Čuveni slikar Pablo Pikaso doslovno je proplakao stvarajući remek- delo, sliku "Gernika", koju mnogi smatraju simbolom mira.
Izvor: NewsMax Balkans |
22.08.2024. 13:36
Envato
Godine 1937. španska republikanska vlada Pablu Pikasu, tada već uveliko poznatom slikaru, poručila je sliku koja će na predstojećoj, velikoj svetskoj izložbi, predstaviti Španiju. Manjak inspiracije u početku je Pikasa ometao u radu. Ali ne zadugo.
U Španiji, za to vreme, skoro godinu dana je besneo građanski rat između španskih nacista predvođenih generalom Frankom i republikanaca. Godine 1937, 26. aprila, nemačka i italijanska avijacija, podržana od strane generala Franka, obasipa bombama Gerniku, tadašnju prestonicu Baska. Tokom svirepog čina stradao je veliki broj ljudi, a grad je gotovo uništen.
U takvoj situaciji nejakom čoveku, pred naletom sile mnogo jače od njega samog, preostaje samo da nemoćno posmatra zlo koje pred njim kulminira. Međutim, ako je taj nejaki čovek umetnik, pokupiće prkosno svoje boje i za samo nekoliko nedelja naslikati jedno od najznačajnijih dela u istoriji umetnosti, "Gerniku".
Nastanku slike prethodilo je nekoliko skica. Neodređeni oblici koji podsećaju na ljudske i životinjske prilike čine kompoziciju slike koja podseća i opominje u isto vreme.
Na levoj strani kompozicije naslikana je glava minotaura, koja je za slikara predstavljala simbol tiranije. Odsustvom boja dočarao je prisustvo ratnih užasa. A prisustvom pokreta koji sugerišu krikove, paniku i očaj, manjak ljudskosti kod zločinaca koji rat iniciraju.
Uragan Milton na Floridi, koji je pogodio SAD prošlog meseca uzrokovao je veliku štetu, kako u domaćinstvima tako i na celokupnoj infrastrukturi. Zabeleženo je 17 smrtnih slučajeva, skoro dva miliona ljudi ostalo je bez napajanja električnom energijom, a u nekim oblastima i dalje nema struje.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo da je, povodom obrušavanja nadstrešnice zgrade Železničke stanice u tom gradu, u kom je stradalo 15 ljudi, uhapšeno i zadržano 12 osoba. Za krivična dela za koja se osumnjičeni terete zaprećena je kazna zatvora od dve do 12 godina.
Posle kraće bolesti, u 64. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma.
Pripadnici SAJ, uz sadejstvo svih drugih policijskih snaga, uhapsili su jutros u 3.05 sati u selu Pribojska Goleša Aliju Balijagića, osumnjičenog za dvostruko ubistvo kod Bijelog Polja.
Begunca Aliju Balijagića, koji je uhapšen u selu Pribojska Goleša, prijavio je meštanin Dragan Bojović, koji je za Newsmax Balkans ispričao da Balijagića u mraku nije jasno video, ali da je odmah posumnjao da je reč o osumnjičenom za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju i to preneo komšiji - policajcu.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Izložbom "Dualnost Milene Pavlović Barili", u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, predstavljeno je stvaralaštvo naše značajne umetnice i istaknut njen doprinos srpskoj, ali i svetskoj modernoj umetnosti, u međuratnom periodu.
Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) saopštila da je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, preminuo akademik Dejan Despić, jedan od naših najznačajnijih kompozitora 20. i 21. veka.
Velikanke srpske kulture su često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji zbog borbe protiv patrijarhata i birokratije, bile su primer hrabrosti i posvećenosti uprkos preprekama i stereotipima, rečeno je na otvaranju izložbe "Velikanke srpske kulture".
U čast pokojnog muzičara Masima Savića u beogradskom Sava centru održan je koncert na kojem su, pored ostalih, njegove pesme izvodili Neno Belan, Sergej Ćetković, Amel Ćurić, Kaliopi i Željko Joksimović.
Komentari (0)