(FOTO) Deo Sava centra bio evakuisan zbog dojave o bombi
Deo Sava centra u Beogradu bio je evakuisan na sat vremena zbog dojave o bombi.
11:30Pre 114 d26.09.2024.
AutorNewsmax Balkans aplikaciju možete preuzeti sa Google Play i App Store-a.
U Beogradu je tokom prošle godine bilo više od 2.000 lažnih dojava o bombama, a ovog četvrtka je policiji prijavljena lažna dojava u Sava centru zbog čega je evakuisan drugi sprat i prekinut rad više novinskih redakcija koje se tu nalaze.
Skoro dve godine Srbiju donekle parališu dojave o bombama, međutim i dalje je pitanje bez odgovora ko stoji iza, na sreću, lažnih dojava i kako stati na put ovoj skupoj šali, piše Vreme.
Problem sa lažnim dojavama o bombama traje još od početka rata u Ukrajini, zbog čega se spekulisalo o "specijalnom" ili "hibridnom" ratu protiv Srbije.
Deo Sava centra u Beogradu bio je evakuisan na sat vremena zbog dojave o bombi.
11:30Pre 114 d26.09.2024.
AutorMinistar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su Specijalizovane službe Sektora za vanredne situacije utvrdile da je eksplozivni ostatak pronađen u ulici Vlajkovićeva broj 3, artiljerijska granata, koju je koristila austrougarska vojska tokom Prvog svetskog rata prilikom opsade Beograda.
22:21Pre 121 d18.09.2024.
AutorMUP je tokom prošle školske godine samo u školama u Srbiji zabeležio 80 dojava o podmetnutim lažnim bombama. Roditelji su napuštali radna mesta i dodatno bili zabrinuti, zbog mnoštva lažnih dojava, da li se škole dovoljno temeljno pregledaju.
Srećom, sve dojave su bile lažne ali, svaka je remetila svakodnevni život građana, a Srbiju skupo koštala.
Lažnim dojavama o bombama se državi nanosi višestruka šteta – ekonomska, pravna i politička.
Za policiju je svaka prijava značila izlazak kontradiverzione jedinice na teren, evakuaciju svih građana koji su se na tim mestima zatekli i detaljan pregled svakog kutka.
Angažovani su veliki ekonomski resursi državnih organa.
Hapšenje u ovakvim slučajevima pokreće veoma skup i ekskluzivni krivično-pravni aparat.
Krajem prošle godine uhapšene su tri osobe u Srbiji i jedna u Češkoj. Tom prilikom je pronađena veća količina IT opreme, rekli su iz policije.
Politička šteta je naneta jer se stvara utisak nestabilnosti kada je u pitanju izvršenje ovih krivičnih dela.
Dojave o lažnim bombama započele su još u martu 2022. godine dojavom da je postavljena bomba u avionu "Er Srbije" na letu od Beograda ka Moskvi, te su kasnije omasovljene dojave o bombama u osnovnim i srednjim školama i bolnicama.
Posle masovnih ubistava u Beogradu i okolini Mladenovca prošle godine usledio je najintenzivniji talas dojava o postavljenim bombama pre u svega školama.
Profesor Goran J. Mandić sa Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu rekao je ranije za "Vreme" da su sporadična haopšenja zanemarljiva.
"Prvo treba da se postavi pitanje ko to radi? Moje razmišljanje je da se to radi organizovano spolja. Ne može pojedinac to da uradi, već iza svega stoji organizacija, to je jedan oblik specijalnog rata", rekao je Mandić.
On je istakao da ovde institucije čine sve što je u njihovoj moći, ali napominje da se sa ovim problem sve češće suočavaju i druge zemlje.
"I u Zapadnoj Evropi su krenule dojave. Pretprošle godine ih nije bilo mnogo, prošle godine su krenule prilično. Postavlja se pitanje ko tim dojavama gađa i njih i nas? Odnosno, da li je ista ili različita organizacija koja čini to", naveo je sagovornik "Vremena".
Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku rekao je da što se više izveštava o tome i vidi da nema posledica za izvršioce, to će ih više drugi kopirati.
"Ukoliko je pošiljalac preduzeo mere predostrožnosti, dakle sakrio IP adrese, obrisao tragove, skoro je nemoguće utvrditi ko je slao pretnje", pojasnio je Elek.
On je podsetio i da je 2022. godine pronađeno da pretnja u Srbiji navodno potiču sa računara na egzotičnim mestima poput Malija i Pakistana. A onda je gotovo nerešiv problem kako doći do tih ljudi.
Italijanske trupe u rezervnom sastavu KFOR stigle su u AP KiM, kako bi u narednim mesecima pomogle u očuvanju mira i stabilnosti na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999, saopšteno je iz KFOR.
19:44Pre 11 min18.01.2025.
AutorPolicija u Beogradu će podneti Prekršajnom sudu zahtev za pokretanje prekršajnog postupka u redovnom postupku po Zakonu o javnom redu i miru, protiv I. P. (70) zbog narušavanja javnog reda i mira.
19:25Pre 7 min18.01.2025.
AutorV. d. direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir demantovao je navode o masovnim ostavkama i gubitku sertifikata u ovoj državnoj obrazovnoj instituciji. Lepir je istakao da su medijski izveštaji o navodnih 15 ostavki nosilaca sertifikata i povlačenju dozvola netačni.
19:04Pre 28 min18.01.2025.
AutorSrbija će 2100. godine imati svega 3,7 miliona stanovnika, za razliku od 2024. u kojoj je prema popisu bilo 6,7 miliona, navedeno je u studiji Ujedinjenih nacija (UN) "World Population Prospects 2024".
17:47Pre 1 h18.01.2025.
AutorPredsedništvo Demokratske stranke donelo je odluku da poslanici stranke stupe u štrajk u Narodnoj skupštini do ispunjenja studentskih zahteva.
17:26Pre 2 h18.01.2025.
AutorUnija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) saopštila je da su ispunili svoje zahteve pošto su četiri meseca bili sami bez podrške drugih profesija i grupacija u štrajku i protestima.
17:09Pre 2 h18.01.2025.
AutorU crkvi Ružici na Kalemegdanu u Beogradu održana je sveta liturgija i osvećena je voda povodom obeležavanja hrišćanskog praznika Krstovdana, nakon čega je održano viteško plivanje podno Beogradske tvrđave.
16:51Pre 2 h18.01.2025.
AutorPredsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da nema dilemu da će 20. januara biti nastavljena školska godina i da bi sve drugo bila čista politika.
16:17Pre 3 h18.01.2025.
AutorOd početka grejne sezone, vatrogasci su gasili 2.330 požara na objektima širom Srbije, deset odsto više nego prošle godine.
15:59Pre 3 h18.01.2025.
Autor
Komentari (0)