Miketić nakon privođenja petorice aktivista "Most ostaje": Nema razloga za krivično gonjenje, čekamo predlog tužioca
Aktivista inicijative "Most ostaje" Đorđe Miketić izjavio je za Newsmax Balkans da su petorica njegovih kolega, među kojima je i umetnik Dejan Atanacković, privedeni u SUP Novi Beograd, a da su njihovi advokati stigli na saslušanje i potvrdili da nema mesta za krivično gonjenje.
"Ja sam razgovarao sa njihovim braniocima i rekli su da nema elemenata za krivično gonjenje, već za eventualne prekršajne prijave zbog remećenja javnog reda i mira odnosno nereda koji je ostao po trotoaru ispred zgrade Skupštine grada Beograda", izjavio je Miketić.
Oko 11.30 došlo je do tuče između građana i privatnog obezbeđenja ispred Skupštine Beograda nakon održane sednice. Tridesetak minuta kasnije pripadnici obezbeđenja verbalno su se sukobili sa žandarmerijom u holu skupštine, a potom je došlo i do međusobnog guranja, javio je reporter Newsmax Balkans.
Prema njegovim rečima, ostali aktivisti i građani okupili su se u 14 časova ispred zgrade SUP u Bulevaru Mihajla Pupina.
"Smatramo da ne postoji pravni osnov za njihovo zadržavanje. Sad je umešano i Više javno tužilaštvo u Beogradu, tako da sada čekamo kakav će biti predlog tužioca", rekao je sagovornik Newsmax Balkans.
Printscreen: Newsmax Balkans
Miketić je istakao da postoji snimak na kom se jasno vidi da je pripadnik obezbeđenja prvi preskočio ogradu i da je metež ispred Skupštine grada Beograda tako izazvan.
On je dodao i da će aktivisti inicijative "Most ostaje" nastojati da dokažu da nema razloga za krivično gonjenje njihovih kolega, kao i da za to postoje dokazi.
Saopštenje "Most ostaje"
"Aktivisti inicijative Most ostaje koji su protestovali ispred skupštine grada Beograda bili su brutalno napadnuti od strane privatnog obezbeđenja "T&M solutions". Na aktiviste i građane su se u jednom trenutku zaleteli pripadnici ovog privatnog obezbeđnja, neki sa kriminalnim dosijeima, izvadili su spremne lance i štangle i počeli da tuku okupljene građane. Potom je nastao opšti metež. Inicijativa Most ostaje vas poziva da umesto Dejana Atanackovića, inače dobitnika NIN-ove nagrade, producenta Nebojše Petrovića i IT-jevca Vućićevića – uhapsite plaćene batinaše od koji većina ima dosijee u policiji, a odmah potom i njihove nalogodavce. Mi iz inicijative Most ostaje, smo se branili svaki i kada su poslati crnokapuljaši na naše blokade Beograda na vodi, koje takođe niste procesuirali iako smo ih prepoznali. Braniće se i svi građani Srbije, jer ovo je borba za slobodu koja podrazumeva da je zakon jednak za sve, pa i za vas", deo je njihovog saopštenja.
Prema rečima funkcionerke Demokratske stranke Biljane Stojković advokatima još nije dozvoljeno da dođu do uhapšenih aktivista.
"Prošlo je vreme zadržavanja aktivista "Most ostaje", a advokati još nisu došli do njih i ne daju im da prisustvuju, tako da ih protivpravno drže", objasnila je.
Profesorka sociologije i potpredsednica novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana Marija Vasić, član PSG Lado Jovović i aktivista grupe "Stav" Lazar Dinić pušteni su iz pritvora da se brane sa slobode, saopštio je Apelacioni sud u Novom Sadu.
Studentski pokret je najjača društvena grupa u ovom trenutku, koja će verovatno postati i politička. Pokret slobodnih građana smatra da studenti imaju legitimitet i imaju našu punu podršku, nećemo ići protiv njihovih odluka, izjavio je predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
U međunarodnoj akciji pravosudnih organa više evropskih država i Srbije, uz podršku MUP, u Srbiji je uhapšeno pet osoba osumnjičenih za šverc narkotika i oružja. Jedna osoba je u bekstvu, a postupci protiv ostalih pripadnika grupe vode se u više evropskih zemalja.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su osam osoba, saopštio je MUP.
Politički analitičar Zoran Vuletić rekao je da novi potencijal i novi izvor opozicionih glasova leži u dogovoru studenata, opozicije, univerziteta i profesora, dok je Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost dodao da će izbora biti kada se proceni da je to dobro za društvo.
U Srbiji promenljivo i nestabilno vreme, povremeno sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom uz slab i umeren vetar južnih pravaca, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve je preko predstavnika Eparhije podnela krivičnu prijavu protiv albanskog državljanina i drugih nepoznatih lica zbog toga što su nedavno provalili u crkvu Svetog Arhangela Mihaila iz 14. veka u selu Rakitnica kod Podujeva.
Povodom objava u medijima da je dao saglasnost da bude na studentskoj izbornoj listi, rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić odgovario je da bi eventualni takav poziv studenata shvatio kao gest poverenja i ukazanu čast.
Iako studenti, posle šest meseci protesta, traže vanredne parlamentarne izbore, predsednik Srbije poručuje – izbora neće biti. O tome da li bi izbori mogli da budu rešenje za aktuelnu političku krizu, za emisiju "Presek" na televiziji Newsmax govorio je izvršni direktor CESID Bojan Klačar.
Direktor poplavljenog isturenog odeljenja Osnovne škole "Branko Radičević" u Međi kod Leskovca Marko Ranđelović rekao je za Newsmax Balkans da su učenici upućeni da pohađaju nastavu u matičnoj školi u Brestovcu, a da će se škola truditi da u što kraćem vremenu saniraju problem.
Radnici u Srbiji rade u proseku 41,3 sata nedeljno, čime se naša zemlja svrstava među države sa najdužom radnom nedeljom u Evropi - odmah iza Turske. O tome kako se dužina radnog vremena odražava na radnike i ekonomiju, govorio je predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
Po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Požegi, uhapšen je R. R. (48), dok je po nalogu OJT u Zrenjaninu, uhapšen i S. P. (42), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Upisom Srpsko-ruskog fronta u Registar političkih stranaka broj partija ruske nacionalne manjine u Srbiji popeo na devet, pa se tako svaka 13 aktivna stranka na srpskoj političkoj sceni, barem formalno, bavi „ruskim pitanjem“. Time su Rusi postali manjina sa najviše političkih partija u Srbiji.
Komentari (0)