(VIDEO) Gost Sinteze o Briksu: Nije i ne može da bude alternativa EU, Srbiji pruža daleko manje mogućnosti

Programski direktor Beogradskog Fonda za političku izuzetnost Stefan Vladisavljev rekao je za Newsmax Balkans da Briks nikako nije, niti može da bude alternativa Evropskoj uniji, tvrdeći da su šanse koje EU pruža zemljama članicama daleko veće od onih koje imaju države u okviru platforme Briks.

Autor:  

G. M.

|  

13.02.2025. 22:07

(VIDEO) Gost Sinteze o Briksu: Nije i ne može da bude alternativa EU, Srbiji pruža daleko manje mogućnosti

Vladisavljev je u emisiji Sinteza, autora i voditelja Milovana Jovanovića, govorio o tome koliku moć ima međunarodna organizacija Briks i da li je grupa zemalja okupljena u njoj zaista predstavlja pretnju Americi, s obzirom na to da je stvorena u cilju izazova finansijskoj dominaciji SAD.

U kontekstu toga koliko bi potezi američkog predsednika Donalda Trampa mogli da promene ravnotežu globalne moći, pa uticajem na trgovinske tokove i oblikovali političke odnose širom sveta, gost Sinteze se osvrnuo na mogućnost članstva Srbije u Briksu.

"Ako pričamo o razvojnoj pomoći, nivou investicija ili obimu spoljnotrgovinske razmene, u kontekstu Srbije je sjajno da na bilateralnom nivou imamo dobre odnose sa državama širom sveta za koje smatramo da su nam važni strateški partneri na globalnom nivou", rekao je Vladisavljev.

Foto: Milena Đorđević

Međutim, Srbija je okrenuta budućem članstvu u EU, što spoljnopolitički stručnjak vidi kao mogućnost razvoja saradnje i sa ostalim partnerima.

"U ovom momentu, Srbija i srpski zvaničnici kao spoljnopolitičku orijentaciju definišu članstvo u Evropskoj uniji, ali sa istovremenim razvijanjem odnosa sa drugim partnerima, uključujući ne samo države sa istoka poput Rusije i Kine, nego i SAD. Ako pričamo o Briksu, koji je sada Briks plus, jer ima 10 članica, od svih njih Srbija realno ima razvijene odnose sa dve članice i to su Rusija i Kina. Sa ostalima imamo manje-više razvijene bilateralne diplomatske odnose, dok su svi ostali parametri saradnje nerelevantni", ukazao je Vladisavljev.

Benefiti od Briksa

Na konkretno pitanje šta bi Srbija dobila članstvom u Briksu, gost Sinteze ističe razlike te organizacije i EU, podvlačeći ograničenosti Briksa u odnosu na evropsku zajednicu.

"Dobila bi verovatno jasnije kanale komunikacije sa ostalim državama, mogućnost dodatnog pospešivanja trgovinske razmene do određenog nivoa i to bi, u ovom momentu, bilo to. Briks nema definisane mehanizme dodeljivanja razvojne pomoći, nema definisana zajednička tela i mehanizme odbrane i, na kraju krajeva, ne postoji obaveza usaglašavanja sa nekim spoljnopolitičkim odlukama ili odlukama koje se donose u okviru same platforme. Takođe, nema ni zajedničko tržište, mogućnost protoka radne snage kao EU. Potencijalnim članstvom u EU, Srbija bi dobila pristup kohezivnim fondovima, a oni su toliko razvijeni da je za državu kandidata nekad i poražavajuće koliko gubi time što nije deo EU", naveo je Vladisavljev.

Dva mehanizma saradnje

Konstatovao je da su mogućnosti i šanse koje se pružaju članstvom u EU kroz ove fondove, zajedničko tržište, protok ljudi, kapitala i robe, daleko iznad onoga što su mehanizmi saradnje u okviru Briks platforme.

"Dilema EU ili Briks, da Briks može da bude alternativa EU, ne stoji. Sve ono što Briks predstavlja u ovom momentu je toliko drugačije od onoga što čini suštinu članstva u EU, da su to dve potpuno različite stvari i dva mehanizma saradnje. Ne da ne može da pruži alternativu, nego je neuporedivo", zaključio je sagovornik Sinteze.

Gostovanje Beogradskog Fonda za političku izuzetnost Stefana Vladisavljeva možete pogledati u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)