Filmom "Čovjek koji nije mogao šutjeti" otvoren 20. filmski festival Slobodna zona
Hrvatski reditelj Nebojša Slijepčević otvorio je u sredu jubilarni 20. filmski festival Slobodna zona u Sava centru, gde je potom prikazan njegov kratki igrani film "Čovjek koji nije mogao šutjeti", koji je ove godine osvojio Zlatnu palmu u Kanu.
"Ovo je spektakularno! Hvala na prilici da budem sa vama da pokažem film. Ovo će nakon Kana biti najveličanstvenija projekcija", poručio je Slijepčević posetiocima u Plavoj dvorani Sava centra.
Podsetivši da je njegovo prvo autorsko ostvarenje, dokumentarac "Za četiri godine" (2007), bio prikazan upravo na Slobodnoj zoni, Slijepčević je napomenuo da su organizatori festivala prepoznali nešto u njemu kad ni sam to nije, i da su potom dali mogućnost da budu prikazana sva njegova ostvarenja.
"Meni je ovo najdraži festival, ne samo što me prati kroz karijeru, već je izbor filmova fantastičan", napomenuo je Slijepčević, nagrađen aplauzom.
Film "Čovjek koji nije mogao šutjeti" govori o Tomi Buzovu, penzionisanom kapetanu Jugoslovenske narodne armije, koji se jedini pobunio protiv ratnog zločina nad nedužnima, zbog čega je i sam ubijen. U glavnim ulogama su Goran Bogdan, Dragan Mićanović, Aleksis Manenti, Silvio Mumelaš, Lara Nekić i drugi.
Nakon Slijepčevićevog ostvarenja, u Plavoj dvorani je prikazan i film "Anora" Šona Bejkera, takođe ovenčan Zlatnom palmom.
Selektor Ivan Bakrač otkrio je imena žirija koji će odlučivati o nagradama: Snežana van Hauvelingen, Nadin Lange i Nemanja Vojinović u Međunarodnoj selekciji, Maja Šuša, Nemanja Bečanović i Maša Seničić u regionalnoj selekciji i Ljiljana Ilić, Đorđe Bajić i Zoran Janković u selekciji Prva dva koraka.
Žiri koji će odabrati najbolji film za mlade čine srednjoškolci Isidora Cvetković, Iva Gošnjak, Rade Mirković i Sofija Sofrenić.
Selektorka Slobodne zone Branka Pavlović istakla je da festival duguje veliku zahvalnost na podršci i istrajnosti svojim gledaocima tokom dve decenije. Pavlović je dodala da se nada da će i ubuduće ostati potreba da se ispričaju priče koje svedoče o pomirenju, praštanju i jačini ljudskog duha.
Prema njenim rečima, svet poslednjih godina nije postao bolji, što ne može biti učinjeno bez nas i našeg angažmana.
"U filmovima koji su pred vama videćete da se sloboda u svakom smislu lako gubi a teško osvaja, dan po dan, godinu po godinu kroz sve što činimo ili ne činimo. Ishod je neizvestan, ali je vredan truda. Zato smo još uvek tu", poručila je Branka Pavlović.
Publici će biti predstavljeno 77 ostvarenja iz 37 zemalja
Jubilarna Slobodna zona će publici u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu publici doneti 77 igranih i dokumentarnih ostvarenja iz 37 zemalja.
Na zatvaranju 11. novembra u 20 sati biće prikazan najgledaniji italijanski film prošle godine u ovoj zemlji, sjajna porodična drama "Uvek postoji sutra" Paole Kortelezi, u Domu omladine Beograda, Cineplex Areni, i Cineplexxima u Nišu i Kragujevcu.
Direktor Slobodne zone Rajko Petrović je istakao da jubilarni festival obeležavaju u Plavoj dvorani, "jednoj od najlepših dvorana za gledanje filmova". Petrović je istakao da je Slobodna zona počela u maloj Dvorani Kulturnog centra Beograda, gde je prikazivano deset, 15 filmova, a dve decenije kasnije festival ide u četiri grada i u 15 sala, "što ne bi bilo moguće bez podrške publike".
Iste večeri kada i u Beogradu, Slobodna zona je otvorena u bioskopima Cineplex arena u Novom Sadu, kao i Cineplex u Nišu i Kragujevcu. Festival angažovanog filma Slobodna zona podržali su potprogram MEDIA programa Kreativna Evropa, Ministarstvo kulture Srbije, Rekonstrukcija Ženski fond, Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada, Filmski centar Srbije i Francuski institut.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Režiser i scenarista Dejvid Linč, koji je promenio američki film svojim mračnim, nadrealističkim umetničkim izrazom u filmovima poput Blue Velvet i Mulholland Drive, kao i televiziju serijom Twin Peaks, preminuo je u 78. godini.
Romani "Duž oštrog noža leti ptica" Tanje Stupar Trifunović, "Lutam sad mrtav svetom" Borivoja Gerzića, "NGDL" Marinka Arsića Ivkova i "Limeni lijes za Zaimović Zejnu" Muharema Bazdulja, ušli su u uži izbor za NIN-ovu nagradu, objavio je taj nedeljnik.
Srpsko narodno pozorište se oprašta od jedne od svojih najpopularnijih postavki. Publika će 18. i 21. januara imati priliku da poslednji put pogleda ovu inscenaciju opere „Evgenije Onjegin“ Petra Iljiča Čajkovskog, koja se godinama izdvajala kao omiljeni naslov novosadske publike.
Novu muzičku sezonu ansambli Muzičke produkcije RTS - Simfonijski orkestar i Hor, započeli su novogodišnjim koncertom u Sava centru, uz zvezde inostranih scena kao što su sopran Sonja Šarić, mecosopran Sofija Petrović, tenor Kvonsu Džon i bariton Željko Lučić.
Književna dela su svojevrsna arhiva baštine jednog naroda. Da li su romani i ogledalo naroda i države? Da li književnici kroz svoje priče slikaju i portret cele nacije? Odgovore tražimo od književnog kritičara Gojka Božovića.
Reditelj Milorad Milinković sahranjen je na beogradskom Novom groblju, u prisustvu članova porodice i brojnih kolega, saradnika, prijatelja i poštovalaca.
Komentari (0)