Vučević: Izveštaj Evropske komisije konstatuje napredak Srbije posebno u oblasti ekonomije
Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu posebno konstatuje napredak Srbije u brojnim oblastima, pre svega ekonomije, izjavio je premijer Miloš Vučević.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da će se pitanje eventualne rekonstrukcije njegovog kabineta razmatrati na proleće, kao i da se o tome konsultovao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Predsednik Vlade Miloš Vučević izjavio je nakon sastanka sa prosvetnim sindikatima da je konačna ponuda Vlade Srbije da će svim zaposlenima u sistemu predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja plata od 1. januara 2025. godine biti povećana za 11 odsto.
"Ambasador Žiofre nam je upravo dostavio godišnji izveštaj o Srbiji za 2024. godinu, koji je završen po izjavama ambasadora nekoliko sati pre ovog sastanka, tako da smo dobili i usmena pojašnjenja ili napomene po ključnim pitanjima koje su sadržane u ovom izveštaju. Sada će vlada ući u detaljnu analizu celog izveštaja i svakako ćemo o tome detaljnije upoznati i javnost Srbije", rekao je Vučević.
Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović
Istakao je da je za Srbiju to važan izveštaj, jer predstavlja suštinsku mapu puta za Srbiju i za naše evrointegracije i predstavlja analizu godišnjeg napretka Srbije i ocenu dostignutog nivoa spremnosti za članstvo naše zemlje u EU.
Podsetio je da je Srbija dobila investicioni rejting i naveo da će to značiti za privlačenje stranih direktnih investicija.
"Zadovoljan sam i napretkom u pogledu zelene agende odnosno ekologije i klimatskih promena i to je konstatovano, s tim što nas tu čeka još mnogo posla. Imamo napredak i u oblasti pravde, slobode, bezbednosti, statistike, oporezivanja, transevropske mreže, ali svakako moramo više. Čekaju nas, naravno, razgovori o najosetljivijem korpusu pitanja, a to je usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU", rekao je Vučević.
Sprovođenje reformi u oblasti vladavine prava
Evropska komisija (EK) je u ovogodišnjem izveštaju o napretku Srbije na putu ka Evropskoj uniji (EU) ponovila ocenu o ispunjenosti merila za otvaranje Klastera 3 (Konkurentnost i inkluzivni rast) i izrazila očekivanje da će Srbija u 2025. godini ubrzati rad na sprovođenju reformi u vezi sa pristupanjem Evropskoj uniji (EU) u celini.
EK je izrazila posebno očekivanje da će Srbija u 2025. godini ubrzati rad na sprovođenju reformi u oblasti vladavine prava, kao i na obezbeđivanju zaista povoljnog okruženja za civilno društvo i medije, te da će učiniti kredibilne napore u suzbijanju dezinformacija i stranog manipulisanja informacijama. Iako je Vlada Srbije, kako je navedeno, nastavila da članstvo u EU proglašava strateškim ciljem, prevremeni parlamenatarni izbori i prekid u funkcionisanju Vlade i Skupštine usporili su napredak reformi.
Potrebna jaka politička volja
Potrebna je jaka politička volja, efikasno planiranje i koordinacija politike, kao i dovoljni ljudski i finansijski resursi za pristupanje EU u svim angažovanim institucijama kako bi Srbija mogla da ubrza rad na ispunjavanju svojih ciljeva za pregovore o pristupanju EU, navedeno je u izveštaju, u kojem je naglašeno i da vlasti Srbije i dalje prioritetno moraju da preuzmu mnogo više odgovornosti za proaktivnu i objektivnu komunikaciju o procesu pridruživanja Srbije EU, kao i za suzbijanje dezinformacija u nacionalnim medijima.
EK je konstatovala da je Srbija nastavila da primenjuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU, ali je naglasila da treba da nastavi da usklađuje svoje zakonodavstvo kako bi postigla punu usklađenost sa SSP.
Dijalog Beograda i Prištine
Povodom dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU, navedeno je da su se obe strane obavezale da će u potpunosti sprovesti sve obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o normalizaciji i Aneksa za njegovu primenu postignutog 2023. godine.
EU očekuje od Srbije da u potpunosti sarađuje i preduzme sve neophodne mere da uhapsi i brzo privede pravdi počinioce napada u Banjskoj 2023. godine.
Sankcije Rusiji
EK je konstatovala i da se Srbija, nakon ruske invazije na Ukrajinu, uskladila sa nekim stavovima EU na međunarodnim forumima, uključujući i Generalnu skupštinu UN, te da je nastavila da sarađuje sa EU na zaobilaženju sankcija i pružanju finansijske i humanitarne podrške Ukrajini.
Međutim, kako je navedeno, još nije usklađena sa bilo kojim restriktivnim merama protiv Rusije, kao ni sa većinom izjava visokog predstavnika o tom pitanju. Srbija je pritom, kako je navedeno, održala odnose sa Rusijom na visokom nivou i intenzivirala odnose sa Kinom, otvarajući time pitanja o svom strateškom pravcu.
Plan rasta za Zapadni Balkan
U okviru pregovaračkog okvira EU-Srbija, od Srbije se očekuje da progresivno usklađuje svoju politiku prema trećim zemljama sa politikama i stavovima koje je usvojila EU, uključujući i restriktivne mere.
U izveštaju je ocenjeno i da se Srbija aktivno angažovala u primeni novog Plana rasta za Zapadni Balkan i da su u tom pogledu učinjeni značajni napori na postepenoj integraciji.
EK je dodala da je Srbija 3. oktobra usvojila Reformsku agendu predviđenu Planom rasta.
Sprovesti sve preporuke OEBS/ODIHR
EK je u delu izveštaja koji se odnosi na pojedinačne klastere i njihova poglavlja navela da Srbija u Klasteru 1, koji se odnosi na osnove procesa pristupanja, odnosno na demokratiju, treba konkretno da unapredi izborni sistem i nastavi njegove reforme.
Od vitalnog značaja je, kako je naglašeno, da sve preostale nedavne preporuke OEBS/ODIHR i tela Saveta Evrope budu u potpunosti sprovedene, u transparentnom i inkluzivnom procesu i to znatno pre novih izbora.
Ograničen napredak u pravosuđu
Što se tiče funkcionisanja pravosuđa, ocenjeno je da je ostvaren ograničen napredak, posebno u donošenju podzakonskih akata uz zakone kojima se sprovode ustavni amandmani.
Međutim, kako je navedeno, neopravdani pritisak na pravosuđe i dalje izaziva zabrinutost. Ukazano je, između ostalog, da treba da se popune četiri upražnjena mesta u Ustavnom sudu, te da Srbija tek treba da pokaže istinsku posvećenost istrazi i donošenju presuda u predmetima ratnih zločina.
Posebno je ukazano na potrebu napretka u borbi protiv korupcije, koja je, kako je ocenjeno, rasprostranjena u mnogim oblastima i ostaje pitanje koje izaziva zabrinutost.
Takođe postoji potreba za snažnom političkom voljom da se efikasno rešavaju pitanja korupcije na visokom nivou. Što se tiče slobode izražavanja, ocenjeno je da nije postignut napredak u odnosu na preporuke od prošle godine, koje stoga ostaju na snazi. Srbija bi u narednoj godini, kako je navedeno, posebno trebalo da implementira nove medijske zakone, poštujući njihovo slovo i duh, uključujući nezavisnost regulatornog tela za elektronske medije (REM), izbor novih članova Saveta REM i izmene zakona kako bi se rešila preostala pitanja u usklađivanju sa evropskim standardima i najnovijim pravnim tekovinama EU.
Poglavlje 24
Što se tiče Poglavlja 24, koji se odnosi na pravdu, slobodu i bezbednost, ocenjeno je da je napravljen određeni napredak, imajući u vidu aktivnosti u vezi sa upravljanjem mešovitim migracionim tokovima ka EU, usvajanje Programa za borbu protiv trgovine ljudima, ali je ukazano da vizna politika Srbije još nije u potpunosti usklađena sa viznom politikom EU. U borbi protiv organizovanog kriminala, kako je ocenjeno, ostvaren je ograničen napredak u ispunjavanju prošlogodišnjih preporuka, te da vlasti nastavljaju da aktivno sarađuju sa međunarodnim organizacijama, posebno u vezi sa trgovinom drogom i borbom protiv organizovanih kriminalnih grupa.
Ocenjeno je, međutim, da nije bilo dovoljno istraga i krivičnog gonjenja za napade 2023. godine na severu Kosova, zbog čega većina prošlogodišnjih preporuka još uvek nije sprovedena i ostaje na snazi.
Klasteri 2, 3 i 4
Što se tiče Klastera 2, koji se odnosi na unutrašnje tržište, Srbija je u većini poglavlja dobila ocenu da je "umereno pripremljena", te da stoga prošlogodišnje preporuke ostaju na snazi.
Isto važi i za Klaster 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, gde je u poglavljima konstatovan "ograničeni" ili "određeni" napredak u odnosu na ranije preporuke, koje stoga ostaju na snazi.
Što se tiče Klastera 4, odnosno Zelene agende i održivog povezivanja, konstatovan je ograničen napredak u pogledu saobraćajne politike i energije, "određeni napredak" u odnosu na transevropske mreže, a "dobar napredak" u oblasti životne sredine i klimatskih promena, gde je pomenuta zakonska regulativa o upravljanju otpadom, integrisane dozvole za kontrolu industrijskog zagađenja, usvajanje Programa prilagođavanja klimatskim promenama i Nacionalnog energetskog i klimatskog plana.
U pogledu Klastera 5, koji se odnosi na resurse, poljoprivredu i koheziju, u većini poglavlja ostaju na snazi prošlogodišnje preporuke, kao i u pogledu Klastera 6, koji se odnosi na Spoljne odnose.
Između ostalog, Srbija mora da ojača kapacitet da se uhvati u koštac sa ključnim izazovima u trgovinskoj politici.
Preporuke EK iz prošle godine nisu sprovedene i ostaju uglavnom na snazi, navedeno je u izveštaju, u kojem se posebno ukazuje na potrebu ukidanja neopravdanih trgovinskih ograničenja i uzdržavanje od uvođenja novih, usvajanje zakona o genetski modifikovanim organizmima. Prema oceni EK, Srbija u Poglavlju 31 (spoljna, bezbednosna i odbrambena politika) nije postigla napredak, a neke od njenih aktivnosti i izjava bile su u suprotnosti sa spoljnopolitičkim stavovima EU. EK je izrazila "stratešku zabrinutost" povodom nastavka održavanja odnosa Srbije na visokom nivou sa Ruskom Federacijom, te intenziviranja odnosa sa Kinom, uključujući i potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini. Srbija bi u narednoj godini posebno trebalo da: prioritetno poboljšati svoje usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući restriktivne mere, i izbegava radnje i izjave koje su u suprotnosti sa spoljnopolitičkim stavovima EU.
Takođe, treba da nastavi intenziviranje aktivnosti na sprečavanju bilo kakvog pokušaja korišćenja svoje teritorije ili pravnih lica registrovanih u Srbiji za zaobilaženje restriktivnih mera EU, kao i da uloži kredibilne napore da se zatvori prostor za stranu manipulaciju informacijama, uključujući dezinformacije, kao i da preduzme mere za izgradnju društvene otpornosti na njih i druge oblike hibridnih pretnji.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Muškarac star 33 godine utopio se tokom spusta na Drinskoj regati. Okolnosti pod kojima je došlo do tragedije se utvrđuju, sumnja se da je pao sa čamca, zbog čega užička policija po nalogu Višeg javnog tužilaštva prikuplja obaveštenja o nesreći.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
U dve odvojene policijske akcije u Novom Sadu, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova zaplenili su više od 3,5 kilograma različitih vrsta narkotika i uhapsili dvojicu osumnjičenih zbog sumnje da su se bavili neovlašćenom proizvodnjom i stavljanjem u promet opojnih droga.
Četrdeset šest građana Srbije je za ulazak u Evropsku uniju - šta je uticalo na ovu statistiku? SAD šalju Ukrajini moćne rakete - kako će to utisati na dalji tog rata? Koji je razlog pomora ribe u Srbiji?
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Novi Beograd su doneli rešenje o zadržavanju okrivljenog M. B. (42).
Viši sud u Užicu ukinuo je rešenje kojim je određen pritvor sedmorici privedenih nakon blokade magistrale kod Užica, potvrdio je za Newsmax Balkans njihov advokat Mirko Filipović.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Policijske stanice Obrenovac, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u Obrenovcu, rasvetlili su krivično delo izazivanje opšte opasnosti i uhapsili O. P. (26), zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio ovo krivično delo.
Pripadinici Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala MUP Srbije uhapsili su M. J. (37) iz Beograda jer je pre nekoliko dana uputio pretnje glavnom tužiocu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenadu Stefanoviću.
Predsednik Gradske izborne komisije (GIK) u Zaječaru Nenad Dinulović izjavio je da je Viši sud u tom gradu odbacio žalbu birača Predraga Stankovića i odbio žalbu Koalicije "Promena u koju verujemo" na ukupni izveštaj o rezulatatima izbora za odbornike Skupštine grada.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Institut za transfuziju krvi Srbije saopštio je da trenutno raspolaže jednoipodnevnim rezervama krvi, uz izuzetno nepovoljnu distribuciju krvnih grupa i da su znatno smanjene rezerve svih krvnih grupa izuzev AB+ i pozvao sve punoletne građane da daju krv.
Komentari (0)