Bivšem pripadniku OVK Pjeteru Šalji smanjena kazna sa 18 na 13 godina zatvora
Veće Apelacionog suda u Hagu donelo je presudu kojom se Pjetru Šalji kazna za ratni zločin smanjuje sa 18 na 13 godina zatvora. Šalja, koji nije bio prisutan u sudnici, već je izricanje pratio putem video-konferencije, odbio je da ustane tokom čitanja presude.
Kako se navodi u saopštenju Apelacionog suda u Hagu, veće sastavljeno od sudija Mišela Pikara, Kaija Ambosa i Nine Jergensen potvrdilo je presudu za ratne zločine proizvoljnog lišavanja slobode (tačka 1 optužnice), mučenja (tačka 3) i ubistva (tačka 4), delimično prihvatilo tri od 14 osnova za žalbu dok je ostale odbacilo i Šalji smanjilo kaznu sa 18 na 13 godina zatvora, uključujući vreme provedeno u pritvoru, piše Kosovo Online.
„Apelaciono veće je utvrdilo da za pet osoba koje su, prema zaključku sudskog veća, bile zlostavljane u fabrici metala u Kukesu, nisu predstavljeni dokazi na sudu koji bi potkrepili tvrdnju da su i one bile zlostavljane ili držane u pritvoru tokom perioda u kojem se dogodilo teško zlostavljanje. Ovo je važno jer, prema pravilima Specijalizovanih veća Kosova, osuda ne može biti zasnovana isključivo ili u odlučujućoj meri na iskazima svedoka koje odbrana nije imala priliku da ispita. Apelaciono veće je stoga poništilo osudu za mučenje u delu koji se odnosio na pet osoba, ali je potvrdilo osude za mučenje najmanje 13 drugih osoba. Apelaciono veće je takođe utvrdilo da tužilaštvo nije iznelo dovoljno dokaza za dve osobe preko svedoka koje je odbrana imala priliku da ispita na sudu. Apelaciono veće je stoga poništilo osudu za proizvoljno lišavanje slobode u delu koji se odnosio na te dve osobe, ali ju je potvrdilo u delu koji se odnosio na najmanje 16 drugih osoba. Veće je i delimično poništilo neke od nalaza prvostepene presude (na primer, da su zatvorenici nezakonito lišeni slobode), ali je zaključilo da to nije uticalo na osudu Šalje za proizvoljno lišavanje slobode“, navodi se u saopštenju.
Osnovni sud u Prištini osudio je prvostepeno Živojina Nešića iz Kosovske Mitrovice na 15 godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva na Kosovu i Metohiji, tačnije seksualnog nasilja, piše RTS.
Viši sud u Beogradu oslobodio je bivšeg komandanta Drinskog korpusa VRS Milenka Živanovića optužbi za ratni zločin protiv civila u Srebrenici jula 1995. godine, uz obrazloženje da njegovi nalozi nisu bili usmereni na prisilno iseljavanje bošnjačkog stanovništva.
Takođe, Veće je zaključilo da prvostepeno veće, prilikom procene Šaljinog ličnog doprinosa zločinu ubistva, nije pridalo dovoljan značaj činjenici da on nije imao komandnu ulogu i da je kazna koju je izreklo prvostepeno veće nesrazmerna kaznama izrečenim za slična krivična dela.
Na osnovu ovih nalaza, Apelaciono veće je Šalji smanjilo kaznu.
„Apelaciono veće je naglasilo da potvrđuje osude Šalje za ratne zločine proizvoljnog lišavanja slobode, mučenja i ubistva i dodalo da smanjenje kazne nikako ne treba tumačiti kao da zločini za koje je Šalja proglašen krivim i osuđen ne predstavljaju teška krivična dela“, navodi se u saopštenju.
Kako je preneo Dukađini, Šalja koji fizički nije bio prisutan u sudnici, već je sednicu pratio putem video-konferencije, odbio je zahtev sudije da ustane tokom čitanja presude.
Njegov advokat je zatražio kratku pauzu kako bi razgovarao sa njim, zbog čega je sednica bila prekinuta na pet minuta.
Šalja, bivši pripadnik OVK, osuđen je prvostepeno na 18 godina zatvora u julu prošle godine, nakon što je proglašen krivim za proizvoljno pritvaranje, mučenje i nezakonito ubistvo u Metalurškoj fabrici u Kukešu, na severu Albanije.
Prema optužnici, on i drugi pripadnici OVK učestvovali su u pritvaranju i zlostavljanju osoba osumnjičenih za saradnju sa Srbijom, kao i onih koji nisu aktivno učestvovali u borbama.
Žrtve su, prema navodima optužnice, bile izložene fizičkom i psihičkom nasilju, uključujući pretnje smrću, poniženja i uznemiravanja.
Sud je takođe naložio Šalji da plati 208.000 evra kao odštetu za osam žrtava, dok je oslobođen krivice za delo nečovečnog postupanja.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila S. M. (19) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, održanoj u Dubaiju, među 354 takmičara iz 90 zemalja, svi predstavnici Srbije osvojili su medalje - jednu srebrnu i tri bronzane.
Policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su oštetile privredno društvo iz Čačka za više od 134 miliona dinara kroz zloupotrebe, pranje novca i poreske utaje. Među uhapšenima su vlasnik firme, knjigovođa i odgovorna lica iz dve firme.
Ulazak na Visoku školu elektrotehnike i računarstva (VIŠER) zabranjen je osim za administrativne radnike i radnike iz tehničke službe Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija, navedeno je u odluci predsednice Akademije, istaknutoj na vratima te visokoškolske ustanove.
Iz Srpske liste su poručili da su prethodnih dana predali peticiju građana protiv izgradnje mostova na reci Ibar predstavnicima međunarodne zajednice, Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije, Nemačke, Francuske i Italije.
Policija je uhapsila šest osoba zbog sumnje da su nezakonito prisvojile više od 18,8 miliona dinara prodajom otpadnog aluminijuma i falsifikovanjem dokumentacije. Među uhapšenima je i jedan kineski državljanin.
U dve odvojene policijske akcije u Novom Sadu, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova zaplenili su više od 3,5 kilograma različitih vrsta narkotika i uhapsili dvojicu osumnjičenih zbog sumnje da su se bavili neovlašćenom proizvodnjom i stavljanjem u promet opojnih droga.
Četrdeset šest građana Srbije je za ulazak u Evropsku uniju - šta je uticalo na ovu statistiku? SAD šalju Ukrajini moćne rakete - kako će to utisati na dalji tog rata? Koji je razlog pomora ribe u Srbiji?
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Novi Beograd su doneli rešenje o zadržavanju okrivljenog M. B. (42).
Komentari (0)