Srbija uputila protestno pismo zbog govora Bećirovića u UN

Srbija je uputila pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija i predsedniku Generalne skupštine UN, kao odgovor na istupanje predsedavajućeg Predsedništva BiH Denisa Bećirovića pred tom organizacijom, a u kojem je on, kako se navodi, izneo niz neosnovanih i malicioznih optužbi na račun Srbije.

Izvor: Tanjug, Kosovo onlajn   |  

26.09.2024. 08:30

Srbija uputila protestno pismo zbog govora Bećirovića u UN

U pismu se upozorava na pokušaj Bećirovića da zloupotrebom izlizanog narativa o "Velikoj Srbiji" oživi u regionu konflikte iz devedesetih godina prošlog veka. Naglašava se i da je političko rukovodstvo Srbije kontinuirano i u svakoj prilici iskazivalo podršku teritorijalnom integritetu BiH, što Bećirovićeve optužbe da je Srbija nekome pretnja čini još malicioznijim.

Kako je istaknuto u pismu, Srbija nije pretnja miru, već je orijentisana ka budućnosti, što izaziva nelagodu kod onih koji bi da region vrate u mračnu prošlost.

Stav Srbije je, kako se navodi u pismu, da se mora uložiti napor da se, umesto potpaljivanja starih strahova, stvori politička klima za pomirenje, saradnju i trajan mir u regionu zapadnog Balkana.

Da ironija bude veća, bošnjački političari u BiH optužuju Srbiju za pretnje, iako su oni sami sistematično rušili Dejtonski sporazum, otimajući proteklih godina oko stotinu nadležnosti koje su tim sporazumom garantovane Republici Srpskoj, navodi se u pismu.

U pismu se podseća i da je Bećirović pred Generalnom skupštinom UN govorio bez platforme koju je odobrilo Predsedništvo BiH, čime je prekršio zakone sopstvene zemlje.

U zaključku pisma navodi se da Srbija ostaje čvrsto opredeljena za mir, dobrosusedske odnose i regionalnu saradnju, i da će upravo to biti srpski odgovor onima koji nastoje da provociraju tenzije i nesuglasice na Balkanu.

Đurić: Srbija optužena pred međunarodnom javnošću

Bećirović je pred Generalnom skupštinom izneo tvrdnje da rukovodstvo Srbije preti suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, kao i da su "velikodržavne aspiracije Srbije prema teritorijama drugih zemalja u regionu, suštinski razlozi zbog kojih su BiH i Zapadni Balkan izloženi novim opasnostima".

Reagujući na Bećirovićev govor u GS UN, šef srpske diplomatije Marko Đurić je istakao da je Bećirović "svojim delovanjem pokazao da maligno pokušava da podrije Dejtonski poredak unutar BiH, da zemlju Srbiju koja godinama i duže od dve i po decenije dosledno i snažno podržava teritorijalni integritet BiH, naravno integritet Republike Srpske i Federacije u okviru BiH, optuži pred međunarodnom javnošću, pokazujući time da mu nije stalo do regionalne saradnje, do dobrosusedskih odnosa".

"Zaista ništa pametnije od Denisa Bećirovića nismo ni očekivali, nego da bruka svoju zemlju pred svetom pokušavajući da lažno i maliciozno optuži susednu i prijateljsku Srbiju", izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije.

Naveo je da će Srbija nastaviti da insistira na tome da Dejtonski sporazum bude poštovan, kako u delu koji se odnosi na teritorijalni integritet BiH, tako i segmentu koji se odnosi na prava Republike Srpske.

Podsetio je da je pravo Srbije po Dejtonskom sporozumu da, u skladu sa Sporazumom o specijalnim i paralelnim vezama, gaji, neguje i razvija odnose sa Republikom Srpskom.

Foto: Tanjug/AP/Pamela SmithDenis Bećirović

"Mi baš volimo to da radimo, kao što pružamo ruku saradnje i svima drugima sa puno poštovanja i uvažavanja. Ono što ne poštujem, ono što ne poštujemo, to su političari koji žele da, poput onih koji su ranih devedesetih iskopavali, i u figurativnom i u prenesenom smislu, stare jame i otvarali stare rane, pa je to rezultiralo tragedijom, i danas pokušavaju da se tako ponašaju. Srbija neće da se spušta na taj nivo", rekao je Đurić i dodao da samo kroz "saradnju i normalne odnose može da se ide napred".

Šta je sve rekao Bećirović

Tokom obraćanja na 79. zasedanju GS UN, Denis Bećirović, bošnjački član Predsedništva BiH, rekao je da su "velikodržavne aspiracije Srbije prema teritorijama drugih zemalja u regionu suštinski razlozi zbog kojih su BiH i Zapadni Balkan izloženi novim opasnostima“. On je naglasio da je Deklaracija, usvojena na "Svesrpskom saboru" u Beogradu 8. juna, "pretnja regionalnom miru", prenosi Radio Slobodna Evropa.

"To nije samo deklarativni akt, nego opasan programski dokument o stvaranju velike države, koji preti Dejtonskom mirovnom sporazumu i državi BiH. Sadržaj te deklaracije je u suprotnosti sa demokratskim procedurama civilizovanog sveta, sa međunarodnim pravom, osnovnim principima EU i principima koji su osnova odnosa između članica UN", naveo je Bećirović.

Dodao je da je BiH, uprkos tome, "miroljubiva zemlja koja je čvrsto posvećena regionalnoj saradnji, kao jednom od njenih glavnih strateških spoljnopolitičkih ciljeva".

"Zbog toga aktivno učestvujemo u brojnim regionalnim inicijativama. Za mirnu budućnost Zapadnog Balkana, ključno je da sve zemlje priznaju da ne može biti izmena državnih granica. Oni koji pokušaju drugačije rizikuju ozbiljnu destabilizaciju regije sa nesagledivim posledicama", dodao je Bećirović.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)