sredine postaje sve poznatija široj javnosti. S druge strane, svest o tome kako u našoj zemlji funkcioniše organska proizvodnja, još uvek nije dovoljno razvijena.
Čačanski penzioner Rato Smiljanić kuću svojih roditelja u centru Čačka pretvorio je u Muzej sećanja na nekadašnju Jugoslaviju. Postavka broji više hiljada eksponata koji podsećaju na zlatni period bivše Jugoslavije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zaječaru, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su D. Ž. (42) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti.
Defektolog Marina Janković Nikolić govorila je za Newsmax Balkans o ulozi defektologa kao spoljnog stručnog saradnika škole u inkluzivnom obrazovanju. Naglasila je nedostatak kadra u odnosu na potrebe škola, ali i nedovoljnu upućenost škola i roditelja u vrstu usluge koju defektolog pruža.
Prošla godina bila je rekordna za elektronsku trgovinu u Srbiji – građani su putem interneta obavili više od 82 miliona kupovina. Iako su ti brojevi impresivni, domaće tržište i dalje zaostaje za evropskim prosekom.
Pod sloganom "Za slobodu govora, protiv represije i ugnjetavanja", novosadski studenti u blokadi organizovali su protestnu šetnju u znak solidarnosti sa srpskim maturantima i građanima na Kosovu i Metohiji, kao i u znak otpora svakom obliku institucionalne tišine i pritiska.
Komentari (0)