(FOTO/VIDEO) Održan protest studenata ispred Skupštine Novog Sada: Izglasali nepoverenje Đuriću i Vučinić
Treći put je odložena sednica Skupštine grada na kojoj je trebalo da se usvoji budžet Novog Sada za 2025, opozicija i studenti u blokadi organizovali su konferenciju, odnosno protesni skup kod ove institucije.
Sednica Skupštine grada Novog Sada ponovo je odložena, treći put za nedelju dana, a predsednica gradskog parlamenta Dina Vučinić saopštila je da je odluku donela nakon konsultacija sa gradonačelnikom Milanom Đurićem, optužujući opoziciju da "sprema haos" i da u to želi da uključi i studente.
Odbornici su o otkazivanju sednice Skupštine grada saznali putem naloga predsednice parlamenta na društvenim mrežama, kao i iz medija.
Sednica Skupštine grada Novog Sada ponovo je odložena i to drugi put ove nedelje, nakon molbe studenata upućene predsednici gradskog parlamenta Dini Vučinić da njihovi predstavnici prisustvuju zasedanju i iznesu svoje zahteve. Zbog toga su studenti odlučili da blokiraju raskrsnicu kod TC Promenada.
Predsednica Skupštine Grada Novog Sada Dina Vučinić bez ikakvog pravnog osnova odložila je sednicu gradskog parlamenta koja je bila zakazana za ponedeljak, 23. decembar, saopštila je novosadska opozicija.
"Iz svega što se dešava poslednjih nedelja i meseci, očigledno je da deo opozicionih odbornika sprema haos, da su spremni da u svoj nasilni scenario uključe i studente. Opet su spremili scenario da iz našeg grada ide slika sukoba i haosa", navela je Vučinić.
S obzirom na to da je na sednici trebalo da bude usvojena odluka o budžetu za 2025. godinu, zbog njenog odlaganja grad će preći na privremeno finansiranje.
Studenti su se prethodno okupili ispred Kampusa i organizovano kroz centar grada došli do skupštine. Oni su uzvikivali policiji "Stanite uz studente" i nosili transparente "Studenti ne ćute", "Studenti grade budućnost", "Pravda je na ispitu" i transparente na kojima su crvene šake.
Okupljeni studenti su ispred zgrade duvali u pištaljke, pravili buku i tražili od odbornika opozicije da ih puste u skupštinu, a došlo je i do guranja sa policijom. Primetno je bilo prisustvo velikog broja policajaca i žandarmerije u punoj opremi za razbijanje demonstracija.
Ulaz u skupštinsku salu je ograđen i policija je sprečavala ulaz u zgradu. Opozicioni odbornici pokušali su da uklone ogradu kako bi pustili studente u zgradu, ali policija to nije dozvolila.
Novosadska opozicija je ranije najavila konferenciju za novinare u Skupštini grada za deset sati, ali ih policija prvo nije puštala u zgradu. Posle prepirke i pokazivanja odborničkih knjižica, guranja i insistiranja da uđu na svoje radno mesto, odbornici su održali pres konferenciju, tvrdeći da će Novi Sad prvi put u istoriji ostati bez budžeta i navodeći da će oni nastaviti, kako su rekli "i institucionalnu i vaninstitucionalnu borbu".
Kada se konferencija završila, opozicioni odbornici su tražili da uđu u salu, ali ih je obezbeđenje sprečilo.
Studenti su ispred Skupštine održali plenum tražeći ostavku gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića. Oni su pozvali okupljene studente da glasaju o tome i o zahtevu za ostavku predsednice Skupštine Dine Vučinić, kao i ispunjenje svih studentskih zahteva.
Studenti su Đuriću i Vučinić izglasali nepoverenje, a glasali su podizanjem indeksa u vazduh i pravljenjem velike buke. Posle buke, usledila je tišina ispred Skupštine grada.
Zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i smrti 15 osoba studenti su i danas od 11.52 do 12.07 odali poštu stradalima, akcijom "15 minuta tišine".
Fakulteti širom Srbije su i dalje u blokadi, ali među studentima koji se bore za ispunjenje zahteva ima i onih koji su zabrinuti za to kako će se dalje odvijati ova školska godina, te je grupa onih koji se zalažu za prekid blokada iznela svoje zahteve.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
Bertran Kluzel, politički i ekonomski analitičar i nekadašnji savetnik predsednika Francuske, u intervjuu za Newsmax Balkans je, između ostalog, rekao da je nada Srbije "velika i bitna" kada je reč o njenom putu ka Evropskoj uniji (EU).
Politički upliv i ako postoji, nema nikakve šanse jer je studentski pokret toliko jak i homogen. Oni čvrsto stoje iza svojih uverenja i ne pričaju o stranačkoj politici, osim što smatraju da su institucije u državi upropašćene, izjavio je profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Popović.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da od polovine februara kreće isplata novčane pomoći za prvih 5.000 socijalno najugroženijih nezaposlenih lica na teritoriji KiM, koji će primati po 20.000 dinara mesečno.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da je došlo do porasta broja obolelih od raka pluća i to kod osoba koje nikada nisu pušile, a kao jedan od ključnih faktora navodi se zagađenje vazduha.
Trideset godina od prve transplantacije srca obavljene na Institutu Dedinje. Ko je čovek je promenio našu medicinu i kako je prošao put od komuniste do vernika? Da li je Institut Dedinje srpski Hjuston? Odgovore tražimo od profesora doktora Milovana Bojića.
Tokom noći i jutra temperature pri kolovozu su ispod nultog podeljka kada svaka vlažna deonica puta postaje klizava i opasna, pa AMSS apeluje na vozače da budu oprezni tokom vožnje.
Politički upliv i ako postoji, nema nikakve šanse jer je studentski pokret toliko jak i homogen. Oni čvrsto stoje iza svojih uverenja i ne pričaju o stranačkoj politici, osim što smatraju da su institucije u državi upropašćene, izjavio je profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Popović.
Viši sud u Novom Sadu odredio je do 30 dana pritvor B. P. osumnjičenom da je pretio učesnicima protesta kod srednje škole za dizajn "Bogdan Šuput" i pokušao da ih napadne.
Komentari (0)