Zoran Cvijanović: Veliki glumac treba da dovede publiku do suza, ali on ne plače
Posle premijere u Jugoslovenskom dramskom pozorištu drame Muška suza, nastale na osnovu više jednočinki Antona Pavloviča Čehova, u režiji Aleksandra Popovskog, činjenica da je žurka posle premijere trajala do sedam sati ujutru govori koliko su bili zadovoljni, otkrio je glumac Zoran Cvijanović.
Glavna nit u priči predstave Muška suza je suzdržavanje od emocija koje patrijarhat nameće muškarcu, a onda i krahovi prouzrokovani njihovim potiskivanjem.
"To je svakako neka vrsta metafore koju je Ace Popovskih hteo da postigne koristeći dve, tri jednočinke Čehovljeve, između ostalih Medveda, Prosidbu i Krčmu na drumu, i jedan deo te najkontroveznije drame Čehovljeve, Tatjana Rjepina. Zajedno sa pisem Davidom Jakovljevićem, sastavili su jednu celovitu dramu koja je onda gurnuta u neku daleku budućnost, neku olujno doba. Tako da je ovo vreme u kome mi danas živimo, predolujno doba", objašnjava Cvijanović za RTS.
Nova postavka komada Jovana Sterije Popovića, predstava "Pokondirena tikva” je premijerno izvedena na sceni "Raša Plaović" Narodnog pozorištu u Beogradu.
Dirigent Zubin Mehta i Beogradska filharmonija održali su gala koncert u ispunjenoj Kolarčevoj zadužbini, odakle su ispraćeni višeminutnim aplauzima i ovacijama.
Namera je bila da se dokaže i pokaže, da i u tom nekom novom budućem, "uprostačenom svetu, stripovskom svetu", kad malo začeprkate po ljudskim srcima, opet ćete naći Čehova.
"Ono što je tužno i što čoveka porazi je to što vidi da, ustvari, ništa se nije promenilo od vremena Čehova. Evo, sad mi je neko rekao da ide jedan deo iz Galeba koji je vezan za seču šuma, koji se toliko divno uklapa u ove savremene tendecije očuvanja životne sredine kao da je pisano juče, bukvalno. Tako da čoveka porazi to što u stvari shvati da se poslednjih 150, možda i 200 godina što se ljudske psihe, shvatanje života, raspoloženja, opsesija, težine života, tuge, radosti i svega zajedno nije promenilo apsolutno ništa", dodaje on.
Posle toliko godina bavljanja glumačkim poslom, Zoran Cvijanović kaže da se sve svelo na to da je najveća radost kada dođe na posao, da igra predstavu i čini sve ne bi li mu se nešto te večeri desilo.
"Tako počinjete da osećate svoju obavezu prema publici koja je potegla put da dođe to veče da vas gleda. Jer ako ste tu da im pokažete nešto što ste vežbali i uvežbavali, onda je to konzervativno pozorište, nije previše uzbudljivo i ne bi imalo neku veliku perspektivu".
Na sreću, i mladi glumci su na neki način osetili to, tako da je ostvarena divna sinergija između nekoliko generacija koje su baveći se ovim poslom u prvi plan stavili hrabrost.
"Znači, oni izlaze, oni su spremni, oni rade, oni su vredni, ali suština je da vam se nešto pred publikom desi. Ako se desi da vas obuzmu emocije i sve to zajedno, onda naravno vaš zadatak je da ih držite pod nekom kontrolom, da one ne pređu granice ukusa i sve to zajedno, a na to je direktno uticao moj profesor Minja Dedić koji nam je rekao da veliki glumac se tokom cele svoje karijere zaplače jednom ili nijednom", dodaje Cvijanović.
Priznaje da to na studijama nisu razumeli, ali da sada može da potvrdi da "veliki glumac treba da dovede publiku do toga da ona plače, ali on ne plače", naglasio je Zoran Cvijanović.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Mišljenja prosvetnih sindikata su podeljena, jedni smatraju da je generalni štrajk protivzakonit i da prosvetni radnici nemaju pravo na to, te da je dogovorom sve rešeno, dok deo sindikalnog članstva štrajk vidi kao legitiman i dogovor sa Vladom ne priznaje.
Režiser i scenarista Dejvid Linč, koji je promenio američki film svojim mračnim, nadrealističkim umetničkim izrazom u filmovima poput Blue Velvet i Mulholland Drive, kao i televiziju serijom Twin Peaks, preminuo je u 78. godini.
Romani "Duž oštrog noža leti ptica" Tanje Stupar Trifunović, "Lutam sad mrtav svetom" Borivoja Gerzića, "NGDL" Marinka Arsića Ivkova i "Limeni lijes za Zaimović Zejnu" Muharema Bazdulja, ušli su u uži izbor za NIN-ovu nagradu, objavio je taj nedeljnik.
Srpsko narodno pozorište se oprašta od jedne od svojih najpopularnijih postavki. Publika će 18. i 21. januara imati priliku da poslednji put pogleda ovu inscenaciju opere „Evgenije Onjegin“ Petra Iljiča Čajkovskog, koja se godinama izdvajala kao omiljeni naslov novosadske publike.
Novu muzičku sezonu ansambli Muzičke produkcije RTS - Simfonijski orkestar i Hor, započeli su novogodišnjim koncertom u Sava centru, uz zvezde inostranih scena kao što su sopran Sonja Šarić, mecosopran Sofija Petrović, tenor Kvonsu Džon i bariton Željko Lučić.
Književna dela su svojevrsna arhiva baštine jednog naroda. Da li su romani i ogledalo naroda i države? Da li književnici kroz svoje priče slikaju i portret cele nacije? Odgovore tražimo od književnog kritičara Gojka Božovića.
Reditelj Milorad Milinković sahranjen je na beogradskom Novom groblju, u prisustvu članova porodice i brojnih kolega, saradnika, prijatelja i poštovalaca.
Komentari (0)