Nastavljena serija lažnih dojava o bombi: Stručnjaci smatraju da iza pretnji stoji organizacija

U Beogradu je tokom prošle godine bilo više od 2.000 lažnih dojava o bombama, a ovog četvrtka je policiji prijavljena lažna dojava u Sava centru zbog čega je evakuisan drugi sprat i prekinut rad više novinskih redakcija koje se tu nalaze.

Izvor: Vreme   |  

26.09.2024. 14:24

Nastavljena serija lažnih dojava o bombi: Stručnjaci smatraju da iza pretnji stoji organizacija
Foto: Newsmax Balkans

Skoro dve godine Srbiju donekle parališu dojave o bombama, međutim i dalje je pitanje bez odgovora ko stoji iza, na sreću, lažnih dojava i kako stati na put ovoj skupoj šali, piše Vreme.

Problem sa lažnim dojavama o bombama traje još od početka rata u Ukrajini, zbog čega se spekulisalo o "specijalnom" ili "hibridnom" ratu protiv Srbije.

MUP je tokom prošle školske godine samo u školama u Srbiji zabeležio 80 dojava o podmetnutim lažnim bombama. Roditelji su napuštali radna mesta i dodatno bili zabrinuti, zbog mnoštva lažnih dojava, da li se škole dovoljno temeljno pregledaju.

Srećom, sve dojave su bile lažne ali, svaka je remetila svakodnevni život građana, a Srbiju skupo koštala.

Višestruka šteta

Lažnim dojavama o bombama se državi nanosi višestruka šteta – ekonomska, pravna i politička.

Za policiju je svaka prijava značila izlazak kontradiverzione jedinice na teren, evakuaciju svih građana koji su se na tim mestima zatekli i detaljan pregled svakog kutka.

Angažovani su veliki ekonomski resursi državnih organa.

Hapšenje u ovakvim slučajevima pokreće veoma skup i ekskluzivni krivično-pravni aparat.

Foto: Newsmax Balkans

Krajem prošle godine uhapšene su tri osobe u Srbiji i jedna u Češkoj. Tom prilikom je pronađena veća količina IT opreme, rekli su iz policije.

Politička šteta je naneta jer se stvara utisak nestabilnosti kada je u pitanju izvršenje ovih krivičnih dela.

Prva prijava u martu 2022. godine

Dojave o lažnim bombama započele su još u martu 2022. godine dojavom da je postavljena bomba u avionu "Er Srbije" na letu od Beograda ka Moskvi, te su kasnije omasovljene dojave o bombama u osnovnim i srednjim školama i bolnicama.

Posle masovnih ubistava u Beogradu i okolini Mladenovca prošle godine usledio je najintenzivniji talas dojava o postavljenim bombama pre u svega školama.

Glavno pitanje – ko to radi

Profesor Goran J. Mandić sa Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu rekao je ranije za "Vreme" da su sporadična haopšenja zanemarljiva.

"Prvo treba da se postavi pitanje ko to radi? Moje razmišljanje je da se to radi organizovano spolja. Ne može pojedinac to da uradi, već iza svega stoji organizacija, to je jedan oblik specijalnog rata", rekao je Mandić.

On je istakao da ovde institucije čine sve što je u njihovoj moći, ali napominje da se sa ovim problem sve češće suočavaju i druge zemlje.

Foto: Newsmax Balkans

"I u Zapadnoj Evropi su krenule dojave. Pretprošle godine ih nije bilo mnogo, prošle godine su krenule prilično. Postavlja se pitanje ko tim dojavama gađa i njih i nas? Odnosno, da li je ista ili različita organizacija koja čini to", naveo je sagovornik "Vremena".

Kopipejst efekat

Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku rekao je da što se više izveštava o tome i vidi da nema posledica za izvršioce, to će ih više drugi kopirati.

"Ukoliko je pošiljalac preduzeo mere predostrožnosti, dakle sakrio IP adrese, obrisao tragove, skoro je nemoguće utvrditi ko je slao pretnje", pojasnio je Elek.

On je podsetio i da je 2022. godine pronađeno da pretnja u Srbiji navodno potiču sa računara na egzotičnim mestima poput Malija i Pakistana. A onda je gotovo nerešiv problem kako doći do tih ljudi.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)