Izdavač u emisiji GrađaNIN: Ministarstvo kulture gluvo, cilj da dođemo do pozicije gde politika služi poboljšanju života

Ministarstvo kulture je potpuno "gluvo", sa njim ne možete da razgovarate. Ne možemo ni da ocenjujemo njihovu stručnost jer se ona nigde ne vidi, osim na padovima u komunikaciji sa kulturnom i širom javnošću, izjavio je izdavač Zoran Hamović.

Autor:

N. B.

18.07.2025. 21:44

Izdavač u emisiji GrađaNIN: Ministarstvo kulture gluvo, cilj da dođemo do pozicije gde politika služi poboljšanju života

Gostujući u emsiji GrađaNIN, izdavač je komentarisao to što su pojedini kulturni događaji i manifestacije otkazani ili su za njihovo održavanje smanjeni budžeti zbog čega se stiče utisak da su kažnjeni.

"Za manifestacije je problem uglavnom bio ekonomske prirode, a sada imamo ozbiljan politički problem. To je zabrana da se nešto događa i zabrana imena pojedinih ljudi. Na već postojeći problem, dobili smo još jedan. Postoji ne samo politička, nego jedna vrsta kreativne i moralne disfkvalifikacije", naglasio je Hamović.

Dodao je da je Ministarstvo kulture, koje predvodi kulturnu politiku oblikuje ulaganja u kulturi i ima misiju da podiže taj ambijent, gluvo.

"Ovo je Ministarstvo koje je potpuno gluvo, sa njim ne možete da razgovarate. Ne možemo ni da ocenjujemo njihovu stručnost jer se ona nigde ne vidi, osim na padovima u komunikaciji sa kulturnom i širom javnošću", podvukao je sagovornik Newsmax Balkans.

Srpstvo i latinica

Hamović je istakao da je tema ćirilice naprasno stavljena u puni pogon u javnosti.

"Svima se učinilo da je to podmetnuta tema i da se njome bavimo dok okolo prolaze važnije teme koje nećemo videti. Stvoren je ambijent u kom se sukobljavaju dva kolektiva u javnosti, oni koji pišu ćirilicom i latinicom. Zašto se ne brinemo o srpskoj manjini u Hrvatskoj koja treba da nastavi da piše ćirilicom", zapitao je izdavač.

Printscreen: Newsmax Balkans

Dodao je da je to napad na izdavačku politiku svih jer nema otkupa za latinična izdanja.

"I odjednom izuzetne knjige koje treba da uđu u biblioteke i budu naša baština ne mogu to da budu. I ovaj i prethodni ministar su dobili naše prigovore, 20 naših zahteva i ništa. Insistira se na tome da će srpstvo da propadne ako pišemo latinicom i da onda ne treba ništa da pišemo na latinici", naveo je Hamović.

Izbor Antića i Bokana

Gost emisije GrađaNIN komentarisao je i promenu kadrova u važnim ustanovama kulture, kao što su Narodna biblioteka i Narodno pozorište.

Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić imenovan je za predsednika Upravnog odbora Narodne biblioteke Srbije, a režiser Dragoslav Bokan za predsednika Upravnog odbora Narodnog pozorišta u Beogradu.

"Akteri tih ustanova ne bi trebalo da budu predmet rasprave. Ne bi bilo fer da govorimo nešto o njima lično. Mislim da je važnije da komentarišemo zašto su oni došli na to mesto, kako i šta onaj iza njih hoće. Pričamo o političkom kontekstu u kom se događa to imenovanje. Dvojac je napravljen tako da sprovede određenu vrstu politike i to je legitimno, samo što ja imam nešto protiv te politike. To vidim kao napad na kolektiv, na kreativne slobode, na način na koji se misli u pozorištu. To je vrsta kaznene ekspedicije prema kulturnim institucijama", pojasnio je on.

"Glumci ne žele da budu zloupotrebljeni"

Dodao je da glumci nisu dali podršku studentima, već krila svojim mislima i istakli da ne žele da budu terorizovani i poniženi, zloupotrebljeni.

"Studenti su bili najproboniji i mi smo bili dužni da im u tome pomognemo. Na ulici pendrek, a ovamo prazan džep je model diktature autoritarne vlasti koja vrlo dobro zna da koristi mehanizme sile i to je provokacija jer se od druge strane traži da odgovori", naglasio je naš sagovornik.

Hamović je zaključio da, uprkos svemu, može da nam bude bolje.

"Ovo nije bezizlazna situacija. Bogati smo akteri, imamo kapacitet da rešavamo stvari, treba imati strpljenja. Moramo da dođemo do pozicije na kojoj imamo vrstu neutralnosti, da se ukidaju neprijateljstva, da ne bacamo kreativnu energiju, nego da nam politika služi poboljšanju budućeg života", naglasio je izdavač.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)