Gosti Newsmax Balkans o ujedinjenju opozicije: Pavićević za zahtev o prelaznoj vladi, Bratina ne vidi zajednički program

Zahtev za prelaznom vladom i legitimnim izbornim procesom trebalo bi da bude tačka ujedinjenja opozicije, kaže za Newsmax Balkans politikolog Vladimir Pavićević, dok profesor Boris Bratina tvrdi da srpska opozicija uopšte nema zajedničku tačku objedinjavanja.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

27.12.2024. 15:22

Gosti Newsmax Balkans o ujedinjenju opozicije: Pavićević za zahtev o prelaznoj vladi, Bratina ne vidi zajednički program

Oni su u razgovoru za jutarnji program “Otvori oči“ istakli svoje argumente oko realnosti ujedinjenja opozicije u Srbiji.

“Tu postoji jedna koncepcija, jedna ideja, koja mi se čini da može da bude kohezivna za sve opozicione stranke, a to je zahtev za prelaznom vladom, koju bih ja nazvao vladom izbornog poverenja. Ona bi trajala šest do devet meseci, da sednu i vlast i opozicija i da se dogovore oko izbornog procesa nakon kojeg niko neće imati zamerke ni u zapeti“, smatra Pavićević.

Profesor Bratina sa Univerziteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovicine ocenjuje da opozicija u Srbiji i ne postoji.

“Ne smatram da imamo opoziciju, jer da biste imali oko čega da se svađate morali biste prvo da imate oko čega da se razumete. Kada se ne razumete ni oko čega, onda to zovemo raskol. Meni se srpska opozicija čini jednom interesnom udrugom koja ima za cilj preuzimanje vlasti bez izbora. Kakva prelazna vlada?! Ne podržavam ujedinjenje srpske opozicije jer će ih neko ujediniti u svrhe pokušaja obaranja ove vlasti, ali nisam siguran da je to dobro za Srbiju“, istakao je profesor.

Pavićević: Vlast treba da prihvati sve zahteve opozicije

Pavićević je podsetio da je iz Evropske Unije bilo kritika koje su rezolucijom u kojoj piše da su izbori bili kompromitovani, da treba detaljno da se preispitaju i, kako je podvukao, to je uz sve kritike iznutra bacilo senku na izborni proces.

"Ako je tolika samouverenost vlasti da je najbolja i najjača i ako postoji tolika podrška u javnosti, što onda ne prihvate predlog vlade izbornog poverenja i dodatni puni nadzor izbornog procesa. To vlast ne bi poremetilo u smislu izbornih rezultata. Međutim, ne samo kod nas nego i kod međunarodnih partnera postoji percepcija da je izborni proces bio kompromitovan. Ako bi legitiman izborni proces bez ikakve zamerke svih učesnika bio zahtev jedinstvene opozicije, smatram da bi takav uslov vlast trebalo da prihvati u međusobnom dijalogu i dođe se do jedinstvenog rešenja", naveo je Pavićević.

Bratina kaže da ne postoji dovoljno dobra argumentacija zbog čega bismo uopšte išli ponovo na izbore.

"Ovi izbori su bili potpuno legalni, nema niko dokaza da je bilo suprotno. Cilj okupljanja opozicije je da dođe na vlast, ali to je neprincipijelan cilj. Takozvana politička opozicija u Srbiji ne deluje kao politička, jer nije racionalna ni konstruktivna", naveo je Bratina, iskazujući sumnju u postizanje rešenja oko kog bi se složili i vlast i opozicija.

Bratina: Cela opozicija priča isto

Na konstataciju voditeljke jutarnjeg programa da je već postojala zajednička lista "Srbija protiv nasilja", a da su se posle održavanja izbora njeni nosioci razišli, usledilo je pitanje na koji bi način sada dobili poverenje građana novim ujedinjavanjem.

"Ne postoji očekivanje građana koji glasaju za opoziciju da se sve partije ujedine u jednu listu. U Crnoj Gori, na primer, tri različite liste su srušile Mila Đukanovića. U Srbiji izlazak na izbore može ujediniti pet opozicionih lista ili dve liste, na primer", istakao je Pavićević, dok je Bratina iskazao drugačiji stav:

"Ne vidim tačno oko čega opozicija ima da se ujedinjuje, osim oko promene vlasti, jer nemaju politički program. Oni svi manje-više pričaju isto. Pritom, imaju međusobne razmirice. Prozapadna opozicija u Srbiji nikada neće imati šanse da pobedi."

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)