Ko su nova lica u Vladi Srbije, a ko od "starih" ministara ostaje u Nemanjinoj 11

Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut dostavio je Narodnoj skupštini predlog za sastav nove vlade u kojem je deset novih imena, ali su se među kandidatima za ministre našla i neka dobro poznata lica sa podužim stažom u Nemanjinoj 11.

Autor:  

J. S.

|  

14.04.2025. 11:59

Ko su nova lica u Vladi Srbije, a ko od "starih" ministara ostaje u Nemanjinoj 11

U novoj vladi, na čijem će čelu biti Đuro Macut, neće biti Miloša Vučevića koji je u prethodnom mandatu bio predsednik Vlade, kao ni Aleksandra Vulina, koji se nalazio na funkciji potpredsednika Vlade zaduženog za praćenje stanja projekata iz delokruga više ministarstava i posebnih organizacija Vlade u koordinaciji sa predsednikom Republike.

Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine iz prethodnog mandata Irena Vujović takođe neće biti na čelu nekog od ministarstava u novoj vladi. Sektor zaštite životne sredine umesto nje preuzima Sara Pavkov, koja je prethodno radila u Kabinetu ministra zaštite životne sredine, na poziciji posebne savetnice.

Među novim imenima Dejan Vuk Stanković, Boris Bratina...

U jeku studentskih protesta, velika promena dolazi na čelu Ministarstva prosvete, pa će umesto Slavice Đukić Dejanović taj resor preuzeti Dejan Vuk Stanković. On je stalno zaposlen na Fakultetu za obrazovanje učitelja i vaspitača u Beogradu. Često se u medijima pojavljuje kao analitičar, a kandidovao se i za Savet REM.

U Macutovom kabinetu nije bilo mesta za Dejana Ristića, kojeg će na čelu Ministarstva informisanja i telekomunikacija zameniti Boris Bratina, vanredni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Među novim ministrima nema ni Aleksandra Martinovića, koji se nalazio na čelu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a njegovu poziciju će zauzeti Dragan Glamočić. Ovo nije prvi put da se Glamočić nalazi na čelu ovog resora, pošto je bio ministar poljoprivrede i u vreme Vlade Ivice Dačića od 2013. godine. Na Poljoprivrednom fakultetu radi od 1996. godine, a prošle godine je imenovan za savetnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Još jedno novo ime je Aleksandra Sofronijević, koja će biti na čelu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ona je tu funkciju obavljala i poslednjih nekoliko meseci u prošloj vladi kada je ostavku podneo bivši ministar Goran Vesić. Pre toga je obavljala različite funkcije u Ministarstvu građevinarstva, urbanizma, kapitalnih investicija i zaštite životne sredine.

Jagoda Lazarević biće nova ministarka unutrašnje i spoljne trgovine. Na ovu poziciju je postavljena nakon ostavke Tomislava Momirovića posle pada nadstrešnice u Novom Sadu. Prethodno je bila vršilac dužnosti pomoćnika ministra za ekonomsku diplomatiju pri Ministarstvu spoljnih poslova, a od septembra 2018. do februara 2021. godine bila je Generalni komesar Republike Srbije na Svetskoj izložbi „EXPO 2020 Dubai“.

Iz Nemanjine 11 je otišao i Tomislav Žigmanov koji se nalazio na čelu Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. Na njegovo mesto dolazi predsednik Matice Albanaca u Srbiji Demo Beriša. Novi ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je i član Inicijativnog odbora za osnivanje pokreta za narod i državu koji je Vučić najavio.

Hematolog i član Srpske akademije nauka i umetnosti Bela Balint biće novi ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija umesto Jelene Begović.

Nekoliko ministara promenilo resor

Umesto Jelene Žarić Kovačević, na čelu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave biće Snežana Paunović, članica Socijalističke partije Srbije koja je već u četiri mandata bila narodna poslanica.

Jelena Žarić Kovačević ostaje u Vladi Srbije, ali joj je ovog puta dodeljen drugi resor, pa će ona biti ministarka za brigu o porodici i demografiju.

Na čelu tog resora u prethodnom mandatu bila je Milica Đurđević Stamenkovski koja, kao i Žerić Kovačević, ovog puta menja resor. Ona će preuzeti Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, na čijem se čelu dosad nalazio Nemanja Starović.

Starović takođe zadržava ministarsku funkciju, ali će u novom mandatu biti zadužen za evropske investicije umesto Tanje Miščević koja se ne nalazi među predloženim kandidatima za novi sastav vlade.

Pored Miščević, od imena iz prošlog saziva nedostaje i Maja Popović, a novi ministar pravde biće Nenad Vujić, direktor Pravosudne akademije.

Članovi vlade koji zadržavaju funkciju

Nekoliko članova prethodnih kabineta zadržalo je resore.

Siniša Mali ostaće na poziciji prvog potpredsednika Vlade i ministra finansija, dok će Ivica Dačić, uz funkciju potpredsednika, zadržati i resor unutrašnjih poslova. Funkciju potpredsednice Vlade preuzima i Adrijana Mesarović, koja ujedno ostaje i ministarka privrede.

Nikola Selaković ostaje ministar kulture, Darko Glišić ministar za javna ulaganja, Husein Memić ministar turizma i omladine, a Zoran Gajić ministar sporta.

Resor zadržava i Zlatibor Lončar, koji ostaje ministar zdravlja i u novom mandatu. Takođe, na čelu Ministastva spoljnih poslova ostaje Marko Đurić, a na čelu Ministarstva odbrane Bratislav Gašić.

Dubravka Đedović Handanović takođe ostaje ministarka rudarstva i energetike.

Ministri bez portfelja takođe ostaju nepromenjeni - Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić potvrdila je da je u parlament stigao predlog, te je sazvala sednicu o izboru nove vlade za 15. april.

Prema zakonskom roku, Vlada Srbije mora da bude izabrana do 18. aprila, pošto tada ističe 30 dana otkad je u Narodnoj skupštini konstatovana ostavka prethodnog premijera Miloša Vučevića.

Ukoliko do toga ne dođe, biće raspisani novi izbori.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)