(VIDEO) Položaj migranata i rešenje krize: Hoće li se iz Velike Britanije vraćati u zemlje Zapadnog Balkana
Velika Britanija planira da deportuje migrante kojima nije odobren azil u zemlje Trećeg sveta. Migrantska kriza predstavlja jednu od tema koje ugrožavaju države članice Evropske unije, a da za njih nema rešenja.
Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila je u emisiji "Stav dana" na Newsmax Balkans televiziji rekao da je veliki problem kako da se neko ko je odbijen u procesu traženja azila, vrati u državu iz koje je došao.
Zbog toga, ideja je da se ta osoba ne vraća u zemlju iz koje dolazi, nego u jednu od država kroz koje je prošla tokom puta.
"To je veliki problem, jer kada nekoga odbijete, ko ne zaslužuje da bude izbeglica, nemate gde da ga vratite. Ta kočnica, svim naporima do sada, više decenija napora da se migracija zaustavi, pokušava sada da se reši, rekao bih, jednim salonskim pogledom i rešenjima. To je da se ignoriše ta činjenica odakle je ko došao i da se proba da se osoba koja je odbijena u postupku azila vrati negde u neku zemlju kroz koju je prošla na putu do Evropske unije u konkretnom slučaju", istakao je Đurović.
Kako je dodao, to je spojeno sa nizom problema iz pravnog aspekta, imajući u vidu i Konvenciju o statusu izbeglica, koju su ratifikovale sve zemlje Evropske unije, ali i evropsko zakonodavstvo.
Ti problemi, prema Đurovićevim rečima, nisu samo u vezi sa migracijama, već i ona koja se tiču osnovnih ljudskih prava i prava na zaštitu od progona.
"I u tom smislu, ovakva rešenja će sigurno naići na veliku osudu široke javnosti, pogotovo u stručnoj javnosti u Evropskoj uniji, ali će otvoriti i niz debata. Takođe i civilnog sektora koji se bavi ljudskim pravima", napomenuo je naš sagovornik.
"Italija, Španija i Grčka najviše trpe"
Aleksandra Joksimović iz Centra za spoljnu politiku je, gostujući na Newsmax Balkans, podsetila da je migrantska kriza eskalirala 2015. godine, kada je Zapadni Balkan postao tranzitna ruta na putu ka Evropskoj uniji.
Što se tiče Evropske unije, ona je usvojila Pakt o migraciji i azilu, koji podrazumeva ravnomerno raspoređivanje migranata na čitavoj teritoriji Evropske unije.
"Taj dokument je usvojen 2024. godine zato što postoji prva linija zemalja koje trpe najviši pritisak u ovom trenutku. To je prevashodno Italija, ali i Španija i Grčka. I zato što zakonodavstvo kaže je da migranti mogu tražiti azil u prvoj zemlji Evropske unije gde se iskrcaju. U tom kontekstu, dakle, to su države koje sada trpe ogromne pritiske", navela je Joksimović.
Foto: Newsmax Balkans
Pakt jeste usvojen, ali naša sagovornica ističe da on nije u svojoj punoj primeni.
"Sloboda kretanja ugrožena zbog migrantske krize"
Navela je i da Nemačka u ovom trenutku sve više zatvara svoje granice.
"Dakle, jedna od evropskih osnovnih vrednosti, sloboda kretanja, je kroz migrantske krize postala ugrožena. Danas imate na granicama unutrašnje Evropske unije kontrole koje ranije nisu postojale. Na takvu odluku, recimo, oštro je reagovala Poljska", napomenula je ona.
Kako je objasnila, Velika Britanija nije direktno izložena dolasku migranata, pošto nisu prva država na koju oni nailaze u Evropi. Ipak, prema njenim rečima, ovo pogađa i Britance.
"Pre dve godine, 726.000 imigranata je završilo na britanskim obalama. Taj broj je sada značajno počeo da pada, ali model koji su pokušali Britanci da primene nije uspeo. Znači, oni su napravili sporazum s Ruandom da oni koji se iskrcaju i traže azil, odluku o svom statusu će čekati u Ruandi. Međutim, Evropski sud pravde je oborio takvu ideju", podsetila je Joksimović.
Foto: Newsmax Balkans
Dodala je da na sličan način nije funkcionisala ni takva ideja između Italije i Albanije.
Kako su reagovale zemlje regiona?
Kako je dopisnik Newsmax Balkans iz Prištine Siniša Kostić potvrdio, Albanija je odbila predlog Velike Britanije da prihvati migrante iz Britanije, ali je napomenuo da je Edi Rama na konferenciji za novinare naveo da Albanija ima sporazum sa Italijom i da će ostati verni tome.
Dopisnica iz Sarajeva Ika Ferrer Gotić, sa druge strane, istakla je da su u Bosni i Hercegovini, kao i u Srbiji, vrata potpuno otvorena za one koji beže od progona i da su te dve zemlje pokazale spremnost da poštuju međunarodno humanitarno pravo.
Međutim, prema njenim rečima, vraćanje migranata koji nisu dobili azil u treće zemlje, koje se već nalaze na migrantskoj ruti, nosi velike rizike, a još uvek nije poznato na koji način bi se države iz regiona suočile sa dodatnim problemima.
Za razliku od BiH, Crna Gora je u potpunosti odbila predlog da se u tu državu vraćaju migranti iz Britanije. Kako je dopisnik Newsmax Balkans iz Podgorice Aleksandar Babić istakao, premijer Crne Gore Milojko Spajić kategorički je odbio tu ideju.
Slična situacija je i u Severnoj Makedoniji. Novinar iz Skoplja Dragan Milosavljević je u emisiji "Stav dana" podvukao da je predsednik Vlade Hristijan Mickovski vrlo konkretno istakao da nema govora o primanju azilanata.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
RAZUMNO ( R )
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
Univerzitet u Beogradu spreman je za povratak na nastavu i ispitne obaveze, uz paralelno očuvanje studentskih blokada i protesta, navodi se u dokumentu Rektorskog kolegijuma i dekana fakulteta koji je poslat svim plenumima fakulteta, saznaje Newsmax Balkans u Rektoratu Univerziteta u Beogradu.
Profesorka sociologije i potpredsednica novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana Marija Vasić, član PSG Lado Jovović i aktivista grupe "Stav" Lazar Dinić pušteni su iz pritvora da se brane sa slobode, saopštio je Apelacioni sud u Novom Sadu.
Mladi širom sveta, pa i u Srbiji, sve češće posmatraju brak ne kao društvenu dužnost, već kao partnerski odnos zasnovan na razumevanju, uzajamnoj podršci i emocionalnoj povezanosti.
Šta bi novi zakon o visokom obrazovanju mogao doneti i zašto mu se deo akademske zajednice protivi, objasnili su za Newsmax Balkans profesor u penziji Zoran Stojiljković i profesorka Medicinskog fakulteta Valentina Arsić Arsenijević koja ističe da je obrazovanje u Srbiji jako dugo u problemu.
U okviru akcije "Kocka" koju su sproveli pripadnici Federalne uprave policije u Sanskom Mostu, uhapšeno je 17 policijskih službenika osumnjičenih za korupciju, a akcijom je obuhvaćeno više od 20 osoba.
Oko Osnovne škole "Sveti Sava" u Sarajevu pojačan je policijski nadzor zbog prijave da je u jednoj od učionica na tabli bilo ispisano "21.05. ću pobiti čitavu prvu smenu".
Specijalizovano veće Višeg suda u Podgorici potvrdilo je optužnicu podnetu protiv Vasa Ulića, Radoja Zvicera i još 18 članova organizovane kriminalne grupe "kavački klan" koja će odgovarati za šverc dve i po tone kokaina.
Dva meseca nakon požara u diskoteci u severnomakedonskom gradu Kočani, u kojem je poginulo 62, a povređeno 200 ljudi, na Klinici za plastičnu hirurgiju u Skoplju nalaze se tri pacijenta koja i dalje imaju otvorene rane, a 11 ih je u inostranstvu.
Drugi krug lokalnih izbora u Hrvatskoj biće održan u nedelju 1. juna u 13 županija i Gradu Zagrebu, u 46 gradova i 61 opštini, saopštilo je Državno izborno povereništvo (DIP).
Predsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac izjavio je da su na lokalnim izborima u Hrvatskoj ostvareni veoma dobri rezultati, i da su ponovljeni i pojačani rezultati od pre četiri godine.
Muškarac iz Novog Grada u Republici Srpskoj poginuo je usled aktiviranja eksplozivne naprave u blizini porodične kuće u Donjem Vodičevu, nedaleko od tog grada, saopštila je danas Policijska uprava Prijedor.
U 80 gradova širom Hrvatske građani su u prvom krugu lokalnih izbora izabrali gradonačelnike, dok će se o gradonačelnicima Zagreba, Splita, Rijeke, Vukovara i Dubrovnika, između ostalih, odlučivati u drugom krugu izbora za dve nedelje.
U Hrvatskoj je zatvoreno 6.600 biračkih mesta na kojima su birači odlučivali o lokalnoj vlasti za iduće četiri godine - većima i skupštinama opština, gradova i županija, kao i načelnicima, gradonačelnicima i županima. Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, kandidat Možemo i SDP, ubedljivo vodi.
Komentari (0)