Izdavač u emisiji GrađaNIN: Ministarstvo kulture gluvo, cilj da dođemo do pozicije gde politika služi poboljšanju života
Ministarstvo kulture je potpuno "gluvo", sa njim ne možete da razgovarate. Ne možemo ni da ocenjujemo njihovu stručnost jer se ona nigde ne vidi, osim na padovima u komunikaciji sa kulturnom i širom javnošću, izjavio je izdavač Zoran Hamović.
Gostujući u emsiji GrađaNIN, izdavač je komentarisao to što su pojedini kulturni događaji i manifestacije otkazani ili su za njihovo održavanje smanjeni budžeti zbog čega se stiče utisak da su kažnjeni.
"Za manifestacije je problem uglavnom bio ekonomske prirode, a sada imamo ozbiljan politički problem. To je zabrana da se nešto događa i zabrana imena pojedinih ljudi. Na već postojeći problem, dobili smo još jedan. Postoji ne samo politička, nego jedna vrsta kreativne i moralne disfkvalifikacije", naglasio je Hamović.
Danas radnici rade mnogo više od radnog vremena za minimalnu zaradu, preopterećeni su na poslu. Ljudi dolaze bolesni na posao jer će im biti umanjena plata 35 odsto ako odu na bolovanje, izjavio je predsednik Saveza samostalnih sindikata Beograda Dragan Todorović.
Kad je ovakva situacija u društvu, raspisuju se vanredni izbori. Što duže čekamo da se izbori raspišu, bićemo u goroj situaciji. Nadam se da će pamet pobediti i da ćemo ići na te izbore, izjavio je bivši rektor Beogradskog univerziteta Branko Kovačević.
Dodao je da je Ministarstvo kulture, koje predvodi kulturnu politiku oblikuje ulaganja u kulturi i ima misiju da podiže taj ambijent, gluvo.
"Ovo je Ministarstvo koje je potpuno gluvo, sa njim ne možete da razgovarate. Ne možemo ni da ocenjujemo njihovu stručnost jer se ona nigde ne vidi, osim na padovima u komunikaciji sa kulturnom i širom javnošću", podvukao je sagovornik Newsmax Balkans.
Srpstvo i latinica
Hamović je istakao da je tema ćirilice naprasno stavljena u puni pogon u javnosti.
"Svima se učinilo da je to podmetnuta tema i da se njome bavimo dok okolo prolaze važnije teme koje nećemo videti. Stvoren je ambijent u kom se sukobljavaju dva kolektiva u javnosti, oni koji pišu ćirilicom i latinicom. Zašto se ne brinemo o srpskoj manjini u Hrvatskoj koja treba da nastavi da piše ćirilicom", zapitao je izdavač.
Printscreen: Newsmax Balkans
Dodao je da je to napad na izdavačku politiku svih jer nema otkupa za latinična izdanja.
"I odjednom izuzetne knjige koje treba da uđu u biblioteke i budu naša baština ne mogu to da budu. I ovaj i prethodni ministar su dobili naše prigovore, 20 naših zahteva i ništa. Insistira se na tome da će srpstvo da propadne ako pišemo latinicom i da onda ne treba ništa da pišemo na latinici", naveo je Hamović.
Izbor Antića i Bokana
Gost emisije GrađaNIN komentarisao je i promenu kadrova u važnim ustanovama kulture, kao što su Narodna biblioteka i Narodno pozorište.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić imenovan je za predsednika Upravnog odbora Narodne biblioteke Srbije, a režiser Dragoslav Bokan za predsednika Upravnog odbora Narodnog pozorišta u Beogradu.
"Akteri tih ustanova ne bi trebalo da budu predmet rasprave. Ne bi bilo fer da govorimo nešto o njima lično. Mislim da je važnije da komentarišemo zašto su oni došli na to mesto, kako i šta onaj iza njih hoće. Pričamo o političkom kontekstu u kom se događa to imenovanje. Dvojac je napravljen tako da sprovede određenu vrstu politike i to je legitimno, samo što ja imam nešto protiv te politike. To vidim kao napad na kolektiv, na kreativne slobode, na način na koji se misli u pozorištu. To je vrsta kaznene ekspedicije prema kulturnim institucijama", pojasnio je on.
"Glumci ne žele da budu zloupotrebljeni"
Dodao je da glumci nisu dali podršku studentima, već krila svojim mislima i istakli da ne žele da budu terorizovani i poniženi, zloupotrebljeni.
"Studenti su bili najproboniji i mi smo bili dužni da im u tome pomognemo. Na ulici pendrek, a ovamo prazan džep je model diktature autoritarne vlasti koja vrlo dobro zna da koristi mehanizme sile i to je provokacija jer se od druge strane traži da odgovori", naglasio je naš sagovornik.
Hamović je zaključio da, uprkos svemu, može da nam bude bolje.
"Ovo nije bezizlazna situacija. Bogati smo akteri, imamo kapacitet da rešavamo stvari, treba imati strpljenja. Moramo da dođemo do pozicije na kojoj imamo vrstu neutralnosti, da se ukidaju neprijateljstva, da ne bacamo kreativnu energiju, nego da nam politika služi poboljšanju budućeg života", naglasio je izdavač.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
01:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3 ( R )
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tišina je moćnija od izgovorenih reči. Kako da pronađemo unutrašnji mir i veru? Zašto se kaže da je tišina nekada moćnija od izgovrenih reči? Koliko je važno da pođemo na put kroz sebe? Gost emisije: profesor književnosti, pisac i predavač Nenad Gugl.
specijal
04:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZAVESTANJE-DŽON FROTINGAM I DEO
Serijal koji je posvećen osvedočenim, ali zaboravljenim ili slabo pominjanim prijateljima Srbije kroz istoriju. Ovo je način da im još jednom odamo počast i zahvalnost za ono što su uradili za Srbiju, kao i da podsetimo javnost na njihova nesebična dela prema Srbiji i srpskom narodu.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
U sezoni poljoprivrednih i građevinskih radova, broj bolovanja u Srbiji naglo raste - toliko da pojedine kompanije razmišljaju o zatvaranju ili preseljenju proizvodnje. Dok poslodavci traže pojačanu kontrolu, građani tvrde da rade i kada su bolesni. Nadležni najavljuju sistemsku akciju.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Sarajevo film festival (SFF) je saopštio da će u žiriju Takmičarskog programa - igrani film biti reditelji i scenaristi Sergej Loznica i Ena Sendijarević, glumac Dragan Mićanović, scenarista i glumac Emanuel Parvu i direktorka festivala Triša Tatl.
U ponedeljak, 21. jula 2025. godine obeležiće se 40 godina od smrti jednog od najvećih i najvoljenijih srpskih i jugoslovenskih glumaca, Zorana Radmilovića.
Izložba umetničkih dela "Letnji predah" grupe umetnica otvorena je u galeriji "Green Door" u Beogradu, a prihod od ulaznica biće doniran za obnovu sela na jugu Srbije koja su nedavno pogođena požarima.
Umetnica Marina Abramović nalazi se među pet ovogodišnjih dobitnika "Premium Imperiale" nagrade, koja je pod patronatom japanske carske porodice, javljaju inostrani mediji.
Petrovaradinska tvrđava bila je epicentar globalne muzičke i društvene energije od 10. do 13. jula, kada je više od 200.000 posetilaca iz celog sveta slavilo 25 godina EXIT festivala.
Kolumnista NIN, novinar i književnik Ilija Tucić rekao je za Newsmax Balkans da je velika nepravda što se mnoga manja mesta u Srbiji u medijima pojavljuju samo u lošim vestima, ali da ćete, gde god da odete naći lepo lice, samo što, nažalost, kako je naveo, "lepe vesti ne prodaju robu".
Komentari (0)